На районі. Випуск 4. Соснівка

У четвертому випуску програми «На районі» дивіться історію черкаського курорту Соснівка

На початку 20 століття наше місто було відомим курортом. Тут лікувалася еліта Російської імперії та відпочивали ударники Радянського Союзу. Четверта серія проекту «На районі» – про черкаську Соснівку.

Поселення

Найдавніші археологічні пам’ятки кажуть, що люди жили на соснівських кручах приблизно 4-5 тисяч років тому. Одже починати історію черкаської Cоснівки варто звідси. Цей невеличкий пагорб, на узбіччі Дахнівської вулиці, насправді городище «Василиця». На унікальний статус цієї пам’ятки вказує лише занедбаний бетонний знак.

Городище «Василиця»

«На території мікрорайону Соснівки зафіксовано 5 пам’яток археології: два городища і три поселення. Із них одне городище – «Василиця», відносится до пам’яток національного значення. На території городища розташовувалися житла, господарчі споруди. Цей рів виконував оборонну функцію – під час нападу сарматів, населення ховалося на території цього городища. За ровом були знайдені поселення. Вони жили і в самому городищі і за ним. Для міста Черкаси – це унікальні пам’ятки ще й тим, що їхня територія не забудована. Соснівка – це така невеличка оаза, де історичні пам’ятки збереглися в їхньому історичному ландшафті, практично не потревожені. Практично, тому що на прикладі «Василиці» ми бачимо, як люди поступово підбираються і руйнують їх», – каже археолог Дмитро Куштан.

Курорт

На початку 20 століття Соснівка була окремим поселенням за межами Черкас. У 1903 році міська дума виділила частину Соснового бору під забудову дачними ділянками. Вже за 10 років це місце перетворилося на справжній курорт: тут працювали лікувальні заклади, пансіонати, спортивні майданчики і танцювальні зони. На пляж тоді теж їздили в Соснівку – Митниця була промисловою зоною. Туристів обслуговували черкаські підприємці, які відкривали філіали своїх крамниць у Соснівці. На межі 19 і 20 століть люди часто хворіли на сухоти – туберкульоз. Для профілактики цієї хвороби до Соснівки з’їжджалися пацієнти з різних куточків Російської імперії. Існував навіть причіпний вагон «Варшава-Соснівка».

План дачних ділянок

«Коли слава про Соснівку пройшла не тільки по всій імперії, але і в Європу, в Соснівці почали лікуватися люди з Франції, Австрії, Голландії, Німеччини, а Польща взагалі тут постійно жила, панянкам потрібно було лікуватися. Кращі спеціалісти із Петербурга і Києва по легеневим хворобам тут працювали. Тут були стоматологічні кабінети, масажі, тобто весь комплекс лікування тут відбувався», – розповідає житель Соснівки В’ячеслав Бохоновський.

Після революції територію курортної зони націоналізували та передали наркому охорони здоров’я, який почав розвивати в Соснівці «санаторно-курортну» справу. Маєтки царської доби перетворилися на санаторії і пансіонати для трудящих.

Радянський санаторій

«Вже в 30-х роках це місце було сформоване як курортна зона. Було кілька постанов республіканського значення – зробити тут території відпочинку для робітників і селян з усієї України. У 30-ті роки тут за сезон щорічно оздоровлювалось десь до 10-12 тисяч відпочивальників, у той час у місті проживало приблизно 30-35 тисяч», – зазначає журналіст та краєзнавець Борис Юхно.

Парк Соснівський

На початку 20 століття в Черкасах спорудили перший парк і назвали його «Соснівським», у народі – Воронцовським. Він розташований в районі теперішньої Другої лікарні і довгий час був улюбленим місцем відпочинку для багатьох черкащан.

Парк Соснівський

«В шість з половиною років я сюди приїхав, з 56-го року я тут живу, я це все пам’ятаю. Тут були головні сходи, це була центральна алея. Отут стояв фонтан, з двома рядами лавок. Все було вкрито клумбами і засаджено квітами. А там знаходилась мушля, де грав симфонічний оркестр, а по вихідним – духовий оркестр. Тут був фонтан – по центру стояв ведмідь, що закривався від п’яти рибок», – пригадує В’ячеслав Бохоновський.

