Posted in

Відновлення: Історія переселенки Ольги Дацько

Ольга Дацько, переселенка з Луганська, допомагає іншим знайти себе.

Її життя змінилося, коли повернутися до рідного Луганська не вдалося, і вона залишилася в Черкасах. Довго шукаючи вихід із душевної кризи після втрати домівки, вона знайшла підтримку в людях та природі Черкас. Тепер Ольга допомагає іншим відновлювати життєві сили.

– Ольго, коли ви залишили Луганськ?

– У квітні 2014 року я поїхала у відрядження до Польщі. На початку травня, коли поверталася, не знайшла квитків до Луганська, тому зупинилася в Черкасах у родичів. Ситуація погіршувалася, і стало небезпечно повертатися. До кінця червня 2014 року колеги-психологи пропонували мені переїзд в інше місто, але через проблеми з житлом я залишилася в Черкасах. Я думала, що це тимчасово, але зрозуміла, що повертатися нема куди. Так і залишилася в Черкасах із тією самою валізою, з якою виїхала у відрядження.

– Які були ваші відчуття в цей час?

– Коли я вирішила залишитися в Черкасах, не було енергії налагоджувати нове життя. Я, як енергійна людина, втратила бажання до активності. Єдине, що я могла, – створити іншу реальність. Почала дивитися серіали, як “Абатство Даунтон”, щоб відволіктися. Це тривало восени 2014-го та взимку 2015-го року.

– Як ви пояснюєте це як психолог?

– Це була інша реальність, в якій не потрібно було думати чи приймати рішення. Це дозволяло накопичувати енергію, як комп’ютер у режимі енергозбереження.

– Що допомогло подолати цей стан?

– Підтримка родичів, атмосфера Черкас і колеги-психологи. Навесні 2015 року я почала працювати в різних проектах. Було створено групу психологічної підтримки “Час і простір для себе”, де я отримала необхідну підтримку.

– Чи легше психологу подолати душевну кризу?

– Ні, психолог – така ж людина. Але психолог знає, що потрібно звертатися за допомогою. Коли в мене з’явилися ознаки стресу, я налякалася, але колеги допомогли мені заспокоїтися. Психолог має теоретичні знання, але вони не рятують від життєвих проблем.

– У чому ви зараз бачите своє покликання?

– Продовжувати свою справу. Хочу залишатися активною, розвиватися, вчитися, допомагати людям.

– Чи хотіли б ви повернутися до Луганська?

– Спочатку я думала, що ніколи туди не повернуся. Зараз не знаю, бо там залишилися спогади і квартира. Але вимушений виїзд змінює відчуття.

– Як ви зараз пов’язані з Черкасами?

– Я тут не народилася, але закінчила школу. Жила в Черкасах і маю тут родичів. Мені подобається бути біля Дніпра, де багато краєвидів.

– Що допомогло відчути єдність із Черкасами?

– Я познайомилася з художницею Вікторією Міловіцькою, яка живе в Мошнах. Природа і атмосфера цього місця дали мені більше сили. З Вікторією ми створили для мене сукню, яка символізує моє нове життя.

– Ви вважаєте себе успішною в Черкасах?

– Я задоволена, що знайшла спосіб відновитися і повернутися до своєї діяльності. Я вдячна місту і людям, які допомогли мені це зробити.

Цей матеріал підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу через International Alert. Зміст цього документа є виключною відповідальністю ГО «Громадське телебачення: Черкаси», і в жодному разі не може розглядатися як такий, що відображає позицію Європейського Союзу.