Ідеї з-під маркера: навіщо черкащанка малює думки на папері

Розповідаємо, що таке скрайбінг та як створюють візуальні конспекти

Скрайберка Юлія Кнюпа допомагає людям краще розуміти інформацію. Вона стисло і зрозуміло передає на папері промови спікерів під час їхніх виступів. Одного разу Юлія заскрайбила промову співзасновника компанії «Apple» Стіва Возняка. Але чотири роки тому дівчина уявити не могла, що захоплення перетвориться в успішну справу. Як опановувала рідкісну професію в Україні, Юлія розповіла «Громадському ТБ: Черкаси».

Скрайбінг – техніка викладу інформації просто і зрозуміло під час виступу спікера. Його промову скрайбер ілюструє на папері завдяки ключовим словам, поняттям, фразам і доповнює їх художніми образами. Результат на папері називають візуальним конспектом.

Якщо вірити в себе

Все почалося з роботи тренером. Із 2012 року Юлія працювала тренеркою неформальної громадянської освіти для дорослих у ГО «Інша освіта». Проводила семінари в Україні й за кордоном. Дівчина каже, що завжди намагалася зробити навчання цікавим. Тому почала використовувати примітивні малюнки на папері, коли пояснювала щось учасникам.

«Я зрозуміла, що це класно працює, але мені хотілося розвиватися в цьому більше. У 2015 році я вперше почула, що існує цілий напрям скрайбінгу в світі. Згодом потрапила на тренінг і побачила, як хтось створює візуальні конспекти наживо. Мене це дуже надихнуло. Але я тоді не повірила в себе. Подумала, що для цього треба бути дуже талановитою. Так воно й забулося», – каже Юлія.

Але через рік дівчина згадала про своє захоплення. Впродовд п’ятиденного семінару дівчина створила кількаметровий візуальний конспект на стіні. Цей процес її так захопив, що вона вирішила навчитися скрайбити професійно. Юлія слухала онлайн курси, читала іноземну літературу. Їй знадобився рік, щоб освоїти цю техніку.

Фото візуального конспекту Юлії Кнюпи
З цього візуального конспекту й розпочався творчий шлях скрайберки

Якщо сильно захотіти

Юлія не лише стала професійною скрайберкою, а й навчає візуалізації інших. Вона показує і пояснює, як створювати для себе візуальні конспекти. Так Юлія навчає усіх: від вчителів до менеджерів. Як під час переговорів із клієнтами викладати ідею ефективніше або презентувати навчальний матеріал. Але для себе малювати – одна справа, а для аудиторії – інша.

«Скрайбінг – це професійна послуга, яку я надаю на різних заходах. Тут більше вимог до якості, ніж коли ти створюєш візуальні конспекти для себе. Треба, щоб це було швидко, красиво, безпомилково. Й було зрозуміло всім», – каже Юлія.

Фото Юлії Кнюпи на експрес-курсі
На експрес-курсі у Львові Юлія розповідає про візуалізацію

Три ключові навички, які повинен мати скрайбер:

  1. Бути уважним і сфокусованим. Одночасно треба слухати, записувати і малювати.
  2. Вміти швидко орієнтуватися в темі. Тому треба бути обізнаним у різних сферах.
  3. Вміти перетворювати інформацію в художні образи.

«Мене завжди вражали люди, які вміють це поєднувати. Раніше мені здавалося, що скрайбінгу неможливо навчитися й для цього треба мати художній талант. Але згодом я зрозуміла, що якщо сильно захотіти – всього можна навчитися», – говорить Юлія.

Фото візуального конспекту
Так Юлія створює візуальний конспект на тему лідерства

Чим корисний скрайбінг? Звичайні конспекти фіксують інформацію. Візуальні – вмикають мозок, каже скрайберка.

«Ми не просто бездумно записуємо за лектором, а примушуємо себе вслуховуватись, виділяти найважливіше і фіксувати його. Через це ми вчимося бути уважними і думати у процесі записування. Крім виховання аналітичної навички, ми розвиваємо креативну. Під час такого конспектування ми продумуємо, як розмістити інформацію на сторінці для зручного читання. Як обіграти це за допомогою картинки. Як кольором підкреслити важливість інформації. І виходить, що ми гармонійно розвиваємо мозок, – говорить Юлія. – А магія трапляється, коли ми перечитуємо таку нотатку – через тиждень, місяць, інколи через рік. Ми не лише згадуємо ключову інформацію, а й атмосферу конференції».

