За три роки Cherkasy IT Cluster організував десятки лекцій і навчальних курсів з ІТ
Не кодом єдиним. Професія IT-спеціаліста сьогодні є однією з найперспективніших і високооплачуваних в Україні, але справжніх фахівців все ще бракує. Понад три роки тому у Черкасах почала діяти громадська спілка «Cherkasy IT Cluster». Наразі вона об’єднує 14 ІТ-компаній та дві волонтерські ініціативи, які створюють освітні проекти і популяризують галузь серед школярів та студентів.
«Багато хто не знає про можливості розвитку в Черкасах. Ми працюємо над тим, щоб молодь залишалася тут. Головною проблемою галузі на сьогодні є нестача профільних фахівців на місцевому та національному рівнях. Спеціалісти переїжджають до мегаполісів або навіть за кордон. Під час лекцій школярам я помічаю, що їхні батьки вже вклали їм у голови ідею міграції. На мої питання вони відповідають шаблонними фразами на кшталт: «а що тут нас чекає?» або «які у нас перспективи?». Люди не знають про можливості, але вони є. Це і робота у найкращих компаніях, і можливість фрілансу для тих, хто не хоче працювати в офісі», – зазначає очільниця Cherkasy IT Cluster Анастасія Негода.
Через це Cherkasy IT Cluster спільно з Черкаським державним бізнес-коледжем започаткував серію профорієнтаційних лекцій для студентів. Метою цих зустрічей є знайомство талановитої молоді з ІТ та відповіді на актуальні питання, пов’язані з цією сферою. Теми лекцій різноманітні: від захисту від шахрайства в інтернеті і виявлення шкідливих програм до підготовки до співбесіди та написання ідеального резюме.
«Зараз багато курсів пропонують за місяць навчити будь-кого для ІТ-сфери, обіцяючи зарплату в доларах. Я ж кажу: це своєрідне «професійне шахрайство». Так, у нашій галузі є суміжні спеціальності (HR-менеджер, Project-менеджер, маркетолог), але потрібні базові знання. Такими основами може забезпечити лише академічна освіта. Наприклад, вимогою до Project-менеджера є знання англійської мови, оскільки потрібно спілкуватися з іноземними партнерами, але він повинен мати технічний бекграунд або хоча б базові знання технічної експертизи», – розповідає Анастасія Негода.
Для дітей Cherkasy IT Cluster запустив безкоштовні курси програмування IT KIDS на основі навчальної програми CodeClub UA (проект, де волонтери навчають дітей писати комп’ютерні програми у вільний від уроків час). Торік у вересні стартував перший набір, і наразі навчання групи проходить у Черкаському фізико-математичному ліцеї. Школярі вивчають візуальну мову програмування Scratch, створюють у ній гру або мультфільм. Програма також розвиває критичне мислення та навички вирішення завдань.
Урок зі Scratch
«Чому обрали цей напрям? Спілкуючись із школярами та їхніми батьками, ми зрозуміли, що хоч у навчальній програмі є Scratch, але його не викладають належним чином. Коли запитуєш у дітей: «чим ви займаєтеся на уроках інформатики?», вони кажуть: «вчитель показує презентацію, ми записуємо і вчимо конспекти». Це шокувало мене. Потенціал, який є у дітей у цьому віці, не використовується належним чином. Діти приходять на урок, сидять, щось записують і йдуть. Зараз зростає нове покоління. Це абсолютно унікальні діти, які народилися і живуть у технологічному світі, що дуже швидко розвивається. Вони мислять і сприймають цей світ по-іншому. Тому здатні обробляти інформацію з великою швидкістю. У них можна вкладати знання без кінця», – зазначає очільниця спілки.
Навесні Cherkasy IT Cluster спільно з Черкаським державним бізнес-коледжем розширив проект IT KIDS, відкривши ще дві групи. Це Scratch (для учнів 6-7 класів) та Python (для учнів 8-9 класів).
Другий набір проекту IT KIDS
Зустрітися з досвідченими менторами з ІТ-компаній і дізнатися про освітні проекти (курси, стажування, хакатони) можна також на щорічних заходах кластеру. Зокрема, StudIT Fest об’єднує всі освітні ІТ-проекти міста.
«Компанії-учасники кластеру створюють власні курси для випускників. Студентів, які виходять після університетів, одразу залучити до проекту не вдається, на жаль. Є великий розрив між знаннями, що дають нині у вишах, і тими технологіями, що використовуються зараз. А також навичками, необхідними для побудови кар’єри в ІТ. Такі навчальні програми «прокачують» кандидатів і дозволяють швидше зробити перші кроки в ІТ», – розповідає Анастасія.
Дізнатися про вакансії в ІТ можна і на IT Career Day. 16 травня в Черкасах такий захід відбудеться вже третій рік поспіль. На нього запрошують школярів та студентів, які роблять перші кроки в ІТ або просто цікавляться роботою в цій сфері.
IT Career Day у 2017 році
«Торік вдалося зібрати якіснішу аудиторію, ніж у 2016 році. Менторам компаній ставили конкретні питання, просили пройти тестову співбесіду чи виконати тестове завдання на місці. Рівень зацікавленості був інший. Проблема в тому, що щороку поріг входження в ІТ-галузь стає вищим, адже технології не стоять на місці», – каже очільниця Cherkasy IT Cluster.
При цьому до кандидатів зростають не лише професійні вимоги.
«Зараз важливим на рівні бізнесу є і поняття емоційного інтелекту. Це те, чого ще поки не вистачає нашій нації – вміння спілкуватися, будувати діалоги, адже це передбачає роботу в команді. У нас люди в конфлікті здебільшого закриваються, а емоційний інтелект дозволяє у таких ситуаціях порозумітися. Все частіше компанії надають перевагу кандидатам, які розвивають власний емоційний інтелект. Адже у майбутньому це буде важливою складовою успіху як цілої команди, так і самого проекту», – додає Анастасія Негода.
Ця публікація представлена в рамках програми сприяння громадській активності «Долучайся», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку та здійснюється Pact в Україні.
Зміст публікації є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і необов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку та уряду США.