Хто виводив мільйони з «Черкасиобленерго», поки працівники сиділи без зарплати

До розкрадання грошей, імовірно, причетний соратник Президента Ігор Кононенко

В Україні працюють 25 компаній, які постачають українцям електроенергію. Щорічно кожне обленерго збирає зі споживачів мільярди гривень – тож це ласий шматок для багатьох бізнесменів. І ці структури майже повністю перейшли у приватні руки. Але контрольні пакети шести компаній, зокрема і «Черкасиобленерго», досі належать державі. А отже, діяльність цих компаній залежить від влади. Журналісти програми «Схеми» розкрили одну з найбільших афер в енергетиці часів президентства Порошенка й встановили у ній роль найближчого соратника глави держави – Ігоря Кононенка.

Довгий час завдяки своїм впливовим зв’язкам із Банковою «Черкасиобленерго» контролював екс-депутат та бізнесмен Дмитро Крючков.

​Контрольний пакет акцій компанії належить державі в особі Фонду держмайна. У 2015-му безпосередньо управляла підприємством лояльна братам Суркісам людина – Світлана Кузьмінська, на той час ще й співмешканка Дмитра Крючкова.

«Черкасиобленерго» афера борги Крючков
«Черкасиобленерго» безпосередньо управляла в 2015-му Світлана Кузьмінська, лояльна братам Суркісам

На одному із телефонних записів, які вдалося отримати журналістам програми «Схеми», чутно, що вона замість Крючкова піднімає слухавку його телефону – і дає водію Крючкова Андрію вказівку завести 600 тисяч доларів у приймальню Суркісів.

У Черкасах детективи НАБУ виявили схему з виведення грошей. Керівниця «Черкасобленерго» Кузьмінська, «Енергомережа» Крючкова та підприємство олігарха Фірташа «Азот», за версією слідства, домовились, що за поставлену електроенергію «Азот» розрахується з Крючковим. А той натомість – згодом віддасть гроші обленерго. Так «Енергомережа» отримала майже 300 мільйонів гривень. Але гроші обленерго не віддала.

Журналіст видання «Економічна правда» Дмитро Рясний пояснює зв’язок братів Суркісів з «Енергомережею» на більш промовистому прикладі – футболі: «Розподіл ролей – це як гра в футбол. Є нападники, є захисники, є власники клубу. Брати Суркіси в даному разі, як володіють клубом «Динамо Київ», так само володіли клубом неофіційних заробітків на «Енергомережі».

«Черкасиобленерго» афера борги Крючков
«Енергомережа» Крючкова отримала від «Азоту» Фірташа майже 300 мільйонів гривень – і замість того, щоб передати «Черкасобленерго», залишила їх собі

Буря після затишшя. На «Черкасиобленерго» знову не платять зарплати працівникам

Хто такий Дмитро Крючков

Дмитро Крючков – колишній народний депутат. Із 2006-го півтора року був у фракції «Блоку Юлії Тимошенко» – працював у комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу. У 2014-му – став керівником приватної компанії «Енергомережа». І вже за рік вона взяла під контроль роботу кількох обленерго.

У 2016 році Крючкова оголосили у розшук. А у 2018-му у Німеччині його затримали за запитом українських правоохоронців. Детективи НАБУ й антикорупційні прокурори підозрюють його у розкраданні коштів «Запоріжжяобленерго», понад 60 відсотків акцій якого належать державі. Маловідоме прізвище Крючкова фігурує й в інших розслідуваннях правоохоронців. А втрати держави оцінюються у мільярди гривень.

Детектив НАБУ Роман Войтюк каже, що на сьогодні сума заподіяних збитків від діяльності Крючкова – близько 1,4 мільярда гривень.

«Крючков Дмитро Васильович діяв не одноособово, йому надавали вказівки інші особи, і він ці вказівки виконував. На сьогодні ми встановлюємо всіх причетних осіб, у тому числі – які давали ці вказівки», – каже Роман Войтюк.