Натхнення теж треба десь брати. Юлія черпає його зі спостережень. Вона дивиться, як працюють колеги по всьому світу. Які зображення та шрифти ілюстратори підбирають для реклами. Під час подорожей дівчина спостерігає за всім навколо. А ще відвідує сучасні художні виставки.  

Якщо йти за мрією

Фото Юлії Кнюпи

Юлія періодично їздить за кордон на міжнародні збори практиків візуалізації. Це скрайбери, скетчноутери, візуальні фасилітатори. Наприклад, на International Sketchnote Camp люди з усього світу обмінюються досвідом створення нотаток.

«Ми обговорюємо, як підвищувати стандарти скрайбінгу. Візуалізація треба для того, щоб доносити ідеї. А ми хочемо працювати з тими ідеями, які змінюють світ», – говорить Юлія.

У світі ще немає жодних стандартів навчання скрайбінгу. Немає книги, як стати ідеальним візуалізатором. Цього не навчають в університеті, тому що офіційно ще немає такої професії, каже скрайберка.

Найбільш розвинений скрайбінг у США та Канаді. Там він існує близько 25 років. У Європі – 15 років. В Україну цей напрям прийшов приблизно п’ять років тому. За цей час з’явилося кілька скрайберів і кожен спеціалізується на чомусь своєму. Хтось працює з бізнесом і корпоративним навчанням. Хтось, як Юлія, працює більше з освітянами і середнім та малим бізнесом.

У портфоліо Юлії є доробки, які вона створювала для відомих спікерів. Одного разу дівчина заскрайбила промову Петра Порошенка на Українському жіночому конгресі. Створювала візуальні конспекти для заходу Клубу Кабінету Міністрів, де виступав Володимир Гройсман. Створила дизайн-конспект під час виступу в Україні співзасновника компанії «Apple» Cтіва Возняка.

Робота Юлії Кнюпи на Українському жіночому конгресі
Фото Юлії Кнюпи в Клубі Кабінету Міністрів
На заході Клубу Кабінету Міністрів Юлія малювала Володимира Гройсмана

Ще Юлія написала книгу «Can you draw it for me?» у співавторстві з колегою з Молдови Максимом Пижевським. Завдяки цьому посібнику людина вчиться візуалізації  і закріплює отримані знання на практиці, малюючи прямо на його сторінках.

«Посібник з візуалізації досить простий у користуванні та вивченні. Багато хто хоче використовувати малюнки у своїй роботі, але думають, що це складно і цього неможливо навчитися. Або для цього треба дуже багато часу. Ми зробили книгу спеціально такою, щоб кожна людина, яка хоче навчитися візуалізувати, відкрила і подумала: «це щось просте. Я можу виділити 5 хвилин в день і одну сторіночку опрацювати», – каже Юлія.

У співавторстві Юлія написала книгу «Can you draw it for me?» для колег та всіх, хто хоче навчитися візуалізації

Дівчина мріє написати ще й авторську книгу про візуалізацію. Та поки що Юлія удосконалює свої вміння у мальованому анімаційному відео та пробує себе в підприємництві, заснувавши проект «Ательє візуальних конспектів». Зараз планує працевлаштувати людей і працювати як агенція. Юлія говорить, що самій їй не впоратися – надходить багато замовлень.

Юлія каже, що завдяки тренерській роботі змінився її світогляд і з’явилися певні проєвропейські цінності: верховенство права, рівні права і можливості, свобода висловлювання, мирне життя в суспільстві, де існують різні культури. Також дівчина зрозуміла, що хоче працювати не лише для збагачення, а мати за цим великий сенс.

«Я хочу показати світу через скрайбінг більше виступів українських експертів», – каже Юлія.

Фото візуального конспекту Юлії Кнюпи
Скрайбінг на конференції у Вінниці про освіту та ринок праці
Фото візуального конспекту Юлії Кнюпи
Скрайбінг тренінгу для топ-менеджерів компаній від Ваче Давтян на тему “Лідер 3.0”
Фото візуального конспекту Юлії Кнюпи
Скетч для організації UNDP для тематичного посту в соцмережах в рамках Тижня стійкого розвитку
Фото візуального конспекту Юлії Кнюпи
Скрайбінг на воркшопі “Лабораторія трудової інклюзії” для 1+1 media
Фото скрайбінгу Юлії Кнюпи
Цифровий скрайбінг під час вебінарів курсу “Life is Now” Лєни Рєзанової

Усі фото Юлії Кнюпи