Як троє друзів роблять «розумним» маленьке місто Звенигородка

Андрій Насадчук, Сергій Кармазін та Олександр Ткаченко поставили собі за мету максимально оживити Звенигородку

Більше року тому троє друзів із 17-тисячної Звенигородки почали працювати над амбітним проектом – «Розумне місто». Андрій Насадчук, Сергій Кармазін та Олександр Ткаченко поставили собі за мету максимально оживити Звенигородку – активізувати громадян, спростити їм доступ до міських послуг, написати стратегію міста та покращити його зовнішній вигляд. Це перша історія проекту «Агенти змін» – про громадських активістів, котрі знизу штовхають суспільство розвиватися.

«Ми не погоджуємося бути 300-ми й 400-ми, ми хочемо бути в першій двадцятці. Ми хочемо, щоб Звенигородка була містом, яке відмовлялося пасти задніх» – так звучить одне з гасел команди «Розумне місто».

Андрій, Сергій та Сашко разом із першого класу. Після школи хлопці роз’їхалися в інші міста навчатися й працювати. Але про рідну Звенигородку не забули. Більше року тому вони придумали більше 100 ідей, які покликані змінити Звенигородку, і розбили їх на 7 напрямів: розумне врядування, розумна інфраструктура, розумна освіта, розумна медицина, розумна громада, розумна екологія та енергія, а також розумні технології.

Андрій Насадчук, громадський активіст:

«Ми взяли за основу такий критерій, як «розумне місто». Безліч філософів, урбаністів проаналізували містобудування до нас. І ми не вигадували нічого нового. Просто взяли кращі практики. Уявіть місто, де ви, наприклад, будучи в Києві, можете зареєструвати свою бабусю на прийом до лікаря, можете зареєструвати свою племінницю в дитсадок, при цьому перебуваючи в іншій країні. Коли ваш дядько, учасник АТО, може стати на відкриту онлайн-чергу для отримання земельної ділянки. Якщо ви це уявили, значить зрозуміли, над яким містом ми працюємо, яке місто мрії ми хочемо створити»

26-річний Андрій – головний ідеолог цього проекту. Нещодавно хлопець залишив високооплачувану роботу програміста в столиці й повернувся до Звенигородки. Він жартома називає свою громадську діяльність наркотиком. Мовляв, до неї звикаєш, і щоразу потребуєш більшої дози.

«Я склав для себе такі критерії: що мусить бути в цьому місті, аби я повернувся з Києва і не відчув дискомфорту, навіть відчув би якісь переваги. У Києва є проблеми з транспортом, переміщенням. У Звенигородці таких проблем немає. Тут інше – занедбана інфраструктура, повільний розвиток, пострадянський менталітет жителів. У мене таке відчуття, що в Звенигородці легше зробити зміни»

За рік роботи проекту хлопці безкоштовно оновили сайт міста, запустили систему онлайн-петицій, зробили міський бюджет відкритим.

– На відміну від великих міст, де існують цілі департаменти, що займаються впровадженням новітніх технологій, Звенигородка не може собі цього дозволити. Фінансово, як мінімум. І ми запропонували їм таку допомогу.

Також хлопці розробили макети оновленого центру міста, пляжу та запропонували його міській владі та жителям. Занедбані центр і пляж хлопці хочуть перетворити на потужні громадські простори, які стануть окрасою міста.

25-річний Сергій Кармазін працює у Києві в науково-дослідному інституті цивільного захисту. В команді займається юридичними та організаційними питаннями.
«Мене не влаштовує ритм життя в Києві. Ти живеш і не відчуваєш, як твоє життя пролітає», – каже Сергій. Через це хлопцю дуже хочеться змінити на краще своє рідне місто. Сергій розуміється на системі публічних закупівель «Prozorro». Тому в планах команди – організувати навчання для місцевих чиновників і бізнесменів, як користуватися системою «Прозорро».
У липні цього року хлопці збираються організувати форум, на якому представлять своє бачення розвитку Звенигородки на найближчі 5 років. Вони написали стратегію міста до 2022-го року.

«Місцева влада нам допомагає. І ми їй за це вдячні, – каже Сергій. – Ми шукаємо такі варіанти вирішення проблем, щоб від цього вигравали всі, – win-win».

На початку червня у міській бібліотеці Звенигородки стартувало навчання із основ програмування для дітей і дорослих. Ним керує ще один учасник команди «Розумне місто» Олександр Ткаченко. Це навчання – частина всеукраїнського проекту «Technology nation» від благодійного фонду «Brainbasket». Його мета – навчити якомога більше українців програмуванню.

– Чомусь у всіх склалося таке бачення, що держава винна, місто винне, мерія повинна. Але ми вважаємо, перш, ніж вимагати щось у когось, треба почати це робити самому, тому будь-яка ініціатива починається знизу, – каже Олександр Ткаченко. – У Звенигородці живуть мої батьки. І мені хотілося б, щоб ці позитивні зміни торкнулися їх. Замість того, щоб стояти в чергах по 3-4 години, тато або мама можуть просто зайти в інтернет і оформити заявку, стати в електронну чергу й отримати послуги, які вони хочуть. Я прихильник того, що все потрібно автоматизувати. Це значно спростить життя всім громадянам.

Зараз основну роботу команда зосередила над запуском онлайн-сервісів – електронного документообігу в міській раді, різноманітних електронних черг і державних послуг. Хлопці зізнаються: нині їм найбільше бракує людських ресурсів. Тому вони шукають у команду нових людей. Незабаром проект має отримати офіційний статус громадської організації, яка називатиметься «Агенція «Розумне місто».

Більше про проект «Розумне місто» можна дізнатися тут: http://smart-misto.org.