Виховуємо відповідального громадянина, який не жахається слова «політика»

Майже 15 років громадська організація «Молода Черкащина» розворушує черкаську молодь

Вона є однією із найпомітніших та найавторитетніших громадських діячок у місті. Уже 12 років Вікторія Феофілова очолює громадську організацію «Молода Черкащина». Тут займаються просвітницькою та освітньою роботою – вкладають у молодь, аби вона принесла в суспільство якісні зміни.

«Є такий цікавий факт: «Молоду Черкащину» зареєстрували у день мого народження – 8 січня 2004 року. Тоді я навіть у ній ще не працювала. Мабуть, нас звела доля. Із самого початку організацію заснували для того, щоб пожвавити молодіжний рух в регіоні, підтримувати різні молодіжні організації. Відтоді займалася й іншими напрямками, але роботу із молоддю проводимо весь час», – розповідає очільниця організації.

Напрямки роботи «Молодої Черкащини» залежать багато в чому від людей, які приходять в організацію зі своїми ідеями та проектами.

«До прикладу, розбудовою інклюзивного простору у місті та питаннями людей з інвалідністю свого часу активно опікувалася Анна Харченко. Також у нас є напрямок для провадження гендерної рівності. Тетяна Кавальчук проводить освітні семінари для жінок, організовує надання психологічної та юридичної допомоги жінкам, які постраждали від насилля. Є ще моніторинговий антикорупційний напрямок. Його лідером є Артур Чемерис – головний «прозоррівець» на Черкащині і фахівець із електронних закупівель», – пояснює Вікторія Феофілова.

Велика частина життя організації  та життя її очільниці – це неформальна освіта. Одним із таких проектів є «Майстерня сільських ініціатив». Вона сприяє розвитку потенціалу молоді в селі та допомагає реалізувати їхні соціально корисні ідеї. За чотири роки програма має більше 80 випускників та близько 40 реалізованих проектів: це дитячі і спортивні майданчики, різні екологічні, культурні і волонтерські ініціативи в селах.

Також організація пишається своєю мережею політично активної молоді «Творці майбутнього». Проект покликаний підвищити вплив молоді на соціально-політичне життя в Україні.

«Молодь має більш активно ходити на вибори, приєднуватися до громадських рад і не соромитися балотуватися. Бо виходить, що зараз на виборах голосують бабусі і обирають ту владу, при якій потім жити їхнім онукам. Ті, хто зараз очолюють і міста, і область і країну, це здебільшого люди старого зразка, і зрозуміло, що їх треба міняти на людей із іншою парадигмою мислення. І ми намагаємося виховати такого нового відповідального громадянина, який не жахається слова «політика», а розуміє: це все те, що унормовує наше життя», – зазначає Вікторія.

Оскільки молодь не любить розлогі тексти та важкі конструкції, «Молода Черкащина» зняла півторахвилинні динамічні відеоролики «Просто про…», де розповіла про реформи та можливості.

«Микола Хавронюк, експерт з антикорупційної експертизи і викладач Києво-Могилянської академії, написав, що використовує наші ролики для роботи зі студентами, щоб показати, як можна виховати нульову толерантність до корупції. Вони є своєрідним предметом гордості для нас, бо віднайшли власний стиль. Це гарний приклад того, як можна розкласти таку складну річ, як антикорупційна реформа чи реформа держзакупівель, на дохідливі складові. Щоб людина зрозуміла, що це за НАБУ (НАЗК, САП), що вони роблять, для чого їх створили, і головне – як вона сама може приєднатися до впровадження реформи», – пояснює Вікторія Феофілова.

Торік ГО «Молода Черкащина» приєдналася і до «Dozorro»-спільноти, що здійснює моніторинг публічних закупівель. Активісти відреагували на факти можливих порушень в більше сотні закупівель та отримала десятки відповідей від правоохоронних та контролюючих органів. Утім, попри певні результати, в організації зазначають, що деякі факти зловживань та порушень замовників нині залишаються без реакції з боку правоохоронних та контролюючих органів, наприклад, щодо будівництва оглядового майданчика у селі Панське.

До прозорості прагне і сама організація. Щорічно «Молода Черкащина» звітується про свою роботу, а від 2018-го керівники організації ще й заповнюють декларації.

