«Дружбу» продають через борги. Що це означає для Черкас

Розбираємося, що буде з найбільшою концертною залою Черкас

Палац культури «Дружба народів» – найбільша концертна зала в Черкасах. Тут щороку проводять сотні концертів і займаються різні творчі колективи. Будівля належить не місту, а підприємству «Азот» Дмитра Фірташа. Нещодавно на аукціон OpenMarket її виставили на продаж. Причина: приміщення арештували за великі борги. Журналісти Громадського: Черкаси розбиралися, як це може вплинути на культуру в місті.

На 10 тисячах квадратних метрах приміщення «Дружби» розміщений великий концертний зал на 1100 місць, офіси приватних компаній і зали, де творчі гуртки займаються танцями й співами. Раз на кілька днів тут – концерти. У розкладі на березень 2020-го – «Бумбокс», Ніно Катамадзе, «Антитіла». Незважаючи на велику кількість виступів відомих виконавців, палац культури сам на себе не заробляє. Грошей за оренду концертної зали та офісів повністю не вистачає на утримання приміщення. Директорка «Дружби народів» Галина Бурлака каже, що опалювати 10 тисяч квадратних метрів – дуже дорого. Тому будівлю утримує «АЗОТ».

На самому заводі «АЗОТ» інформацію про те, що на початку березня будівлю продадуть, сприймають як новину. Прес-секретарка АЗОТу Євдокія Мацокіна розповіла нам, що вона вперше про це чує.

Більше про справи на АЗОТі знають електронні публічні реєстри. Згідно з аналітичним порталом Youcontrol, у підприємства – 78 мільйонів гривень податкових боргів. Виконавча служба відкрила 77 виконавчих проваджень, за якими з компанії примусово стягують гроші. В єдиному реєстрі боржників вказано, що станом на липень 2019 року у Азота було 4,5 мільйона гривень боргів по заробітній платі. 

Дружба народів Черкаси фото
Фото http://setam.gov.ua

У квітні 2019 року приміщення палацу культури «Дружба народів» арештували і 4 березня виставлять на торги. Стартова ціна аукціону – 37 мільйонів гривень. На тендер уже зареєструвалося п’ятеро учасників.

Чи потрібна «Дружба народів» Азоту?

Після того, як приміщення продадуть, може бути кілька варіантів розвитку подій. Перший – його викупить котрась із групи компаній Дмитра Фірташа або Азот поверне борги. Тоді нічого не зміниться.

Другий – у приміщення зміниться власник. І прогнозувати, що він буде з ним робити, важко.

Щоб відповісти на головне питання, чи потрібен самому АЗОТу палац культури, ми зателефонували голові правління компанії Віталію Склярову. Він сказав, що на утримання «Дружби народів» Азот витрачає п’ять мільйонів гривень на рік.

«Ми його не збираємося продавати. Це питання виконавчої служби, але ніхто в нас його не купить. Ми підтримували цей об’єкт і продовжуватимемо його підтримувати. Нехай ті покупці забудуть про цей об’єкт», – сказав Віталій Скляров.

Бекграунд. Будівлю «Дружби народів» збудували у 1980-му.  А восени 2012-го площу поряд і приміщення реконструювали. Офіційна причина – ювілей, 50-річчя з дня закладки Черкаського «Азоту». Хоча насправді ця реконструкція була пов’язана з виборами до Верховної Ради. Тоді у 2012-му році від черкаського округу до парламенту балотувалася Валентина Жуковська, почесний президент ПАТ «АЗОТ». Однак вона не пройшла, результати виборів тоді так і не встановили. А на перевиборах наступного року переміг Михайло Поплавський