Проект «Р.І.Д.» полегшує вивчення нових українських слів і знайомить з культурою.
Мета проекту – показати українцям красу їхньої мови, довести, що наші історичні постаті не поступаються супергероям Marvel, а фольклор – не менш захоплюючий за світ Гаррі Поттера. Волонтери створили спеціальний додаток і цілий проект під назвою «Р.І.Д.», який дозволяє покращити українську мову та глибше зануритися в історію та етнографію.
Проект розпочався понад два роки тому з мобільного додатка. Після завантаження користувач щодня отримує цікаві українські слова, що протиставляються буденним.
«Нам часто пишуть із проханням дати більше слів. Деяким користувачам хочеться отримувати по 10-15 слів на день, але програма дає лише три. Фішка в тому, що маленькими кроками ми йдемо до великої мети. Щоб засвоїти нове слово, потрібно прочитати його значення, зрозуміти сенс і почати використовувати в повсякденні. Наприклад, використовувати його на роботі. Це викликає інтерес у інших, вони питають про значення. Наразі в нашій базі близько 1500 слів, і волонтери постійно додають нові», – розповідає засновник проекту «Р.І.Д.» Макс Тимчій.
Проект «Р.І.Д.» (Рід, Історія, Духовність) має на меті вдосконалити мовлення українців. Ідея виникла ще в дитинстві, коли шкільний учитель історії захопив Макса своїм предметом, а університетський викладач прищепив любов до народознавства.
«Якось ми поїхали відпочивати в Буковель. Там мене запитали, звідки ми. Я відповів, що з Черкас. У відповідь почули: «Ви не можете бути з Черкас, там багато суржику». Це змусило мене замислитися, що проблема суржику справді актуальна. Інший випадок стався з таксистом у Черкасах, коли ми переїжджали з офісу в офіс. Він сказав: «Ти теж нещодавно почав спілкуватися українською». Це зачепило, адже деякі друзі ставили мене в приклад. З цього виникла ідея боротися з суржиком», – пригадує Макс Тимчій.
Згодом «Р.І.Д.» об’єднав команду програмістів, лінгвістів та істориків. Сьогодні проект підтримують близько 25 волонтерів з усієї України.
«За мною технічна частина і бачення розвитку проекту. Кожен займається тим, що йому цікаво. Наприклад, бухгалтер за професією займається організацією заходів. Нещодавно приєдналася дівчина, почувши про нас на фестивалі. Хлопець запропонував створити веб-складову проекту. Ми відкриті до нових членів команди. Якщо у вас є вільні руки, ми знайдемо їм застосування. Для цього створили форму на сайті», – зазначає засновник проекту.
Як працює програма «Р.І.Д.»? Щодня користувач отримує три нові слова. За вивчення слів нараховується «пісок часу» – ігрова валюта, за яку можна придбати інформацію.
«Зібрані піщинки можна обміняти в крамниці. Є три розділи: історія України, постаті та події. Історія подається в науково-популярному стилі в “Книзі роду”. Читачі просять продовження. Нещодавно отримали листа: «Хочемо більше читати – дайте ще про Мілу (героїню книги роду)», – розповідає Макс Тимчій.
Інформація ретельно перевіряється. «Знайдену волонтерами інформацію рецензують два історики-консультанти. Після цього її перевіряють лінгвісти. Тільки тоді інформація потрапляє до користувачів», – пояснює автор проекту.
Додаток завантажили майже 50 тисяч користувачів в Україні, Польщі, Росії, Британії, США та Канаді.
«Колись араб писав, що вчить українську, і просив простіші слова. Він дуже старався, і сто разів перепрошував за помилки. Якби звичайні українці докладали стільки зусиль, ми б розмовляли вишуканою українською. Ми плануємо зробити «Р.І.Д.» для іноземців. Але, оскільки проект волонтерський, усе впирається в ресурси», – пояснює Макс.
Проект також організовує публічні заходи – лекції культурологів, етнологів, соціологів у Черкасах.
«Ми постійно проводимо просвітницьку роботу. На рівні країни ми унікальні. Маша Муленко розповідала, чому обряди досі не зникли з нашого побуту. Лекція «Чим займаються українці на балконах» була дуже веселою. Рік тому лекція Ірини Ігнатенко про табуйовані теми в українській культурі викликала аншлаг. В Україні багато цікавих спікерів, і приїхати з Києва для них не проблема. Вони рекомендують нас колегам і запитують, чи можуть приїхати ще», – додає Макс Тимчій.
Проект «Р.І.Д.»: Сайт, Facebook, Google+
Ця публікація представлена в рамках програми сприяння громадській активності «Долучайся», що фінансується USAID та здійснюється Pact в Україні.
Зміст публікації є відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди USAID та уряду США.