Центральна алея

Сьогодні від парку залишилася лише центральна алея та чаша колишнього фонтану. Площа парку постійно зменшується – її захоплюють під приватні забудови.

Лікарня

Після того, як Черкаси стали обласним центром радянська влада продовжила використовувати Соснівку як санаторну та лікувальну зону. У 1959-му році до Соснівки переїхав найстаріший лікувальний заклад Черкас – Перша міська лікарня. До цього вона була розташована на вулиці Хрещатик.

Перший корпус першої міької лікарні

«Пройшло 5 років після створення області, і влада вирішила в парковій зоні Соснівки розпочати будівництво Першої лікарні, яку перенесли з центру. Ще за часів Радянського Союзу повітря Соснівки було визнане одним із 5 найлікувальніших зон Радянського Союзу. Тут відкрили і фтизіатрічну лікарню, яку потім перенесли в Геронимівку. Відкрились і обласна лікарня, дитячі та дорослі санаторії. Із Соснівки і почалося будівництво лікувальних закладів міста взагалі. Навіть лікарню швидкої допомоги планували відкрити в Соснівці», – пригадує заступник директора Першої міської лікарні Дмитро Задериголова.

Парк Сосновий Бір

«Однією з визначних подій цих днів у житті обласного центру є створення нового парку культури і відпочинку імені 50-річчя великого жовтня» – писала газета Черкаська правда 9 квітня 1967 року. Рослинність та каміння для нього звозили з усієї країни. Його називали «Парк 50-річчя радянської влади», «50-річчя жовтня», «Ювілейний», а сьогодні це парк «Сосновий бір».

Штучне озеро в парку «Сосновий Бір»

«Коли ми говоримо, що парк заклали в 1967 році, то це були лише урочисті збори, суботник та прибирання. Впорядковувати і підганяти до «формату» парку почали ще з середини 50-х років. До цього на місті парку були піщані дюни, бархани, кущі. Так сталося, що відкриття цього парку спричинило закриття попереднього парку, тому що все цікаве почали організовувати тут: з’явилися атракціони, колесо огляду. Парк отримав Шевченківську премію в галузі архітектури. Він увійшов в історію паркового мистецтва не тільки Черкас, а і всього паркового мистецтва Радянського Союзу середини 70-х років. Місток кохання цьогоріч відзначатиме 50-річчя – встановили його в 1968-му році. Це зробили дуже швидко: металоконструкції мосту зібрали, поклали вздовж яру, потім вантажним краном підняли, розвернули за віссю і встановили на готові опори. Працівники «Мостопоїзду» кажуть, що монтаж мосту тривав менше години», – розповідає Борис Юхно.

Місток кохання

У парку в 1970-му році збудували готель «Турист». Він став візитівкою Черкас. Він був настільки добре сконструйований, що пізніше такі самі готелі скопіювали у Польщі, Чехословаччині та Східній Німеччині. Десятки років він стояв занедбаний і так само десятки років його безуспішно намагаються перебудувати і осучаснити.

Дача Андреєва

«Дача Андреєва»

У 60-х роках минулого століття спеціально для партійного радянського керівництва в Соснівці збудували дачу відпочинку. В народі її назвали дачею Андреєва – на честь тодішнього першого секретаря обкому партії. За останні роки територія «дачі Андреєва» стала справжнім полем битви між жителями Черкас і забудовниками. У 2017-му приватна будівельна компанія заявила про наміри збудувати на цьому місці 5 багатоповерхівок. Черкащанам на певний час таки вдалося відстояти цю територію і не дозволити будувати «свічки» посеред лісу. Але історія ще не закінчена – забудовник відсудив право будувати на місці дачі готель.

План забудови території «дачі Андреєва»

Раніше в Соснівку звідусіль з’їжджалися люди, щоб відпочити чи полікуватися цілющим повітрям сосон. Сьогодні ж люди хочуть володіти цим лісом, будувати тут маєтки, багатоповерхівки, ставити паркани, забуваючи, що Соснівка належить усім черкащанам.