На варті інтересів ОСББ: «Коли на когось «наїжджають», ми мчимо на допомогу»

Громадська спілка «Черкаська асоціація ОСББ та ЖБК «На варті» допомагає мешканцям управляти своїм багатоквартирним будинком

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку – це маленький макет України. Якщо люди можуть впоратися із процесами, які відбуваються в будинку, значить досягнуть успіху і на більш високому рівні. Так вважає Володимир Друмашко та радить тим, хто хоче спробувати свої сили у ролі кризового менеджера, почати змінювати свій будинок. Його громадська спілка «Черкаська асоціація ОСББ та ЖБК «На варті» консультує людей, як правильно управляти своїм  багатоквартирним будинком. Це черговий матеріал з рубрики «Громадський сектор», в якому ми розповідаємо про активні громадські організації міста Черкаси.

«У 2011 році я купив приміщення у будинку, саме приміщення, бо квартирою то назвати було неможливо. На той момент там не було ні води, ні електрики, ні опалення. Старий голова зник, залишивши купу проблем. Я подумав, що варто спробувати щось змінити. Так крок за кроком довелося пройти весь шлях реконструкції будинку, починаючи із проведення зовнішніх комунікацій і до внутрішнього косметичного ремонту в під’їздах. На сьогодні мешканці абсолютно комфортно проживають, у будинку встановлене погодозалежне регулювання системи теплопостачання, а отже є і економія. У нас є купа планів щодо комплексного утеплення будинку», – розповідає Володимир Друмашко.

Сьогодні Володимир Друмашко є головою ОСББ у кількох багатоповерхівках. Переважно це були занедбані колишніми балансоутримувачами будинки з купою проблем, які зараз доводиться вирішувати ОСББ.

«Я переконаний, що всі будинки мають бути в ОСББ. Хто їх обслуговуватиме (безпосередньо ОСББ, найнятий управитель чи управлінська компанія), – це вже інше питання. Проблема житлового фонду України полягає у тому, що він дуже зношений. Більшість будинків уже за 20-25 років. Своїми силами чи винятково за рахунок держави будинки відремонтувати нереально. Тому якщо всі ми, зокрема і наші делеговані депутати, і чиновники, не хочемо розбиратися із заваленими будинками, то зараз треба вкладатися у максимально ефективні форми підтримки ОСББ, щоб спільно складати кошти і модернізували це майно, робити його безпечним і енергоефективним, і такі приклади є. Ті ОСББ, які стали на шлях модернізації своїх будинків, за п’ять років зробили більше, ніж за попередні 25 років обслуговуючі комунальні підприємства. Це і капітальний ремонт даху, заміна внутрішніх комунікації, впровадження енергоощадного освітлення та багато чого іншого. У Черкасах вже є деякі будинки, які повністю утеплилися», – зазначає Володимир Друмашко.

Зрозумівши, що разом можна досягти більшого результату, майже п’ять років тому голови ОСББ об’єдналися у громадську спілку «Черкаська асоціація ОСББ та ЖБК «На варті». Володимир Друмашко і очолив її.

«Зараз у громадській спілці близько 50 ОСББ. Перше, що ми робимо, – організовуємо різні заходи, тренінги для голів ОСББ, аби вони більш ефективно виконували свою роботу. Спільно налагоджуємо певні комунікації, бо гуртом швидше вирішувати усі проблеми: від малих до великих. Разом захищаємо інтереси за принципом зграї. Якщо маленьке ОСББ дає сигнал, що на нього наїжджають, ми одразу звертаємо на нього увагу і більшою кількістю намагаємося  захистити інтереси, якщо вони дійсно порушені. Ми розуміємо: якщо сьогодні одне ОСББ поклали на лопатки, завтра почнуть займатися другим і третім. Одразу треба давати відсіч у цих питаннях, зокрема зловживанням монополістів (Черкасигаз, Обленерго, ТЕЦ, Черкаситеплокомуненерго). Всі вони періодично намагаються користуватися своїм становищем монополіста», – зауважує голова спілки.

