Андрій Насадчук, Сергій Кармазін та Олександр Ткаченко взяли на себе амбітне завдання – зробити Звенигородку більш сучасною та активною.
Понад рік тому троє друзів із 17-тисячної Звенигородки розпочали роботу над амбітним проектом «Розумне місто». Андрій Насадчук, Сергій Кармазін та Олександр Ткаченко мали на меті оживити своє місто: активізувати мешканців, спростити доступ до міських послуг, розробити стратегію розвитку та покращити зовнішній вигляд Звенигородки. Цей проект – перша історія «Агентів змін», що розповідає про активістів, які рухають суспільство вперед знизу.
«Ми не погоджуємось бути 300-ми чи 400-ми, ми хочемо бути в першій двадцятці. Ми хочемо, щоб Звенигородка не пасти задніх», – таке гасло має команда «Розумне місто».
Андрій, Сергій та Сашко дружать ще з першого класу. Після школи їхні шляхи розійшлися, але зв’язок із рідною Звенигородкою залишився. Понад рік тому вони сформували понад 100 ідей для змін у Звенигородці, розділених на 7 напрямів: розумне врядування, інфраструктура, освіта, медицина, громада, екологія та енергія, а також технології.
Андрій Насадчук, громадський активіст, зазначив: «Ми взяли за основу концепцію “розумного міста”. Численні філософи та урбаністи вже проаналізували міське планування. Ми просто застосували найкращі практики. Уявіть собі місто, де ви, перебуваючи в Києві, можете записати свою бабусю на прийом до лікаря або зареєструвати племінницю в дитсадок онлайн, навіть перебуваючи за кордоном. Коли ваш родич, учасник АТО, може стати на чергу для отримання земельної ділянки онлайн. Якщо ви це уявили, то зрозуміли, яке місто ми створюємо, місто мрії».
26-річний Андрій є головним ідеологом проекту. Нещодавно він покинув високооплачувану роботу програміста у столиці й повернувся до Звенигородки. Він жартома називає свою громадську діяльність “наркотиком”, який викликає звикання і потребу в більшій дозі.
«Я склав для себе критерії: що мусить бути в цьому місті, аби я повернувся з Києва і не відчув дискомфорту, а навіть відчув переваги. У Києва є проблеми з транспортом, переміщенням. У Звенигородці таких проблем немає. Але тут інше – занедбана інфраструктура, повільний розвиток, пострадянський менталітет жителів. Мені здається, що у Звенигородці легше здійснити зміни».
За рік роботи проекту хлопці безкоштовно оновили сайт міста, запустили систему онлайн-петицій та зробили міський бюджет прозорим.
«На відміну від великих міст, де існують департаменти з впровадження новітніх технологій, Звенигородка не може собі цього дозволити. Тому ми запропонували свою допомогу».
Також вони розробили макети оновленого центру міста і пляжу, які запропонували міській владі та мешканцям. Вони хочуть перетворити занедбані центр і пляж на сучасні громадські простори, які стануть окрасою міста.
25-річний Сергій Кармазін працює у Києві в науково-дослідному інституті цивільного захисту. В команді займається юридичними та організаційними питаннями. «Мене не влаштовує ритм життя в Києві. Живеш і не відчуваєш, як життя минає», – каже Сергій. Через це він хоче покращити рідне місто. Сергій добре розуміється на системі публічних закупівель «Prozorro» і планує навчати місцевих чиновників та бізнесменів користуватися цією системою.
У липні цього року хлопці планують організувати форум, на якому представлять своє бачення розвитку Звенигородки на найближчі 5 років і стратегію до 2022 року. «Місцева влада допомагає нам, і ми вдячні за це», – каже Сергій. «Ми шукаємо рішення, які будуть вигідні всім».
На початку червня у міській бібліотеці Звенигородки розпочалося навчання основам програмування для дітей та дорослих під керівництвом Олександра Ткаченка. Це частина всеукраїнського проекту «Technology nation» від благодійного фонду «Brainbasket», метою якого є навчання українців програмуванню.
Олександр Ткаченко каже: «Багато хто вважає, що держава чи місто мають все забезпечити. Але ми вважаємо, що перш ніж щось вимагати, треба почати діяти самому. У Звенигородці живуть мої батьки, і я хочу, щоб позитивні зміни торкнулися їх. Замість стояти в чергах, тато чи мама можуть зайти в інтернет, оформити заявку та отримати необхідні послуги. Я вірю, що все треба автоматизувати – це значно спростить життя громадянам».
Зараз команда зосереджена на запуску онлайн-сервісів: електронного документообігу в міській раді, різноманітних електронних черг і державних послуг. Хлопці зізнаються, що їм бракує людських ресурсів, тому вони шукають нових членів команди. Незабаром проект отримає офіційний статус громадської організації «Агенція «Розумне місто».