Posted in

“Метр кишки і з боку банка”: стереотипи про стомованих

У новому випуску програми НЕобмежені розповідаємо, як жити зі стомою. Історія Лесі Валяєвої.

П’ятнадцять років тому Лесі Валяєвій провели операцію на животі та сформували стому. Як жартує сама Леся: «Стома – це попа, але на животі». У 98% випадків причина утворення стоми – онкологічні захворювання, коли з пухлиною видаляють частину кишківника і виводять на живіт. Інші 2% випадків – це хвороба Крона або травми. Леся належить до малочисельної групи через хворобу Крона, яка викликає специфічний виразковий коліт у товстій та прямій кишці, і тому вона пожиттєво має стому.

Завдяки калоприймачам, люди зі стомою можуть продовжувати активне життя. Калоприймач – це мішечок, який прикріплюється до черевної стінки, і має підходити за розміром, щоб уникнути подразнення шкіри, та щільно прилягати до стоми.

Заміна калоприймача займає лише кілька хвилин, що Леся порівнює з чищенням зубів.

«Не хочу описувати, які бувають ситуації через відсутність калоприймачів і неналежний догляд – це жахливо! Це прирівнюється до жорстокого нелюдського поводження та тортур», – розповідає Леся Валяєва.

Леся не обмежує себе у своїх можливостях і вірить, що всі бар’єри знаходяться у нашій свідомості. Всупереч рекомендаціям лікарів, вона більше трьох років тому народила доньку. Постійно активна, вона бігає, плаває і ходить у походи.

Хвороба допомогла Лесі побачити світ з іншого боку – вона краще зрозуміла проблеми людей з інвалідністю. Це привело її до створення громадської організації «Життя без бар’єрів», щоб допомагати та захищати права інших людей.

«Стома змінила мене і моє світосприйняття. Я на собі відчула всі «переваги» життя людини з інвалідністю, тому зайняла активну позицію. Стома стала для мене поштовхом до змін», – додає Леся.