На модернізацію житлового фонду Черкас потрібні сотні мільйонів гривень

Свого часу об’єднавши зусилля, ОСББ навіть змогли скасувати необґрунтований податок на землю.

«У 2015 році депутати міськради збільшили податок на землю під будинками для ОСББ і ЖБК у 33 рази (з 0,03 до 1 відсотка). Це призвело б до підвищення плати за утримання будинків і прибудинкових територій, і мешканці черкаських житлових кооперативів і будинків з ОСББ мусили б платити у півтора-два рази більшу квартплату. Проаналізувавши ситуацію, ми одразу почали публічно говорити про це і тиснути на депутатів. Зрештою за півроку владці виправили становище та повернулися до попередньої ставки. Наша організованість дала можливість захистити середовище ОСББ», – пригадує Володимир Друмашко.

Розуміючи, у якому напрямку має розвиватися житлово-комунальне господарство у місті, громадська спілка пропонує і шляхи модернізації житлового фонду. Зокрема Володимир Друмашко зареєстрував петицію щодо списання всіх житлових будинків міста Черкаси з балансу комунальних підприємств міської ради, де розташоване хоч одне приміщення приватної та інших форм власності. Вона набрала необхідну кількість голосів для подальшого розгляду депутатами.

«В умовах, коли більше 95% квартир в багатоквартирних будинках Черкас приватизовані, фінансувати капітальні ремонти багатоповерхівок в розмірі 100% з міського бюджету – порушення законів України. На модернізацію житлового фонду Черкас потрібні сотні мільйонів гривень, яких немає в міському бюджеті. Саме тому виділення коштів з міського бюджету має бути виключно на умовах співфінансування, з обов’язковим залученням коштів співвласників. Шлях підтримки відповідального власника вже обрав Луцьк, який списав усі будинки з балансу і спрямував всю свою увагу на прискорення темпів модернізації та енергоощадних заходів житлового фонду», – йдеться у тексті звернення.

Володимир Друмашко зізнається: коли визначалися із назвою спілки, навіть не підозрювали, наскільки вона буде влучною.

«Протягом п’яти років, що працюємо, ми зрозуміли, що на варті – це саме той стан, в якому ми постійно перебуваємо, бо вартуємо інтереси відповідальних співвласників будинків. Нам постійно доводиться відстоювати їхні інтереси, зокрема постійно проводиться робота щодо захисту і вдосконалення програми сприяння ОСББ «Формування відповідального власника житла». Розміри фінансування програми неодноразово намагалися зменшити, тож ми постійно працювали з депутатами у цьому напрямку. Чому співфінансування таке важливе? Тому що, коли люди дають якусь частину своїх грошей чи то на ремонт чи на утеплення, вони більше контролюватимуть хід виконання робіт, ставитимуть питання, чому це робиться так, а не інакше. У такому випадку залученості і контролю стає більше», – зазначає Володимир Друмашко.

У Черкасах діє міська програма щодо підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків «Формування відповідального власника житла» на 2018 рік.

Відповідно до неї, виділення коштів на встановлення індивідуальних теплових пунктів, приладів обліку ресурсів, ремонт покрівлі, модернізацію внутрішньобудинкових мереж та систем, улаштування електроощадного освітлення місць загального користування проводиться на таких умовах співфінансування:

для ОСББ, які звернулися вперше: 60% від загальної вартості робіт – кошти міського бюджету, 40% – кошти ОСББ;

для решти звернень: 40% від загальної вартості робіт  – кошти міського бюджету, 60% – кошти ОСББ;

Виділення коштів на утеплення стін, заміну вікон та дверей в місцях загального користування проводиться для ОСББ за умови залучення кредитів державних банків з метою участі у Державній програмі, на умовах співфінансування, а саме:

40% від загальної вартості робіт – кошти міського бюджету, 60% – кошти ОСББ.

Виділення коштів з міського бюджету на капітальний ремонт ліфтів у будинках ОСББ проводиться на умовах співфінансування, а саме:

70% від загальної вартості робіт – кошти міського бюджету, 30% – кошти ОСББ.

