Posted in

Тральщик «Черкаси»: все, що треба знати про захоплення корабля та фільм про нього

Фільм з’явиться на екранах 27 лютого. Чому б не підготуватися до перегляду?

Єдиний корабель з українським прапором, що залишився в Криму, – це тральщик «Черкаси». Завдяки 48 морякам, які протягом трьох тижнів тримали оборону на озері Донузлав. Тож ми пропонуємо згадати, як це відбувалося та що сталося з моряками та кораблем після захоплення.

Історія тральщика почалася 44 роки тому

Морський тральщик «Черкаси» був побудований у 1975 році на Середньо-Невському суднобудівному заводі у Ленінграді (тепер Санкт-Петербург). Спочатку він називався «Развєдчик».

Тральщик – це судно, яке шукає і знищує міни за допомогою спеціальних пристроїв – тралів, проводячи інші судна через мінні загородження. У 1990 році у Червоному морі корабель провів 52 цивільні судна.

Морський тральщик є найбільшим різновидом таких суден, здатним працювати в будь-якій точці моря чи океану.

Участь у бойових завданнях

Корабель брав участь у бойових операціях у Перській затоці, Суецькому каналі, Червоному та Середземному морях, в Атлантичному та Індійському океанах.

24 липня 1997 року тральщик увійшов до складу Військово-Морських Сил України та отримав назву «Черкаси» і бортовий номер U-311. Спокійна служба закінчилася на початку 2014 року.

Блокада тральщика

Під час російського вторгнення в Україну тральщик стояв на озері Донузлав у Криму. Він саме повернувся на базу після навчань у водах Болгарії. На озері також знаходилися українські кораблі – «Костянтин Ольшанський», «Чернігів» і «Кіровоград».

6 березня 2014 року росіяни затопили два кораблі, «Очаков» і «Шахтёр», на виході з бухти Донузлав, а 7 і 13 березня затопили ще два судна, створюючи барикаду, щоб заблокувати вихід українським кораблям.

20 березня російські військові вимагали перейти на бік Росії, але екіпаж «Черкас» відмовився. Наступного дня кораблі «Кіровоград» і «Чернігів» здалися, а «Костянтин Ольшанський» спробував стати на якір. Екіпаж «Черкас» залишився на своєму.

Спроби прориву

23 березня екіпаж «Черкас» спробував прорвати блокаду, але російські катери атакували їх. Тральщик спробував відтягнути один із затоплених кораблів, але не зміг.

Захоплення корабля

24 березня російські військові захопили корабель «Костянтин Ольшанський», залишаючи «Черкаси» єдиним українським кораблем на Донузлаві. Наступного дня, після тривалого штурму, російські військові захопили тральщик. Штурм тривав понад дві години, екіпажу вдалося чинити опір, але росіяни використали гранати і крупнокаліберні кулемети.

Що сталося з екіпажем і кораблем?

Після захоплення екіпаж залишався в Криму до 4 квітня, потім повернувся до Черкас. Командира тральщика Юрія Федаша нагородили пам’ятним знаком «За заслуги перед містом». Корабель залишився в Криму, і Росія його не повернула.

Фільм «U-311 «Черкаси»

Режисер Тимур Ященко зняв воєнну драму про історію тральщика. Консультантом виступив командир «Черкас» Юрій Федаш. До зйомок залучили справжніх моряків, які брали участь в обороні.

Фільм знімали компанія MKK Film service та їхні польські партнери. Спочатку прем’єру планували на 24 серпня 2018 року, але через брак коштів фільм доробили пізніше. Загальний бюджет – 40 мільйонів гривень, з яких 17,3 мільйона надало Держкіно.

За сюжетом двоє хлопців з українського села опиняються на тральщику «Черкаси» під час подій на Майдані 2014 року. Екіпаж тральщика проходить навчання, коли Крим захоплюють «зелені чоловічки». Корабель повертається на базу, але порт вже втрачено.

Фільм «Черкаси» вперше в українському кіно показує реальне життя військових моряків, їхні переживання та випробування під час війни.

У Черкасах фільм покажуть 27 лютого.