Люди, які змінюють місто. Даша Подолян

Започаткувала конкурс «Ідея-Дія-Результат»

У Черкасах Громадська організація «Промолодь» другий рік поспіль організовує конкурс «Ідея-Дія-Результат». Це конкурс громадських проектів серед жителів Черкас, які хочуть всебічно розвивати своє місто.

Організатори вірять, що приклади вдалих проектів здатні запустити ланцюгову реакцію в суспільстві, коли все більше черкащан відчувають відповідальність за своє місто.

Інформація про конкурс «Ідея-Дія-Результат»

Організатори: Даша Подолян та Іван Подолян з ГО «Промолодь»
Мета конкурсу: активізація громадських ініціатив
Напрямки проектів: розвиток міських просторів, популяризація здорового способу життя, екологія та енергоефективність міста, підвищення активності громади міста, мистецтво як складова міського життя, прогресивна освіта.
Період реалізації проектів: з травня по серпень 2016 року
Головний приз: навчальна поїздка до Польщі
Результати конкурсу: 6 переможців

  • Анна Тарапата, проект «Шлях до нової себе»;
  • Юрій Романов, IT-проект «Hi-teens»;
  • Анастасія Картіка, проект «TRAVEL FEST SIDIDOMA»;
  • Євгенія Марчук, фестиваль академічної української музики;
  • Денис Андрущенко, проект «Спільні вечері»;
  • Олена Желєзняк, проект «Ораторська платформа».

«Громадське ТБ: Черкаси» запитало в організаторки конкурсу Дяші Подолян про конкурс та її мотивацію змінювати місто.

– Даша, розкажи, звідки ідея конкурсу?

– Ідея була не наша. Минулого року ідею нам подав черкаський підприємець Юрій Поліщук, який реалізувався у власному бізнесі і хотів виділити кошти на соціальні проекти. Але надати їх не одному комусь, а провести конкурс, щоб взяло участь багато людей і багато людей долучилося до громадських ініціатив. Ми з Іваном «з нуля» придумали конкурс, із навчанням, із журі, з поїздкою в Польщу. І тоді Юрій Поліщук став основним меценатом, щоб організувати цю поїздку. Вся наша робота як координаторів була волонтерська. Так само і цього року. Єдина різниця, що в конкурсу інші меценати.

– Яка мета конкурсу?

– Основна мета – проявити потенціал активності, який є у нашої молоді. Людей свідомих та активних немало. Просто вони не знають про існування одне одного. Вони сидять у себе вдома або на роботах, або університетах, у них у головах є якісь ідеї, але через те, що немає майданчика, де вони б могли знайти однодумців, ідеї не втілюються у життя. Тому ми цих людей зібрали, перезнайомили між собою, проявили їхні ідеї і потім допомогли ці ідеї відшліфувати, прописати в реалістичні, актуальні для Черкас, проекти.

– В чому особливість цього конкурсу?

– Це відкриті лекції, які ми проводили кожного тижня впродовж 1,5 місяців. На таких лекціях відбувається зародження тусовки активних людей, які вірять, що своїми силами можна щось зробити. На них розповідали про менеджмент, про те, як писати проекти, як їх піарити, як знаходити фінансування, як виступати на публіку. Друга частина цих лекцій – робота у групах для «прокачки» своїх ідей. І це найцінніше – розуміти, що в Черкасах є ще як мінімум 20-30-60 людей, які цікавляться громадською діяльністю, людей, яким це потрібно.

– Чому ви організовуєте цей конкурс, адже коштів ви не отримуєте за свою роботу?

– Я і мій чоловік свідомо зробили вибір жити в Черкасах. Хоча насправді можливостей і причин, щоб поїхати, багато. Нам не подобається той стан міста, який є зараз. І тут є два варіанти – або скиглити, або щось змінювати. Ми почали втілювати різні проекти власними силами. Але цього мало, нам не вистачає людей. І цей конкурс – простий дієвий механізм, як людей долучити до громадської діяльності. Тому що, з одного боку, багато хто ведеться на головний приз, поїздку в Польщу, і це мотивує людей до участі. Але потім, коли вони потрапляють у це середовище, спілкуються і розуміють, що можуть щось змінювати, то навіть ті, хто не виграв конкурс, починають втілювати свої проекти. Люди заражаються вірусом активності і продовжують далі. Як приклад, минулорічні переможці конкурсу продовжують громадську діяльність.

– Скажи, а що тебе мотивує бути громадською активісткою?

– Після перших поїздок за кордон виникає бажання там лишитися. Ну, дуже хочеться! Там все гарно, все налаштовано, всі інституції і державні і недержавні нормально працюють. Але кожен раз, коли повертаєшся додому, разом із купую проблем бачиш великий потенціал: фантастичне Дніпро. Таке не в кожному місті є. А ще тут є час на те, щоб жити, – пройтися пішки по бульвару Шевченка, коли цвітуть каштани, проїхатися на велосипеді до Соснівки, просто насолодитися містом. Черкаси – комфортне місто для того, щоб створювати сім’ю, народжувати дітей. Але хочеться, щоб місто було більш активним і цікавим. Тому ми і робимо його таким своїми проектами.

– Розкажи, будь ласка, про головний приз конкурсу.

– Винагорода переможцям – навчальна поїздка у Польщу, до Кракова. Поїздка планується у кінці травня і триватиме тиждень. Кожен переможець пройде стажування в організації, яка має подібні напрямки, з його проектом. Також плануються зустрічі з крутими ініціативами, які вже реалізовані у Польщі. Насправді такі поїздки привозять у Черкаси багато ідей.

 

– Конкурс можна було б провести за рахунок грантових коштів. Чому не подалися на грант?

– Для нас важливим моментом є те, щоб цю поїздку фінансували містяни, особливо черкаський малий бізнес. Яка мотивація для бізнесу? Наші переможці – це класні громадські активісти, які роблять місто кращим, а також це потенційно хороші менеджери. Якщо людина змогла втілити власний проект з нульовим бюджетом, це свідчить про те, що вона дієва і толкова. ЇЇ можна сміливо брати на роботу, і у нас такі приклади є з минулорічними переможцями.

– Як ви допомагаєте переможцям у реалізації проектів?

– Ми ділимося контактами, які маємо, допомагаємо, якщо потрібно домовитися за приміщення, за обладнання, знайомимо з потрібними людьми, допомагаємо знайти волонтерів. Ми не надаємо гроші, а тільки знання, як ці кошти залучати. І як показує минулорічний досвід, це діє. Ми хочемо зруйнувати стереотип «для того, щоб зробити проект, потрібно виграти грант». Ми всі наші проекти починали взагалі з нуля. А ресурси потім підтягуються.

– То чи потрібні вам гроші для проектів?

– Так, звичайно. Зараз ми зібрали половину коштів для фінансування поїздки до Польщі й активно шукаємо спонсорів. Допомогти зробити Черкаси кращими можна за наступними реквізитами:

Отримувач: ГО «Промолодь», ЄДРПОУ 39770832, 
Банк: ЧГРУ «Приватбанк», МФО 354347, №26009051522090
Призначення платежу: добровільна пожертва на конкурс ІДР