Вони створили групу в дитячому садку
У Черкасах батьки знайшли спосіб забезпечити освіту своїм особливим дітям. Об’єднавшись у громадську організацію «Ми просто інші», вони створили власну групу у дитячому садку. Тут діти з розладами аутичного спектру отримують розвиток, соціалізацію, а їхні батьки – консультації та підтримку.
«Ми всі зверталися до одних і тих же дверей. Наших дітей з аутизмом і іншими психоневрологічними порушеннями не хотіли бачити у місті. Ми вирішили об’єднатися і підтримувати один одного. Тепер у нас є можливість розвивати наших дітей. Зараз у групі денного догляду п’ять днів на тиждень працюють логопед, психолог, соціальний педагог та вихователі. Групу відвідують 26 дітей віком від 4 до 16 років», – розповідає очільниця організації Лілія Мінакова.
Аутизм, або розлад аутистичного спектру, характеризується дефіцитом спілкування та соціальної взаємодії. Симптоми варіюються, тому використовують термін «розлад спектру аутизму».
Організація також надає консультативні послуги батькам, що стикаються з емоційним вигоранням.
«Наші батьки з самого початку – це клубок нервів і сліз. Ми, за допомогою психолога, допомагаємо їм зрозуміти, що вони не самі. Працюємо не тільки з мамами, а й з батьками. Часто наші мами залишаються з дитиною самі, бо чоловіки виявляються психологічно слабшими і залишають родину», – додає Лілія.
Перші симптоми
Симптоми аутизму можна діагностувати вже у немовлят, але очевидні ознаки зазвичай з’являються у віці від двох до трьох років. Іноді діти розвиваються нормально до 2-3 років, а потім втрачають набуті навички.
«Коли моєму сину було півроку, я дізналася, що він не такий, як інші діти. Лікарі сказали: “Моліться, щоб не стало гірше. Краще не буде”. Мені запропонували спеціалізовані заклади, де подбають про нього, а я зможу народити ще одну дитину. Я не знала, що робити і як жити», – згадує Лілія.
Зміни на краще
Зрозумівши, що потрібно боротися за розвиток та соціалізацію дитини, Лілія почала змінювати своє життя.
«Коли зрозуміла, що потрібно питати не “чому це сталося зі мною?”, а “для чого це сталося?”, почалися зміни. Всі батьки нашої організації пройшли через це. Спочатку я поставила на собі хрест, але потім переосмислила ситуацію і почала боротися за дитину. Моя дитина, про яку говорили, що вона не буде ходити і говорити, пішла, хоча це сталося після медикаментозного стимулювання і реабілітації», – розповідає жінка.
Симптоми аутизму
До лікаря варто звернутися, якщо дитина:
- уникає тактильного контакту з батьками, не любить, коли її торкаються;
- не дивиться в очі або дивиться дивним способом;
- воліє бути одна;
- не цікавиться довколишніми предметами та людьми;
- не підтримує діалог, використовує останні почуті слова;
- використовує чужі слова або цитати з книг, фільмів;
- не концентрує увагу на предметах або приділяє їм надмірну увагу;
- байдужа або надмірно прив’язана до мами;
- повторює одні й ті ж рухи тіла;
- не наслідує дії батьків або інших дітей;
- боїться різких звуків;
- не адаптується до нового оточення або наполягає на розпорядку дня.
Підготовка фахівців
Анна Гордієнко дізналася про організацію від свого дільничного лікаря-психіатра. Вона зазначає, що раніше не було спеціалістів для роботи з аутичними дітьми, тому вони самі навчали своїх спеціалістів.
«Ми відправляли спеціалістів на навчання у Київ за рахунок організації. Територіальні центри соціального обслуговування не могли нас взяти, бо у дитини епілепсія, хоча вона і нічна», – каже Анна.
Заняття в групі вже дають результати, підкреслюють батьки. Діти почали адаптуватися до громадського транспорту, перукарів, графіку дня.
Міфи про аутизм
- Аутизм – не хвороба, а особливий стан.
- Аутизм не виліковний, але корекція можлива.
- Не всі люди з аутизмом – генії.
- Спілкування для людей з аутизмом важливе.
Вирощування спеціалістів
«Наше місто не було готове до таких дітей, тому ми самі вирощували спеціалістів. Вони мали базу і освіту, але вузькоспеціалізованих знань не було. Ми відправляли їх на навчання», – розповідає Лілія Мінакова.
Фінансування для оплати послуг фахівців ще не знайдено. У травні минулого року міська влада обіцяла зарплату трьом спеціалістам, але цьогоріч організацію профінансували лише на оплату комунальних послуг.
ГО «Ми просто інші»
Адреса: м. Черкаси, вул. Максима Залізняка 93/1 (приміщення дитячого садка №61)
Телефон: 068 78 48 231 (голова організації Лілія Мінакова)
Доброчинність: ЄДРПОУ 3964 0099, МФО 354 347, рахунок ПриватБанку №2600 3051 524 384 (призначення – благодійний внесок)