Вийшов восьмий випуск проекту “На районі”, присвячений Хімселищу – району, який змінив обличчя Черкас і перетворив їх з провінційного курорту на місто хіміків.
Початок змін
У 60-х роках на околиці Черкас почали зводити Хімселище. Саме тут з’явилися перші відомі “хрущовки”. До 60-х Черкаси були відомі своєю природою, зеленню, човнами та Дніпром. Однак, у ті роки все змінилося: стару Митницю затопили, з’явилося Кременчуцьке водосховище, і тисячі родин переселилися на пустир за містом. Там радянське керівництво вже проектувало потужні хімічні підприємства – у Черкаси прийшла “велика хімія”, а разом з нею і новий мікрорайон.
Історія Хімселища
Історик Василь Мельниченко розповідає, що після утворення Черкаської області у 1954 році постало питання про розвиток економіки краю. Черкаси, які до того були звичайним районним центром Київської області, стали пріоритетом для розвитку хімічної промисловості.
На околицях міста, в “селищі хіміків”, у кінці 50-х років почали будувати одноповерхові бараки для колишніх ув’язнених – перших будівельників хімічних гігантів. Архітектор Леонід Кондратський згадує, як у 1963 році він отримав завдання збудувати “поселення хіміків” для робітників майбутнього хімкомбінату.
Хімічні підприємства
Першим хімічним підприємством став Завод штучного волокна, який згодом перетворився на виробниче об’єднання “Хімволокно”. Олександр Петренко, який працював там близько 40 років, розповідає, що завод запрацював 5 червня 1961 року. Виробництво включало нитку “Овілан” для килимів та целофан для харчової промисловості. Завод закрили у 2005 році, і від нього залишилися лише порожні приміщення і ТЕЦ, яка досі працює, забезпечуючи місто теплом та електрикою.
У 1965 році на околиці Черкас почали будувати шовковий комбінат (ЧШК). Олександр Луговський, колишній директор ЧШК, розповідає, що комбінат виготовляв знамениті тканини “Черкащанка”, “Бистриця”, “Рось”, “Ольшанка”, що стали візитівкою Черкас.
Перші “хрущовки”
Для робітників заводів швидко зводили житло. На місці між вулицями В’ячеслава Чорновола та колишньої Рози Люксембург з’явилися перші “хрущовки”. Ці 5-поверхові панельні будинки стали символом швидкого і дешевого житла для робітників.
Будівництво Азоту
Черкаський хімкомбінат (пізніше ПАТ “Азот”) був однією з всесоюзних новобудов. Юрій Воробйов, колишній працівник Азоту, розповідає, що завод випустив першу партію аміачних добрив у 1965 році. Завод забезпечував добрива для сільського господарства, а також збудував автомобільний переїзд і палац культури “Дружба народів”.
Соціалістичне ідеальне місто
Хімселище стало символом соціалістичної дійсності – у чистому полі люди з різних кінців СРСР звели заводи, проклали дороги і побудували житло. Пізніше в Черкасах почали будувати наукоємні заводи та нову Митницю на березі Дніпра. У 2019 році Хімселище залишилося таким же, яким його бачили перші жителі ще 50 років тому.