Громада – це ресурс, а в нас її розглядають як таку, що заважає освоювати кошти

Серед починань організації – навчання територіальних громад партисипативним практикам, тобто участі громади в розбудові своїх територій. Поки що «Молода Черкащина» взяла три пілотні ОТГ: Зорівська, Михайлівська і Степанківська.

«Якщо ти хочеш впорядкувати центральну площу, є ж методики зробити так, щоб врахувати інтереси не тільки твої і підрядника, але і людей, які цією площею користуються. Можна запитати, що там потрібно: газон, лавочки, фонтанчик чи сонячне дерево. Консультуватися можна щодо питань благоустрою, програм розвитку чи будь-яких важливих змін. Громада – це ресурс, а в нас її розглядають як людей, що заважають освоювати кошти і тих, кому треба роздати пасочки під Великдень», – каже Вікторія.

Також очільниця організації хоче відкрити політичну школу для жінок. Тому що нині в черкаській політиці майже самі чоловіки. На думку Вікторії, це одна із причин, чому у нас все так погано.

«Ідея виникла від того, що ми не використовуємо потенціал жінок та дівчат для дуже важливих питань. Проводиш семінар – приходять здебільшого дівчата. Як тільки мова іде про політику, їх здуває як вітром. Ми хочемо відкрити таку школу, щоб вона містила і мотиваційну частину і навчальну з теорією, можна також залучити вже відомих жінок, аби вони розповіли про свій досвід», – пояснює Вікторія Феофілова.

Для мене міськрада – це як безнадійно хворий

«Молода Черкащина» вже давно навчилася співпрацювати з різним організаціями, проте із владою порозуміння так і не вдалося віднайти.

«Сьогоднішня влада могла би бути більш корисною, якби зрозуміла, навіщо потрібно консультуватися з людьми. Коли вони роблять щось таке на кшталт стели «Я люблю Черкаси», це стосується всіх жителів міста. І я вже неодноразово намагалася донести думку, що треба спочатку спитати, а потім вже ці букви виготовляти. Така ж ситуація по забудові Соснівки чи Митниці. Мені здається, що наша влада не здатна мислити системно і думати про розвиток міста. Зараз робимо транспортну реформу, бо перевізники бунтують, ось місто завалило сміття – ми вже займаємося цим питанням. Потім на горизонті виникне ще одна стела і ми будемо навколо неї кіпішувати. Хаотично кидаємося: то там у нас «горить», то там. Хоча просто треба прийняти кілька системних кроків для того, щоб цих проблем не виникало, щоб люди попередньо знали, що планується фонтан і їм запропонували кілька варіантів дизайну на вибір. І ніхто не приходив би обливати його фарбою. Так само зі стелою. Якщо вже хочете зробити, то спитайте, де це краще зробити і якого вигляду вона має бути. У нас наперед ніхто не думає», – зазначає громадська діячка.

За словами Вікторії Феофілової, за міською владою і обласна не поспішає запитувати думки громади.

«У серпні торік заступник голови обласної державної адміністрації Сергій Овчаренко покликав нас із Іваном Подоляном. Хотів організувати публічні обговорення щодо майбутнього вигляду театральної площі. Ми розказали, як це правильно зробити. На це нам відповіли, що стільки часу у них немає, мовляв, проекти уже готові і треба вибирати, бо у березні мають площу відкривати. У результаті і обговорення не було, і за площу ще не бралися – досі квіткові павільйони стоять», – каже очільниця «Молодої Черкащини».

Вікторія зізнається: за роки громадської діяльності було чимало випадків, коли опускалися руки. Обласна влада не показала політичної волі до справжніх змін. А черкаські обранці найбільше розчарували, коли своїм рішення скасували допорогові закупівлі у системі «Прозорро».

«Після того я перестала очікувати чогось. Для мене міськрада – це як безнадійно хворий: ти приходиш до нього, щось говориш, бо треба, але вже не сподіваєшся, що буде якесь покращення, і я не очікую від них реальної зміни. Тому покладаю надії на нове покоління, із яким працює наша організація», – додає Вікторія Феофілова.

Ця публікація представлена в рамках програми сприяння громадській активності «Долучайся», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку та здійснюється Pact в Україні.

Зміст публікації є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і необов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку та уряду США.