«Черкасиобленерго» афера борги Крючков
Екс-депутат Дмитро Крючков у 2014-му став керівником приватної компанії «Енергомережа», яка за рік взяла під контроль роботу кількох обленерго

Самого Крючкова не сприймають як самостійну фігуру, пояснює головред інтернет-видання «Наші гроші» Олексій Шалайський:

«Всі розуміють, що Крючков – це представник чиїхось інтересів, – розповідає він. – Є проблема, щоб чітко сказати, чиї інтереси представляє Крючков чи будь-хто інший подібний на нього. Це такий перехідний прапор. Люди, які є «смотрящими», і люди, які керують фірмами, на які перекидається віз з грішми».

Шалайський пригадує, що після Революції гідності з іменем Крючкова часом зринало ще одне відоме прізвище:

«Деколи ми його бачили близько Суркіса. Але тоді Суркіс був дуже наближений до влади. В інтерв’ю кілька людей – у тому числі державних менеджерів – називали його протеже Кононенка».

«Схемам» вдалося отримати записи телефонних розмов бізнесмена Дмитра Крючкова, завдяки яким можна почути відповіді на ці питання. Події охоплюють період весни-літа 2015 року, коли остаточно формується вертикаль влади після революційних подій – а різні напрямки закріплюють за конкретними кураторами та виконавцями. Експертиза, яку провели в США, довела високу вірогідність, що голоси співрозмовників є справжніми.

На одному з них найближчий соратник президента Порошенка Ігор Кононенко зі знанням справи цікавиться перебігом розрахунків із державою бізнесмена Дмитра Крючкова.

​Чому народний депутат, найближчий соратник президента звіряє годинники з бізнесменом Крючковим, якого двома роками пізніше антикорупційні органи звинуватять у нанесенні мільярдних збитків бюджету? Яку роль у схемі грає сам Кононенко та чи знає про це президент?

Де тепер Крючков

Екс-депутата та бізнесмена Дмитра Крючкова затримали в Німеччині в квітні 2018-го

Для того, щоб знайти самого Дмитра Крючкова, «Схеми» вирушили до Німеччини.

Після затримання його у 2018 році, він пробув у в’язниці всього місяць. Відтак, німецький суд випустив Крючкова під заставу у 100 тисяч євро. Він взяв зобов’язання, що не залишатиме Німеччину, поки вирішується питання його екстрадиції в Україну.

Від минулого літа Дмитро Крючков зареєстрований у німецькому Мюнхені – за адресою Törringstr, 10 у доволі заможному районі.

Коли журналісти приїхали до Мюнхена, їхні джерела у правоохоронних органах повідомили – Дмитро Крючков віднедавна знову під вартою. Він відмовився від спроби отримати політичний притулок і добровільно погодився на так званий екстрадиційний арешт: хоче, щоб його скоріше повернули в Україну.

На свою екстрадицію Крючков чекає у в’язниці Штадельхайм – одній з найбільших у Німеччині. Номер його телефону неактивний, адже ув’язнених обмежують в користуванні мобільним зв’язком. Для того, щоб відвідати його у в’язниці, потрібно отримати дозвіл на спілкування у Генеральній прокуратурі Мюнхена – і далі призначити дату зустрічі в тюрмі.

Що каже Кузьмінська

«Черкасиобленерго» афера борги Крючков
Свою можливу участь у схемах Крючкова та Суркісів Світлана Кузьмінська заперечує

«Схемам» вдалося поспілкуватися із Світланою Кузьмінською – колишньою очільницею «Черкасиобленерго», яка мала близькі стосунки з Крючковим.

Вона вважає, що Крючков фактично добровільно закрив себе у тюрмі:

«Він був потрібен Україні, а тепер Україна його не забирає, – розповідає вона. – Тобто, він перебуває поки під вартою, до середи адвокати чекають: потім будемо подавати клопотання про те, щоб його випускали, оскільки він сам себе добровільно, виходить, закрив у тюрмі».