При розумному підході можна акумулювати реальні кошти, аби витратити їх на потреби будинку

На сьогодні у Черкасах діє 309 ОСББ (320 будинків). Це чверть будинків житлового фонду міста. Якщо у 2015-2016 році співвласники будинків об’єднувалися активно, то за останній рік динаміка зменшилася.

«Аналізуючи підсумки року, ми побачили, що активна фаза у створенні ОСББ була якраз тоді, коли у 2015 році був ухвалений закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Він зобов’язав мешканців будинків до 1 липня 2016 року об’єднуватися в ОСББ. Тоді всі злякалися і почали створювати ОСББ. На жаль, батіг діє на людей краще, ніж пряник. Коли ж Верховна Рада відтермінувала цей процес ще на рік, люди заспокоїлися. У них спрацювала психологія: якщо один раз перенесли, перенесуть вдруге і втретє. Легше ж нічого не робити, а люди у нас намагаються іти по шляху меншого спротиву», – говорить голова спілки «Черкаська асоціація ОСББ та ЖБК «На варті».

Таке відсиджування результатів не дає, переконує Володимир Друмашко. При розумному підході та тарифі, що дозволяє накопичувати гроші, мешканці будинків дуже швидко побачать різницю. У них з’являться реальні кошти, які можна буде спрямувати на капітальний ремонт даху, заміну освітлення та інші потреби.

«Торік узявся керувати справами у п’ятипід’їздному будинку на 232 квартири. За останні багато років люди не бачили, щоб там щось капітально робили. Із серпня 2017-го, коли було утворено ОСББ і до сьогодні, живих грошей на рахунку ОСББ вже накопичилося 60 тисяч. Після того, як поставили додаткові лічильники електроенергії, ми побачили, як багато електрики витрачається саме на освітлення будинку. Проаналізувавши реальний стан справ, виникла ідея замінити всі лампи на світлодіодні. Ми порахували, що це капіталовкладення обійдеться у 70-80 тисяч, але воно окупиться приблизно за 2-2,5 роки. Це навіть без програм співфінансування. Раніше мешканці не могли навіть мріяти про те, що за півроку у них з’являться живі гроші, на які можна щось капітально зробити в будинку», – зазначає Володимир Друмашко.

Готових рецептів для успішного управління будинком немає, переконує голова спілки. Все залежить від конкретного будинку та його мешканців.

«ОСББ – це інструмент ухвалення спільних рішень. Якщо інструментом не вміти користуватися, то він і шкоди може завдати, а за правильного застосування з ним і добру справу можна зробити. Головне, що люди мають зустрічатися і ухвалювати спільні рішення. Якщо вони будуть не дуже ефективні, то самі ж люди від цього і постраждають. У будинку має утворитися команда, яка поведе його вперед і розвиватиме його», – каже голова спілки «Черкаська асоціація  ОСББ та ЖБК «На варті».

Вміння працювати з людьми та доносити до них інформацію – обов’язкове для голів ОСББ.

«Такі проблеми, як брак фінансів чи занедбаність будинку, – другорядні. Якщо не вистачає грошей, треба правильно прорахувати, розставити цілі і пояснити людям: «якщо ми хочемо зробити капітальний ремонт даху, на це потрібно зібрати таку суму, для цього треба затвердити такий тариф. Або ми це робимо, або продовжуємо сидіти із дірявим дахом». Якщо це все правильно робити і люди включаються у процес, то такий корабель завжди буде пливти швидше», – додає Володимир Друмашко.

Громадська спілка «Черкаська асоціація ОСББ та ЖБК «На варті»

Голова спілки Володимир Друмашко

Тел.: (067) 470-47-47

Електронна пошта: osbbnavarti@gmail.com

Ця публікація представлена в рамках програми сприяння громадській активності «Долучайся», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку та здійснюється Pact в Україні.

Зміст публікації є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і необов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку та уряду США.