Хуліганство як спосіб ухвалення бюджету Черкас

За фактом подій на сесії міськради поліція відкрила кримінальне провадження

Емоційні обговорення, взаємні звинувачення, заблокований вихід із зали, штурханина та навіть побої. Так 29 січня депутати міськради ухвалювали основний фінансовий документ, за яким Черкаси житимуть протягом 2018-го. За проект бюджету тоді проголосувало 22 міські обранці, ще 12 – утрималися й один висловився проти. На самому засіданні та вже після сесії деякі місцеві обранці заявили, що на них чинили тиск, а поліція навіть відкрила кримінальне провадження за хуліганство.

Бюджет Черкас намагалися ухвалити ще з кінця 2017-го, проте безрезультано. Починаючи із 25 грудня, наше місто жило поза межами бюджетного законодавства, воно не могло розрахуватися за енергоносії та проводити виплати заробітних плат бюджетникам. Опинилися Черкаси у такому стані через неспроможність членів виконкому ухвалювати рішення, а то і взагалі приходити на засідання. Зрештою старий виконком розпустили, а щодо складу нового політичні сили досі не можуть дійти згоди.

Ухвалений документ міський голова Анатолій Бондаренко назвав «компромісним». У той же час він зазначив, що частина депутатського корпусу свідомо саботувала ухвалення бюджету.

«Жоден бюджет, напевно, не може бути досконалим. Але, судячи з усього, частина депутатів навіть не збиралася голосувати за нього. Для них зараз головне у будь-який спосіб «протиснути» свій виконавчий комітет, який би вже працював із бюджетом. Натомість проголосований сьогодні документ передбачає нарахування заробітної плати з урахуванням рівня інфляції, розрахунки за енергоносії тощо. Розподіл коштів по бюджету розвитку ми ще продовжимо обговорювати», – зазначив очільник міста.

Сам же процес обговорення кошторису не відрізнявся здоровим діалогом та взаємними поступками. «Особливої» атмосфери на сесії додали невідомі особи. Частина з них була одягнена у камуфляжну форму зеленого та синього кольору з написом «національна дружина», а інші – були в чорних куртках та масках. Ще перед початком засідання вони зайняли проходи між депутатськими кріслами та заблокували депутатам вихід із сесійної зали.

Фото Нова Доба, автор – Олександр Рибалка

За словами міського обранця Руслана Зорі, намагання деяких депутатів покинути сесійну залу зустрічали силову протидію вказаних вище осіб. Зокрема йому за спробу вийти із приміщення розбили обличчя.

«Зелені чоловічки» оголосили депутатам свої вимоги: проголосувати за проект бюджету, внесений виконавчим комітетом без правок бюджетної комісії, за склад виконавчого комітету, внесений міським головою Анатолієм Бондаренком, та за саморозпуск Черкаської міської ради. Ці вимоги супроводжувались погрозами, зокрема, про те що жоден депутат не зможе вийти із залу, поки не виконає вимоги «зелених чоловічків.

При цьому на адресу депутатів, які не підтримували потрібні «зеленим чоловічкам» рішення, лунали образи та погрози, а також застосовувалось фізичне насильство. Зокрема, «зелені чоловічки» намагалися побити депутатів Артура Акопяна та Олександра Згіблова», – написав у Facebook депутат Руслан Зоря.

Фото Нова Доба, автор – Олександр Рибалка

Депутат вказує, що люди в синьому камуфляжі та чорній формі виконували накази голови Черкаського обласного відділення політичної партії «Національний корпус» Дмитра Кухарчука та колишнього заступника міського голови Геннадія Шевченка.

У діях активістів він вбачає ознаки злочинів, передбачених ч. 2 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі щодо двох чи більше осіб за попередньою змовою групою осіб), ч. 1 ст. 147 КК України (захоплення заручників), ст. 293 КК України (групове порушення громадського порядку), ч. 2 ст. 296 КК України (хуліганство, вчинене групою осіб). У зв’язку з цим депутат звернувся до Голови Національної поліції Сергія Князєва, Генпрокурора Юрія Луценка та голови Служби безпеки України Василя Грицака.

Про застосування фізичної сили повідомляє в інтерв’ю Обозревателю й інший депутат – Олександр Згіблов.

«Мене вдарили у спину. Потім на мене накинувся з кулаками колишній заступник Анатолія Бондаренка – Геннадій Шевченко. Я ледве від нього відвернувся. Звучали погрози прямого фізичного знищення Василю Соломасі, Артуру Акопяну. Василю Соломасі кричали, що ми тебе і твоїх дітей закопаємо. Це все було сказано. Руслану Зорі розбили ніс. Депутатів заблокували. Ми навіть, вибачте, не могли вийти в туалет», – розповів місцевий обранець.

Він також додав, що після інциденту написав заяву у поліцію.

У поліції, натомість, звітують: за фактом подій, які відбулися під час сесії міської ради Черкас, відкрили кримінальне провадження за частиною 2 статті 296 (Хуліганство) Кримінального кодексу України. Наразі правоохоронці здійснюють комплекс слідчих заходів для встановлення всіх обставин інциденту.

Натомість депутатів вже почали викликати на допити. Про це пише Олексій Романов на своїй сторінці у Facebook.

«Дзвонили з поліції. Викликають в якості свідка подій на останній сесії по відкритому кримінальному провадженню по «хуліганкє». Виникають питання: хто написав заяву, кого з депутатів за хуліганські дії щодо бюджету посадять, кого із сотні поліціянтів, присутніх на засіданні, нагородять премією і зірочками за бездоганно (без сарказму) виконану роботу?», – йдеться у дописі.