Проте свою можливу участь у схемах Крючкова та Суркісів Світлана Кузьмінська заперечує. Більше того, Кузьмінська вважає, що їхні з Крючковим життя можуть бути під загрозою.

«Є певна інформація про те, що треба остерігатися за життя як моє, так і Дмитра», – зазначила вона.

«Кононенко виконував ту частину домовленостей, яка була зоною відповідальності сторони Порошенко-Кононенко. Домовленості були з ними, як щодо «Енергомережі», так і Харків-, Миколаїв-, Запоріжжя-, Черкаси-, Хмельницькобленерго, Центренерго, ОПЗ, Одеська, Миколаївська та інші ТЕЦ і компанії.

Фінансові відносини, звісно, були. Вони, згідно з домовленостями, отримали від 50% до 75% доходів від бізнесу, який був предметом домовленостей.

(…) Не розглядайте Кононенка як самостійну «бізнес-одиницю». Він ухвалює тільки локальні рішення, але до принципових домовленостей він не допущений.

(…) Зустрічі були регулярні. Офіс «БПП», «5 елемент», парламент та на нейтральній території, якщо були термінові питання.

(…) Основним реципієнтом (отримувачем) доходів, безумовно, є Порошенко».

«П. дав добро»

Письмово Крючков згадав усіх фігурантів телефонних розмов і підтвердив корупційну зацікавленість найближчого оточення Порошенка. Водночас він утримався від різких коментарів щодо братів Суркісів: від яких, за його словами, отримував допомогу зі зв’язками, порадами та кадрами.

На запитання про те, чи впливав Крючков на діяльність обленерго і чи використовував зв’язки з посадовими особами або іншими публічними діячами для вирішення питань, пов’язаних з діяльністю компанії «Енергомережа», коротко відповів: «У розвинутих країнах такі відносини мають офіційну назву – лобізм».

Розмови, що опинилися в розпорядженні редакції, свідчать про те, що з бюджетів, якими оперував Крючков, брали гроші і для інших представників президентської вертикалі.

За майже п’ять років президентства Порошенка інтерес Ігоря Кононенка в енергетиці не матеріалізувався в публічне придбання президентським соратником активів. Однак непублічно учасники ринку називають Кононенка куратором президента за паливно-енергетичним комплексом країни.

«Схеми» вирішили запитати безпосередньо в президента, чи відомо йому про те, що його соратник Ігор Кононенко, вочевидь, сприяв братам Суркісам та бізнесмену Крючкову у виведенні сотень мільйонів з напівдержавних обленерго.

І вирушили у Вінницьку область, де Петро Порошенко ще зранку працював як президент, а вже після обіду перетворився на кандидата – на мітингах. Утім, наблизитися до нього, щоб поставити запитання, журналістам так і не дали.

На письмовий запит програми у Порошенка також не відповіли.

Як проводили експертизу телефонних розмов

Телефонні розмови фігурантів розслідування аналізували в Америці

Аби отримати незалежну оцінку телефонних розмов, програма «Схеми» передала зразки до експертів Національного центру медіа-експертиз – освітньо-наукового центру Університету Колорадо в Денвері (США, створеного за підтримки Міністерства юстиції Сполучених Штатів Америки).

Центр досліджує збір, аналіз, інтерпретації аудіо-візуального контенту, отриманого під час розслідувань та судових процесів, співпрацює із урядом США.

«Схеми» надіслали експертам – директору Національного центру медіа-експертиз доцент Університету Колорадо Каталін Грігорас і досліднику, заступнику директора центру Джеф Сміт – здобуті аудіофайли разом зі зразками голосів із публічних виступів людей, яких нам вдалося розпізнати, та попросили проаналізувати – чи збігаються вони?

Експерт досліджував голоси п’ятьох людей, не знаючи, хто вони. Серед них – Дмитро Крючков та Ігор Кононенко.