Інтерв’ю з міським головою Черкас до другої річниці на посаді
25 листопада виповниться два роки, як Черкаси очолює Анатолій Бондаренко. Напередодні річниці ми поспілкувалися із керманичем міста про досягнення та невдачі на посаді, про гучні призначення та внутрішні конфлікти у міській раді.
Анатолію Васильовичу, зараз виповнюється два роки з того часу, як ви стали міським головою Черкас, і я знайшов вашу програму, коли ви балотувалися у 2015 році. Перший абзац вашої програми: «Ми знаємо, як перетворити Черкаси на сучасне та цивілізоване місто, де влада без міжусобних війн та корупції вирішуватиме проблем городян». От, власне, зараз ми спостерігаємо міжусобні війни. Як так вийшло?
Розумієте, в один момент деякі особи в міській раді відчули, що можуть стати політиками високого рівня. І щоб привернути до себе трохи уваги, вони починають знаходити опонента. От деякі знайшли опонента у вигляді міського голови. Але міжусобні війни не повинні впливати на ситуацію в місті. Дороги повинні ремонтуватися, тротуари повинні робитися, все повинно працювати. Політика була, є і буде. У Черкаській міській раді представлено багато політичних партій. Можливо, після інших виборів буде інша рада і більшість, можливо, результат буде інший. На сьогодні маємо те, що маємо, але я докладу максимум зусиль, щоб це не вплинуло на соціально-економічний розвиток нашого міста.
Ви самі пропонували Олександра Романовича на посаду секретаря міськради і виходить, що ви наступаєте на ті самі граблі, що і Сергій Одарич.
Так вийшло. Людина не здатна змінюватися. Так, напевно, у такій ситуації і я наступив на ті самі граблі.
Тобто, оцінюючи ситуацію, ви вважаєте, що зробили неправильно?
Я вважаю, що це одна із найбільших моїх помилок.
У вашій програмі був пункт «дороги міста», де зокрема йшлося, що упродовж року на черкаських дорогах не залишиться жодної ями.
За минулий рік Черкаси стали першим містом в Україні, де на 280 тисяч населення було зроблено найбільшу кількість квадратних метрів капітально відремонтованих доріг. Це визнають у Кабінеті Міністрів і в Управлінні статистики України. Повністю відремонтовано більше двохсот тисяч квадратних метрів доріг.
Але ж не всі?
Але ж не всі. Одні дороги ремонтуються, інші – руйнуються, тому що термін експлуатації вже вийшов. Цього року ми трохи збавили темпи, але все-таки йдемо у правильному напрямку. Якщо хтось скаже, що якийсь міський голова за рік зробив більше доріг, ніж я, то я готовий з’їсти свою краватку.
У вашій програмі є ще пункт стосовно громадського транспорту. Перше – це побудова тролейбусної лінії на Гагаріна. Друге – нічний графік руху громадського транспорту. Коли ми зможемо це все побачити?
Коли я прийшов на посаду міського голови, на лінію виходило 42 тролейбуси. Сьогодні це вже 64 машини. Удвічі збільшилася виручка тролейбусного парку, ми не закінчили соціальні програми, а збільшили їх, тому безкоштовно їздять учні та студенти. Виручка збільшилася удвічі. Ми будемо вивчати питання і побудови лінії, але є проблема із силовою підстанцією. Можливо, візьмемо міжнародний кредит Європейського банку реконструкцій та розвитку, і створимо сучасну транспортну компанію у місті. Щодо нічного транспорту, то це питання ще треба вивчати. Нові заміри пасажиропотоку будуть у грудні, і ми будемо поступово підходити до транспортної реформи.
Найбільш обговорювана тема зараз – призначення депутатів на посади. За останній час в мерії працевлаштувалися депутати Віталій Косяк, Максим Скорик, Олена Шевченко, Олексій Мельник, Максим Шадловський. Як ці люди можуть очолити комунальні підприємства «ЧЕЛУАШ» або стати заступником директора департаменту освіти?
А як актор Рональд Рейган став президентом Америки? Немає межі досконалості. Олексій Мельник проявив себе позитивно. Пляж «Пушкінський» став окрасою міста завдяки йому. Він – нормальний підготовлений менеджер, має відповідну освіту. Що стосується Максима Шадловського, то він тренер з боксу, має відповідну фахову освіту і відповідає за цей напрямок у департаменті освіти. Люди приходять, виграють конкурси і стають новими очільниками.
Чому ви не призначаєте відкритих конкурсів?
Їх призначають відповідно до норм чинного законодавства. Зараз працюємо над зміною структури. Будемо радитися, адже кожна людська доля потребує уваги.
Чому ви пропонуєте Тараса Кібала на директора «Черкаських ринків»?
Він пройшов співбесіду, сподобався. Він запропонував свій план розвитку, який я вважаю нормальним, і будемо його втілювати.
Тобто людина з вулиці може запропонувати план розвитку?
Десятки людей приходять, спілкуються зі мною в кабінеті, потім отримують посади. У мене була дівчина, яка працювала помічником голови Луганської ОДА. Вона готова працювати. Ми вивчаємо, куди б її працевлаштувати.
У вас соціальна місія допомагати людям?
Так, соціальна місія. Я працевлаштував десятки людей і не бачу в цьому нічого поганого. Молоді люди, літні люди, які не могли знайти роботу. Я несу відповідальність за кожного, як за прикрі випадки, так і за гарні речі.
Чи жалкуєте, що свого часу призначили Олександра Яценка директором департаменту ЖКК?
Він не виправдав ті надії, які на нього покладалися.
Чи мають вплив кримінальні угрупування на міські рішення?
Хочуть мати, але не мають.
Що це за люди?
На сьогодні вони розмиті. Вони існують, але їх немає в міській раді.
Торік ваша мама придбала дві квартири в житловому комплексі «Сімейний». Орієнтована вартість житла складає майже два мільйони гривень. Де вона взяла на це гроші?
Вартість набагато менша. Моя мама володіє великим бізнесом у Лисянці. Цей бізнес належав мені.
Це таксі чи щось інше?
Так, це таксі. Всі автомобілі зареєстровані, всі працівники зареєстровані. Він достатньо прибутковий і вона в змозі придбати нерухомість. Михайло Мушієк є депутатом від Лисянки, і він вільно спілкується з моєю мамою без мене. Вони все