Спецвипуск проекту «На районі» присвячений головній вулиці Черкас – бульвару Шевченка.
Раніше центральною вулицею Черкас був Хрещатик. Наприкінці 19 століття торговельне та культурне життя почало переміщуватися з Хрещатика на вулицю Старочигиринську, яка нині відома як бульвар Шевченка. Цей спеціальний випуск проекту «На районі» розповість про історію черкаського бульвару.
На рубежі 19 і 20 століть на вулиці Старочигиринській з’являються перші будівлі. Серед них був дім грабаря Майбороди, нині це приміщення санепідемстанції. Поступово тут оселяються банкіри, підприємці та чиновники, що перетворює вулицю на головну артерію міста.
Дім Майбороди
У 1911 році вулицю перейменували на Олександрівську, на честь «царя-визволителя» Олександра II. На перехресті з вулицею Смілянською, де зараз знаходиться Макдональдс, тодішня влада встановила пам’ятник царю. Погруддя імператора зараз зберігається в обласному художньому музеї.
Пам’ятник Олександру II
Краєзнавець Сергій Ганницький розповідає: «Вулиця була знаковою ще й тому, що тут можна було відчути атмосферу великого базару. У центрі розташовувався великий базар на Святомихайлівській площі, а також Сінно-базарна площа. Центральну частину вулиці брукували, оскільки забрукувати все було складно. Після дощу залишалися калюжі, а у суху погоду піднімалася пилюка».
Святомихайлівська площа на початку ХХ століття, теперішня Соборна площа
За радянської влади вулиця отримала ім’я Тараса Шевченка. Однак у 1954 році, коли утворили Черкаську область, влада обговорювала можливість демонтажу бульвару для прокладання трамвайної колії.
Бульвар за радянської влади
Архітектор Леонід Кондрацький згадує: «Розглядали питання: трамвай чи тролейбус. Виявилося, що трамвай не є вигідним через складну інфраструктуру. Тролейбуси виявилися кращим варіантом».
Зрештою від ідеї трамваю відмовилися, і бульвар зберегли. У 1965 році почалося його озеленення – висадили липи, осокори та каштани. Таким чином, бульвар Шевченка остаточно став головною вулицею Черкас, перетворившись з пішохідної зони на важливу транспортну артерію міста.
Перехрестя бульвару Шевченка
Речниця Патрульної поліції Черкас Зоя Вовк пояснює правила переходу бульвару: «Це перехрестя – проїжджа частина, тому пішоходам тут переходити не можна. Потрібно користуватися знаками, розміткою та світлофорами. Ідучи по алеї, ви маєте переходити через пішохідні зони».
Речниця Патрульної поліції Черкас Зоя Вовк показує, як переходити бульвар
Архітектор Леонід Кондрацький зазначає: «Бульвар поєднує пішохідну зону з транспортною магістраллю. Це складний організм, і важливо, щоб люди розуміли свою роль у цьому середовищі. Якщо вони віддадуть перевагу транспорту, бульвар перестане бути місцем для людей».