Posted in

Чому мерзне Сміла та хто за цим стоїть?

Протягом трьох років 70-тисячне місто Сміла стикається з постійними проблемами з опаленням.

Напередодні зими мешканці Сміли вже звикли мерзнути у своїх домівках та офісах. Останні кілька років опалювальний сезон для цього міста перетворився на справжній апокаліпсис. Минулого року тепло в оселях з’явилося з місячним запізненням, а протягом сезону його вимикали щонайменше тричі. Цього року сміляни перекривали дороги з вимогою увімкнути опалення. Через проблеми з теплом міський голова Віктор Федоренко втратив свою посаду. Основний винуватець цієї ситуації – приватне підприємство «Сміла Енергоінвест», яке забезпечує більшість домівок теплом і має значні борги перед НАК «Нафтогаз». Наші журналісти досліджували причини та винуватців холодних домівок у Смілі.

«Вся Сміла буде страйкувати, перекриватимемо всі дороги. Дійдемо до залізниці, хоч це й протизаконно. Але протизаконно і так вчиняти з людьми – місяць уже опалювальний сезон, а люди мерзнуть», – обурюється місцева активістка Людмила Гуріненко. 16 листопада вона разом з іншими жителями перекривала дорогу в місті.

«Ми вже три роки воюємо проти «Енергоінвесту», але ніхто не може його вигнати», – додає вона.

«Мерії у нас немає. Якби була, то питання тепла вирішили б заздалегідь. Чому дотягнули до зими?» – запитує інша жителька Сміли.

«Діти мерзнуть у дитсадках. Жаль діток», – підтримує її третя жінка.

Активісти йдуть до будівлі міськвиконкому, де обговорюють недовіру до виконувача обов’язків міського голови Віктора Федоренка, який обіцяв, що місто не співпрацюватиме з «Енергоінвестом», але не дотримав свого слова. Зрештою, депутати відсторонили Федоренка від посади.

Історія ТОВ «Сміла Енергоінвест»

Все почалося у травні 2010 року, коли міська влада Сміли на чолі з Андрієм Колесником передала права на міські котельні приватному підприємству «Сміла Енергоінвест». Підприємство обслуговує 23 котельні, забезпечуючи опалення для більшості жителів міста.

«На той час це був гарний вихід для міста, комунальне підприємство було в боргах. Ми боролися, щоб нам не відключили газ. У 2010 році нам поставили умову – або повний розрахунок, або сидимо без газу. Я мав добрі стосунки з замміністра житлово-комунального господарства Назарчуком та міністром ЖКГ Олександром Поповим. Саме вони познайомили нас з «Агентством розвитку ЖКГ», яке запропонувало «Сміла Енергоінвест», – згадує Колесник.

За словами Колесника, «Агентство розвитку ЖКГ» пролобіювало захід «Енергоінвесту» до Сміли. ДП «Агентство розвитку ЖКГ» на той час очолював Андрій Карпенко.

ТОВ «Комунальні системи України» є засновником «Сміла Енергоінвест». Ця компанія також має зв’язки з офшорною компанією з Кіпру «Алвіранда Холдінг Лімітед».

Скуті одним ланцюгом

Сміла не єдине місто з такими проблемами. У Шепетівці Хмельницької області також є «Шепетівка Енергоінвест», яке має значні борги за газ. У листопаді мешканці Шепетівки перекривали дороги на знак протесту.

«Шепетівка Енергоінвест» також має великі борги за газ і агітує не платити за комунальні послуги на рахунки Ощадбанку. У 2015 році міська рада Шепетівки розірвала договір з цією компанією через невиконання зобов’язань.

Проблеми з боргами

На офіційному сайті НАК «Нафтогаз» вказано, що заборгованість «Сміла Енергоінвесту» становить 89 мільйонів гривень. На підприємстві стверджують, що більша частина боргу – це невідшкодована державою різниця в тарифах, пеня від «Нафтогазу» й борги населення.

У грудні 2015 року поліція порушила кримінальну справу проти «Сміла Енергоінвест» за перевищення службових повноважень, службову недбалість та розтрату коштів. Слідчі встановили, що службові особи підприємства розтратили кошти, сплачені споживачами за тепло, зарахувавши їх на інші рахунки, що спричинило заборгованість за спожитий газ.

Ситуація сьогодні

4 грудня новообраний секретар Смілянської міської ради Костянтин Синьогуб повідомив, що газу вистачить ще на тиждень. Для отримання лімітів на газ потрібно сплатити 26 мільйонів боргу. 5 грудня в місті знову вимкнули опалення. Депутати вирішили співпрацювати з «Нафтогазом» через КП «Смілакомунтеплоенерго», відмовившись від послуг «Сміла Енергоінвест».

Правоохоронці у Києві затримали одного із засновників «Сміла Енергоінвест» Андрія Карпенка, якому висунуто підозру у привласненні майже 40 мільйонів гривень.

Післямова

«Мерії у нас немає» – ці слова місцевої жительки 16 листопада виявилися пророчими. Міська влада Сміли роками імітувала боротьбу з приватною компанією, але не зробила нічого для усунення «Енергоінвесту». Тепер мерії доведеться шукати спосіб подавати тепло в домівки мешканців без допомоги цієї компанії. Мешканцям міста слід бути більш активними та цікавитися, куди йдуть їхні гроші.