Експрес в ЄС. Як розвивається «зелена» енергетика в Україні

За два роки 11% всієї електрики Україна має виробляти із сонця, вітру й води

Збереження природи, заощадження ресурсів, турбота про нащадків – це далеко не повний список переваг, які дає людству використання «зеленої» енергії. У деяких країна Європи половина усієї електрики вироблена за допомогою альтернативних джерел – сонця, вітру, води. Угода про асоціацію з Європейським Союзом зобов’язує й нашу країну рухатися в цьому напрямку. Громадське: Черкаси дослідило, які справи із відновлювальної енергетикою в Україні.

Пенсіонер із Ватутіного Борис Домніцький – один із перших черкащан, у яких вдома з’явилася сонячна електростанція. У 2015-му році він встановив 58 сонячних панелей. І витратив на це 14 тисяч євро. Потужність його станції – 10 кіловат.

Борис Домніцький, власник сонячної електростанції

Нині енергію сонця на Черкащині генерують електростанції вісімдесяти двох домогосподарств і 5 підприємств. За минулий рік ПАТ «Черкасиобленерго» виплатило власникам домашніх сонячних електростанцій понад 2,5 мільйона гривень за вироблену електрику.

Сонячна електростанція Бориса Домніцького

У 2017-му році за кошти інвесторів в Черкасах створили дві сонячні електростанції, також одна електростанція діє в Золотоноші. Загалом в області працює 6 сонячних електростанцій і 12 малих гідроелектростанцій.

Підписавши угоду про асоціацію з ЄС, Україна зобов’язалася відповідати європейським стандартам з відновлювальних джерел енергії. Мова здебільшого про вітрову та сонячну енергію.

«Якщо ми хочемо під’єднатися до загальних європейських мереж, то мусимо покращувати якість електричної енергії, модернізувати електричні системи і тільки тоді, як зазначено в новій стратегії розвитку електроенергетики, ми  мусимо відновити електричні мережі. Якість енергії має відповідати європейським стандартам. Це дасть можливість вийти на європейський ринок і не бути замкненими в межах своєї країни», – розповідає консультант з питань енергоефективності, сертифікований енергоаудитор Денис Адаменко.

Розвиток відновлюваної енергетики в Україні передбачено трьома основними документами: Планом заходів з імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Національним Планом дій з відновлюваної енергетики до 2020 року та Енергетичною стратегією України до 2035 року.

«Енергетична стратегія України до 2035-го року флагманом своїм має енергоефективність, конкурентоспроможність і безпеку. Має зменшитися енерговитратність підприємств і комунально-житлового господарства майже  на 20%. Мусить зменшитися на 20% викиди парникових газів. А відновлювальні джерела енергії мають використовуватися в загальному виробленні електричної та теплової енергії на 20-30%», — каже Денис Адаменко.

Ще три роки тому Кабмін затвердив Національний план дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року. Він передбачає використання «зеленого» тарифу, звільнення від оподаткування прибутку та зниження податку на землю підприємств, які виробляють електроенергію тільки з відновлюваних джерел.

«Національний план дій з відновлюваної енергетики передбачає, що до 2020-го року ми маємо використовувати 11% енергії з відновлювальних джерел. За прогнозами, на кінець 2018-року це може бути лише 2%, а до 2030-го року – 30%.

Основним мотиватором розвивати альтернативну енергетику є величина «зеленого» тарифу. Вона регулюється законом про електроенергетику і законом України про ринок електричної енергії. Держава зобов’язується у підприємців чи приватних домогосподарств купувати електроенергію, яка виробляється з відновлювальних джерел. Максимальна потужність сонячної електростанції, яку ви можете встановити вдома, може бути 30 Квт. В середньому така станція виробляє 32-36тис  кв/год на рік», — розповідає Денис Адаменко.

Денис Адаменко, консультант з питань енергоефективності, сертифікований енергоаудитор

Натомість у Європі у загальній структурі енергетичних потужностей на кінець 2016-го відновлювальні джерела енергії займали 46%. Найбільшим виробником «зеленої» електроенергії в Європі є Німеччина. Вона за допомогою відновлювальних джерел може повністю забезпечити свої потреби в енергії.

Протягом наступних трьох років в Україні мають виробляти «зеленої» електроенергії на чверть більше. Зокрема, електрики з біогазу стануть виробляти утричі більше. Про такі плани говорить Уряд у своїй «Стратегії з розвитку альтернативної енергетики до 2035 року», ухваленій у вересні минулого року.

За оцінками Національної академії наук України, найбільший потенціал розвитку має вітрова енергетика. В цьому році за темпами розвитку вітрової енергетики Україна випередила решту країн СНД. Однак вона значно відстає від провідних європейських країн – Німеччини, Франції і Великобританії.

Експерти називають такі перепони у розвитку відновлювальної енергетики в Україні:

– невизначеність її розвитку після 2030 року;

– скасування податкових пільг для відновлювальних джерел енергетики;

–  зменшення розміру «зелених» тарифів;

– збільшення вартості приєднання до електромереж.

«Для розвитку відновлювальних джерел і технологій, які вони використовують, є проблемою питання підключення до електричних мереж. Вони були збудовані ще за радянських часів, тому не всі енергопостачальні компанії можуть під’єднати сонячну чи вітроелектростанцію до мережі», — зазначає Денис Адаменко.

Сьогодні Україна використовує енергію у середньому приблизно у три рази менш ефективно, ніж усі країни ЄС. Але країна володіє величезним потенціалом відновлюваних джерел енергії. Розвиток відновлюваних джерел енергії потребує особливої уваги з боку держави. Україна має створити законодавчу базу, забезпечити конкурентоспроможність альтернативної енергетики та створити сприятливі умови для залучення інвестицій.