Posted in

Як у Черкасах активісти впроваджують «сміттєву культуру»

Члени громадської організації «Альтернативна Реальність» навчають правильному поводженню з побутовими відходами

Члени громадської організації «Альтернативна Реальність» дотримуються філософії, що екологія – це не просто прибирання сміття, а запобігання його утворенню. Вони прагнуть змінити ставлення людей до поводження з побутовими відходами, вважаючи, що в Україні бракує «сміттєвої культури». Водночас, як зазначають активісти, у Європі на смітті вже давно заробляють, тоді як в Україні його просто вивозять на полігони.

«Коли ми спілкуємося з людьми або виступаємо на громадських зборах, часто чуємо запитання: “Хто ви такі? Що ви розказуєте?” І коли я відповідаю, що я громадянин України, мені кажуть: “Ааа, це точно прийшов звідкись”. Така реакція надихнула нас створити громадську організацію. Ми назвали її “Альтернативна Реальність”, щоб показати, що існує інший погляд на світ. Люди звикли викидати сміття, думаючи, що це проблема не для них. Ми живемо у світі, де альтернативні джерела енергії стали частиною життя. Наша “Альтернативна Реальність” прагне змінити майбутнє з апокаліптичних сценаріїв, де океани заповнені сміттям, на сценарії, де люди живуть у гармонії з природою. Чому б ні?» – розповідає голова ГО «Альтернативна Реальність» Віктор Коваленко.

З моменту реєстрації організації в 2014 році, активісти почали працювати у кількох напрямках. Вони організовували акції з прибирання лісів та пляжів, навчали школярів сортувати сміття та проводили лекції з енергозбереження для мешканців ОСББ. Крім того, вони розпочали збір використаних батарейок.

«Звичайна пальчикова батарейка є одним із найнебезпечніших побутових відходів. Навіть з пластику можна зробити щось корисне вдома, але з батарейками все набагато складніше – на побутовому рівні їх не переробиш. Ми розміщували контейнери для збору батарейок у школах, лікарнях, магазинах та компаніях. Люди готові нести батарейки, а підприємці не проти встановлювати контейнери для їх збору. За два роки ми зібрали понад тонну батарейок», – розповідає Віктор Коваленко.

Батарейка містить небезпечні елементи, такі як цинк, ртуть, свинець, нікель. Розкладання однієї неправильно утилізованої батарейки триває понад 20 років. Вона може забруднити 20 квадратних метрів землі та 400 літрів води.

Ключовим питанням є збір та доставка батарейок до місця переробки. Батарейки з Черкас довелося везти до Львова.

«У Львові є підприємство “Аргентум”, яке займається переробкою батарейок. Ми домовилися, що вони забиратимуть усе, що ми зберемо. Вони можуть переробляти значні обсяги батарейок на вторинні ресурси, такі як метал та графіт. На жаль, “Аргентум” працює зі збитками, адже первинні матеріали з Китаю дешевші за вторинні ресурси», – каже голова ГО «Альтернативна Реальність».

Проект «Чистий двір» в селах Руська Поляна, Геронимівка та Мошни активісти започаткували для сортування, вивезення та утилізації побутових відходів. У Черкасах хоч якась інфраструктура є, але у селах часто відходи залишають на узбіччі, в лісопосадках та полях.

Активісти провели соціологічне опитування, щоб визначити потребу в сортуванні сміття. Після цього встановили пробні контейнери для збору ПЕТ та скла. Контейнери наповнювалися саме тим сміттям, для якого вони призначені.

ГО також організувала спільні прибирання стихійних звалищ у Руській Поляні, залучивши волонтерів, місцевих жителів та працівників лісництва.

Щороку в Україні утворюється близько 10 тонн відходів на людину, в країнах ЄС – 5 тонн. В Україні накопичено близько 36 мільярдів тонн відходів, площі несанкціонованих звалищ збільшуються.

Активісти проводять лекції про екологічну свідомість у черкаських школах, показуючи, що сортування сміття – це не тільки екологічна справа, а й можливість заробітку.

ГО працює також з ОСББ, допомагаючи їм впроваджувати енергоощадні технології, зокрема заміну ламп розжарювання на світлодіодні, що дозволяє зекономити до 90% коштів.

Активісти планують розширювати програму на райони та область, а також співпрацювати з ОСББ для встановлення контейнерів для роздільного збору сміття. Це вимога Закону України «Про відходи», яка набрала чинності з 1 січня.

Ця публікація підготовлена в рамках програми сприяння громадській активності «Долучайтеся», фінансованої USAID та здійснюваної Pact в Україні. Зміст програми є відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди USAID чи уряду США.