Хуліганства не було

Не бачить складу злочину у діях громадськості керівник черкаського осередку «Національного корпусу» Дмитро Кухарчук. За його словами, усі активісти туди прийшли, щоб допомогти місту ухвалити бюджет.

Фото Нова Доба, автор – Олександр Рибалка

«На засіданні була рада АТО, в яку входить 17 волонтерських та ветеранських організацій. Там були представники профспілок та небайдужі громадяни міста. Я розумію, що рушійною силою і вирішальним фактором ухвалення бюджету стало все-таки втручання Національного корпусу та «національних дружин». Із цим важко сперечатися. Коли влада нас не слухає, коли їй байдужі ті процеси, які відбуваються на вулиці, і вона живе винятково своїми інтересами, тоді вулиці доводиться втручатися і домагатися свого, можливо, не завжди юридичним шляхом. Іншого виходу, як прийти і під тиском змушувати депутатів ухвалювати бюджет, не було, оскільки місто потопає у смітті, а дороги не прибирають. Блокування зали – це були необхідні заходи. Якби вони не були застосовані, у нас би досі не було бюджету. Будемо і далі намагатися впливати на процеси. Хотілося б це робити законним юридичним шляхом – щоб існував діалог між владою та громадою», – зазначає Дмитро Кухарчук.

 28 січня «національні дружини» з усієї країни прийняли присягу у Києві. У Черкасах до складу сформованого загону входить близько 30 осіб.

«Національні дружини» не мають зброї і не є поліцейським чи військовим об’єднанням, проте співпрацюють із поліцією. Вони можуть здійснювати патрулювання вулиць та протидіяти незаконним нарко- та алкопритонам.

Перспектив у кримінальної справи немає – переконаний і Геннадій Шевченко.

«Сесія не була зірвана, ніхто не постраждав, нікого не били. Я чув, що хтось когось подряпав, то я не маю до цього ніякого відношення. Я не брав участь у цьому – стояв біля трибуни на видному місці. Я публічна людина», – зазначає екс-заступник міського голови.

Він також не береться коментувати звинувачення на свою адресу.

«Коментувати слова Зорі і Згіблова – це не найкраще заняття для людей, які намагаються хоч щось зробити. Вони себе вже показали за багато років. У них не було бажання ухвалювати бюджет. Бюджетна комісія працювала по дві години тричі на тиждень. Чи можна за шість годин вивчити кошторис? Вони поставили вимогу міському голові: або затверджуєте наш виконком, або ми не приймемо бюджет до весни. Тоді зібралися спілки АТО та інші організації з однією простою метою – аби вивести місто із глухого політичного кута», – зазначає Геннадій Шевченко.

Сила права замість права сили

Голова правління агенції «Спільні зусилля», засновник і керівник Школи Мерів Руслан Рохов:

Цього року маємо прецедент тиску на депутатський корпус міської ради. Коли близько сотні людей перекривають вхід в залу і блокують президію, а потім – вимагають голосувань.

Звісно, в переліку піднятих ними питань є ухвалення бюджету і звернення до ВРУ про розпуск міської ради… Цікаво кумо це вигідно? (не зважайте, питання риторичне).

А також питання включення 4-ох представників «окупантів» сесійної зали до складу виконкому. Тут очевидно – це інтерес «окупантів».

Депутати перших два питання проголосували, але от представників осіб, які заблокували сесійну залу, до складу виконкому не включили.

Далі трошки «ганьби» і «штовханини»…

Сухий залишок такий: потрібні комусь рішення – прийняті, а людям, які стояли над головами депутатів, окрім виплеснутого негативу на обранців, залишиться вдовольнятися не дуже приємним спілкуванням з правоохоронцями.

Висновки напрошуються самі, але я їх не робитиму. Це нехай робить громада Черкас.

Скажу лише те, що потрібно розрізняти право народу на мирний протест та повстання, у випадку коли його права ліквідовуються, і спроби зацікавлених осіб вплинути на рішення представницьких органів влади через тиск «мас».

Спосіб, в який позбуваються «незручних» міських голів, та те, як тепер пробують позбутися «незручних» депутатів, є неприпустимим!

Фото Нова Доба, автор – Олександр Рибалка

Народний депутат України Мустафа Найєм (Українська правда):

Ми прекрасно розуміємо різницю між «допомагати поліції охороняти громадський порядок» і тим, у що насправді можуть перетворюватися такі формування.

Причина виникнення таких груп – відсутність справедливості і вакуум влади. І це не тільки про правоохоронні органи. Це про всю державну машину, якій глибоко наплювати на людей і їхні проблеми – слідчих і прокурорів, які місяцями відфутболюють родичів убитих, місцева влада, що боягузливо ігнорує незаконні будівництва та рейдерство. Коли держава не здатна забезпечувати справедливість законним шляхом, принижені й ображені йдуть до тих, хто домагається її всіма доступними способами.

А закінчується це делегітимізацією влади, зрощенням держави з кримінальними елементами, в результаті чого замість сили права країна отримує право сили.

Ми з нашими юристами зараз уважно вивчаємо досвід інших країн і паралельно готуємо зміни до законодавства і запити в органи Національної поліції і місцевої влади з вимогою надати інформацію про реєстрацію всіх (!) подібних організацій, проведення перевірок їх членів на предмет судимості, видачі посвідчень і дозволів на видачу і використання спецзасобів.

Найважливіше, що ми повинні знати: подібні організації НЕ можуть з’являтися БЕЗ узгодження з Нацполіцією і місцевою владою. Без їхньої згоди вони незаконні і не мають ніяких повноважень. Наприклад, якщо говорити про «дружини», наразі їх правовий статус не до кінця зрозумілий. Просто будь-яка громадська організація не уповноважена і не може виконувати функції, про які вони заявили.

Фото Нова Доба, автор – Олександр Рибалка