Що буде з найбільшою концертною залою Черкас
Палац культури «Дружба народів» у Черкасах – найбільша концертна зала міста, де щороку відбуваються сотні концертів і займаються численні творчі колективи. Будівля належить не місту, а підприємству «Азот», власником якого є Дмитро Фірташ. Нещодавно палац виставили на продаж через аукціон OpenMarket через арешт приміщення за великі борги. Наші журналісти дослідили, як це вплине на культурне життя міста.
На площі 10 тисяч квадратних метрів «Дружби» розташовані великий концертний зал на 1100 місць, офіси приватних компаній та зали для занять творчих гуртків танцями й співами. Концерти тут відбуваються кілька разів на тиждень. У розкладі на березень 2020-го – «Бумбокс», Ніно Катамадзе, «Антитіла». Попри велику кількість виступів відомих виконавців, палац культури не приносить достатньо доходів для самоутримання. Грошей від оренди концертної зали та офісів не вистачає на повне утримання будівлі. Директорка «Дружби народів» Галина Бурлака зазначає, що опалення 10 тисяч квадратних метрів – дуже дорого, тому будівлю утримує «АЗОТ».
На заводі «АЗОТ» інформацію про продаж будівлі на початку березня сприйняли як новину. Прес-секретарка «АЗОТу» Євдокія Мацокіна розповіла, що вона вперше про це чує.
Електронні публічні реєстри надають більше інформації про ситуацію на «АЗОТі». За даними аналітичного порталу YouControl, підприємство має 78 мільйонів гривень податкових боргів. Виконавча служба відкрила 77 проваджень, за якими примусово стягують кошти з компанії. Згідно з єдиним реєстром боржників, станом на липень 2019 року «АЗОТ» мав 4,5 мільйона гривень боргів по заробітній платі.
У квітні 2019 року будівлю палацу культури «Дружба народів» арештували і 4 березня виставлять на торги зі стартовою ціною 37 мільйонів гривень. П’ятеро учасників вже зареєструвалися на аукціон.
Чи потрібна «Дружба народів» «Азоту»?
Після продажу будівлі можливі кілька варіантів розвитку подій. Перший – її викупить одна з компаній групи Дмитра Фірташа або «АЗОТ» поверне борги, і нічого не зміниться.
Другий – зміниться власник приміщення, і передбачити, що він буде з ним робити, важко.
Щоб дізнатися, чи потрібен палац культури самому «АЗОТу», ми зателефонували голові правління компанії Віталію Склярову. Він повідомив, що утримання «Дружби народів» обходиться «АЗОТу» у п’ять мільйонів гривень на рік.
«Ми не плануємо продавати його. Це питання виконавчої служби, але ніхто у нас його не купить. Ми підтримували цей об’єкт і продовжуватимемо його підтримувати. Нехай ті покупці забудуть про цей об’єкт», – сказав Віталій Скляров.
Бекграунд
Будівлю «Дружби народів» звели у 1980-му році. Восени 2012-го площу біля палацу і приміщення реконструювали. Офіційна причина – ювілей, 50-річчя з дня закладки Черкаського «Азоту». Насправді реконструкція була пов’язана з виборами до Верховної Ради. Тоді у 2012-му році від черкаського округу до парламенту балотувалася Валентина Жуковська, почесний президент ПАТ «АЗОТ». Однак вона не пройшла, результати виборів так і не встановили. На перевиборах наступного року переміг Михайло Поплавський.