Як викладачка місцевого вишу навчає черкащан любові до читання
Людмила Фіть вже 5 років популяризує читання в Черкасах. Вона керує громадською організацією «Книжковий маестро». За наполегливість і нездоланність вона жартома називаю свою команду «книжковими кіборгами». Серед літературних героїв Людмилі Фіть найбільш близький Дон Кіхот.
«Книжковий маестро» привозив у Черкаси найбільших письменницьких «зірок» – Сергія Жадана, Оксану Забужко, Юрка Іздрика, Макса Кідрука, Володимира Лиса. А цьогоріч стараннями активістки та її команди у Черкасах з’явився свій книжковий фестиваль.
«Починалося все з того, що я працювала з активними студентами, ми організовували різноманітні свята. Оскільки я працюю на кафедрі видавничої справи, то книжки нам були дуже близькі. І ми почали розвивати цю тему.
Ту енергія, яку подають творчі люди, не можна взяти більше ні в кого. Ти живеш одним життям, а коли зустрічаєшся з іншими людьми, іншими всесвітами, це дуже цінно. І мені захотілося цих людей привезти в Черкаси. Мені здається, таким чином і місто буде змінюватися. Ми не будемо дивитися, як у нас все погано, нам має хтось це змінити. Ми самі будемо перетворюватися на щось краще», – говорить Людмила Фіть.
Людмила Фіть працює викладачкою на кафедрі видавничої справи в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького. 7 років тому вона разом із видавчинею Юлією Чабаненко заснувала громадську організацію «Книжковий маестро». Говорить, назву придумували недовго: взяли словник і в ньому шукали потрібне слово.
«Наша мета – щоб у людей з’явилися емоції від Черкас, від молодого прогресивного міста, яке активно розвивається, в яке варто приїхати, варто подивитися. Якщо ти письменник, то не даєш інтерв’ю, що перша моя презентація буде у Львові, а ти даєш інтерв’ю: я хочу поїхати в Черкаси. Там багато людей, які осмисленими очима будуть на мене дивитися, нам буде про що поговорити».
Організація «Книжковий маестро» активно працює протягом останніх 5 років. За цей час Людмила Фіть разом із командою привезла до Черкас Сергія Жадана, Івана Малковича, Володимира Лиса, Юрка Іздрика, Оксану Забужко та десятки інших письменників. Утім, для Людмили і компанії цього виявилося замало. Вони розуміли, що з часом просто привозити письменників до міста буде нецікаво. Тому мав бути наступний, більш масштабний крок. І ним став книжковий фестиваль.
Черкаський книжковий фестиваль дихає в спину Львову й Києву
Цьогоріч завдяки старанням команди «Книжкового маестро» у Черкасах з’явився свій книжковий фестиваль. Протягом трьох днів його відвідали більше 7 тисяч людей. Людмила Фіть називає його проведення авантюрою.
«Письменники, видавці дуже чітко рахують гроші. Вони дуже одразу розуміють: якщо за всіма статистичними показниками Черкаси перебувають у кінці списку тих, хто купує й читає книжки, їхати туди не варто. У нас книжки не купують.
Можливо, нам потрібен був поштовх, потужний струс для всього міста. А можливо, у нас просто накопичилося багато енергії, знань і вмінь, що ми захотіли показати Черкасам, що ми вміємо. А можливо, це була така критична точка, коли ти їздиш у Київ чи Львів, і хочеш показати, що таке є. Для мене було дуже дивно, коли люди абсолютно не уявляли, що таке книжковий фестиваль», – каже Людмила.
Планує Людмила Фіть у майбутньому відкрити власну книгарню-кав’ярню, яку вона називає «закритий секретний клуб» для всього міста. Назву вже придумали. Вона звучить як парафраз найпопулярнішої соціальної мережі у світі – «Фітьбук». Хтозна, можливо, незабаром вона стане найпопулярнішою в Черкасах «соціальною мережею» для всіх, хто любить читати.