Posted in

Будівництво на історичній ділянці у Черкасах: що відомо

Столітня будівля

У Черкасах будівельна компанія “Надія” планує звести багатоповерховий житловий будинок на місці столітньої будівлі в історичній частині міста. Місцеві жителі та археологи виступили проти цієї забудови, зареєструвавши електронну петицію. Журналістка hromadske.ck.ua досліджувала, чому на цій ділянці будувати не можна, і чому будівельна компанія має іншу думку.

Черкащанка Вікторія Духота першою звернула увагу на проблему, коли дізналася, що історичну будівлю на вулиці Байди-Вишневецького, 2 збираються знести. Вона звернулася до громадськості через “Фейсбук” і викликала поліцію, коли побачила, що навколо будинку встановлюють будівельний паркан.

“Я не могла не звернути на це уваги. Адже в місті залишилося так мало красивих старих будівель. До того ж це найдавніша частина Черкас. Саме тут я починаю екскурсії для своїх друзів, які приїжджають до мене в гості,” – розповіла Вікторія Духота.

Найменш вивчена частина Черкас

Цей тихий мікрорайон міста дійсно має історичну та культурну цінність, зазначає археолог Михайло Сиволап. Від вулиці Гагаріна до вулиці Хрещатик вздовж Дніпра тягнеться заповідна природоохоронна й історична зона “Черкаські берегові схили”. Також ця територія належить до зони пам’ятки археології “Культурний шар пізнього середньовіччя міста Черкаси” XIV-XVIII століть.

“Це особлива ділянка. За 50 метрів від будівлі, яку хочуть знести, розташоване місце заснування Черкас – перший Черкаський замок. Це місцевість, де на кожному квадратному метрі – кілька десятків артефактів. Узвіз Старособорний, що починається за будинком, який хочуть знести, є ровом Черкаського замку. Саме перед замком була перша центральна площа міста,” – пояснює археолог.

Історична будівля, на місці якої планується будівництво багатоповерхівки, стоїть на заповідній території, де будівництво без археологічних розкопок неприпустиме. За словами Сиволапа, це найдавніша, найзагадковіша та найменш досліджена частина Черкас, яка містить величезну кількість інформації про давню історію міста і України. Будувати тут сучасні будівлі – все одно що звести багатоповерхівку на Хрещатику в Києві або біля пам’ятника Хмельницькому.

Будівельна компанія планує забудувати цей квартал у тихій центральній частині міста.

“Ця територія абсолютно недосліджена. У цьому ґрунті міститься вся історія нашого міста, яку ми майже не знаємо. Ми досі сперечаємося навіть не про рік, а про століття заснування Черкас. Ми продовжуємо відзначати фейкові ювілеї, нічого не роблячи для того, щоб з’ясувати справжню історію. Відповідь на це питання лежить там, на цій території. Перш ніж щось будувати, треба хоча б не руйнувати це місце,” – наголошує Михайло Сиволап.

Черкаси займають площу понад 100 квадратних кілометрів, але лише один квадратний кілометр – це старе місто. Ця територія мала б бути заповідною, щоб там навіть траншею для кабеля не викопали, поки археологи не дослідять це місце. Я вже не кажу про котловани для нових будівель. Це абсолютно дикий підхід,” – підкреслює Михайло Сиволап.

Нововиявлена пам’ятка, якій 113 років

Будинок, який планують знести, збудований у 1907 році. Спочатку він належав заможному міщанину, юристу та поляку Вацлаву Кринському. За словами черкаського краєзнавця Бориса Юхна, до революції 1917 року більшу частину будинку орендувала філія Київського Земельного банку. Після революції будівля використовувалася різними організаціями, включаючи дитячий заклад та окупаційну контору за часів німецької окупації. В останні роки радянської влади там знаходилися господарчі будівлі КГБ.

Протягом 113 років будівлю багато разів переплановували та змінювали її внутрішню територію. Михайло Сиволап зазначає, що це типова для Черкас будівля кінця XIX – початку XX століття. Вона збереглася в гарному стані, але потребує реставрації. Таких будівель у місті залишилося менше сотні. Об’єкт є в реєстрі місцевих пам’яток архітектури та має статус нововиявленої пам’ятки. Але 27 квітня будівлю обгородили будівельним парканом.

Плутанина в документах

Будівля та прилегла земельна ділянка площею 1200 квадратних метрів з 2018 року належать будівельній компанії “Надія”. Керівник ПП “Надія” Андранік Казарян заперечує, що будівля є архітектурною пам’яткою:

“Коли ми купували цю будівлю, знали, що вона не має історичної цінності. В жодному реєстрі не вказано, що ця будівля є історичною пам’яткою. Це нововиявлена пам’ятка, а в місті кожен другий будинок зі старої цегли – нововиявлена пам’ятка архітектури,” – говорить керівник будівельної компанії.

Два роки приміщення здавали в оренду, і орендарі скаржилися на осипання стелі. Тому власник подав заявку до департаменту архітектури та містобудування Черкаської міськради, щоб отримати містобудівні умови та обмеження для забудови земельної ділянки. Восени 2019 року компанія отримала містобудівні умови для реконструкції будівлі. А 10 березня 2020 року – експертну оцінку будівлі.

“Коли ми отримали експертну оцінку, дізналися, що будівля аварійна і її неможливо зберегти, а приміщення не можна використовувати. Тому ми поставили паркан, щоб щось з будівлі не поранило перехожих. Через висновок експертів довелося скасувати перші містобудівні умови і подати заявку на нові,” – говорить Андранік Казарян.

Однак у документах не вказано, що ПП “Надія” хотіло реставрувати будівлю. У листопаді 2019 року компанія отримала містобудівні умови на будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом, а не реставрацію. У лютому департамент архітектури та містобудування міськради вніс зміни в містобудівні умови: прибрав паркінг і збільшив висотність з 24 метрів до 30.

“Якщо нам не дозволять будувати, я цього не зрозумію. Адже будівля аварійна, вона падає. Навіщо залишати будівлі у такому стані?” – каже Андранік Казарян.

Після того, як громадськість дізналася про плани знести будинок, Черкаська обласна організація Національної спілки архітекторів України виступила із заявою проти забудови.

Під тиском громадськості, 27 квітня департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради зупинив дію містобудівних умов та обмежень на нове будівництво. Та 5 травня підрядник знову почав зносити будівлю. Громадськість обурилася, що забудовник планує продовжити демонтаж старої будівлі і планує звести багатоповерхівку, попри тимчасове призупинення містобудівних умов та обмежень.