Громадська організація «Молода Черкащина» вже майже 15 років активізує черкаську молодь
Вікторія Феофілова, керівник громадської організації «Молода Черкащина», є однією з найвідоміших громадських діячів у Черкасах. Вже 12 років вона очолює організацію, яка займається просвітницькою та освітньою діяльністю, вкладаючи зусилля у розвиток молоді задля якісних змін у суспільстві.
«Цікавий факт: організація «Молода Черкащина» була зареєстрована у день мого народження – 8 січня 2004 року. Тоді я ще не працювала в ній, але мабуть, це було передбачено долею. Спочатку організація була створена для підтримки молодіжних рухів в регіоні та інших молодіжних організацій. Відтоді ми займалися багатьма напрямками, але молодь завжди була нашим пріоритетом», – зазначає Вікторія Феофілова.
Напрямки діяльності «Молодої Черкащини» часто визначаються самими людьми, які приходять до організації з новими ідеями та проектами.
«Наприклад, розвитком інклюзивного простору та питаннями людей з інвалідністю займалася Анна Харченко. У нас також є напрямок, присвячений гендерній рівності. Тетяна Кавальчук проводить освітні семінари для жінок та надає психологічну і юридичну допомогу постраждалим від насилля. Також у нас є антикорупційний напрямок, який очолює Артур Чемерис, спеціаліст з електронних закупівель», – пояснює Вікторія Феофілова.
Велика частина діяльності організації – це неформальна освіта. Один із таких проектів – «Майстерня сільських ініціатив», який сприяє розвитку потенціалу молоді в селі та допомагає їм реалізовувати корисні соціальні проекти. За чотири роки існування програми, її випускниками стали більше 80 осіб, які реалізували близько 40 проектів: дитячі і спортивні майданчики, екологічні, культурні та волонтерські ініціативи.
Організація також пишається своєю мережею політично активної молоді «Творці майбутнього», метою якої є підвищення впливу молоді на соціально-політичне життя в Україні.
«Молодь повинна активніше брати участь у виборах, приєднуватися до громадських рад і не боятися балотуватися. Зараз вибори переважно проводяться за участі старшого покоління, яке обирає владу, при якій потім житимуть їхні онуки. Ми прагнемо виховати нового громадянина, який не боїться слова «політика» і розуміє її важливість», – зазначає Вікторія.
Зважаючи на те, що молодь не любить довгі тексти, «Молода Черкащина» створила короткі відеоролики «Просто про…», де розповідається про реформи та можливості.
«Микола Хавронюк, експерт з антикорупційної експертизи, використовує наші ролики для навчання студентів, щоб виховати нульову толерантність до корупції. Це гарний приклад того, як можна пояснити складні речі простими словами», – додає Вікторія Феофілова.
У 2017 році «Молода Черкащина» приєдналася до «Dozorro»-спільноти, що здійснює моніторинг публічних закупівель. Активісти відреагували на понад 100 випадків можливих порушень та отримали відповіді від правоохоронних і контролюючих органів. Проте деякі зловживання залишаються без належної реакції.
Організація прагне до прозорості, щорічно звітуючи про свою діяльність, а з 2018 року керівники почали заповнювати декларації.
Серед проектів «Молодої Черкащини» – навчання територіальних громад партисипативним практикам. Пілотними ОТГ стали Зорівська, Михайлівська та Степанківська.
«Важливо консультуватися з громадою щодо питань благоустрою та розвитку. Громада – це ресурс, а не перешкода», – зазначає Вікторія.
Також планується відкриття політичної школи для жінок, щоб залучити більше жінок до політики.
«Ми хочемо відкрити школу, яка включатиме мотиваційні та навчальні частини, залучаючи вже відомих жінок для обміну досвідом», – пояснює Вікторія.
«Молода Черкащина» вже давно навчилася співпрацювати з різними організаціями, проте співпраця з владою поки що не вдалася.
«Влада повинна консультуватися з громадянами щодо важливих питань. Міськрада часто не мислить системно, тому ми покладаємо надії на нове покоління, з яким працює наша організація», – додає Вікторія Феофілова.
Ця публікація представлена в рамках програми сприяння громадській активності «Долучайся», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку та здійснюється Pact в Україні. Зміст публікації є відповідальністю Pact та його партнерів і необов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку та уряду США.