«Золота будка»: чому за три роки в Умані ніяк не збудують собачий притулок

На нього з бюджету вже витратили сім мільйонів гривень. І це ще не кінець

Умань могла би стати прикладом для інших міст, як потрібно піклуватися про безпритульних тварин. Три роки тому там почали будувати сучасний двоповерховий стерилізаційний центр для котів і собак. Безпритульних тварин там мали б стерилізувати, виходжувати, вакцинувати, а потім відпускати на волю. Чиновники та депутати обіцяли запустити центр ще в 2017-му. Однак нині у притулку замість собак – чагарники, а на місці сучасного реабілітаційного центру за 7 мільйонів гривень – незавершений довгобуд. Чому так сталося та що буде з притулком, дізнавалися журналісти Громадського ТБ: Черкаси.

Собак в Умані можна зустріти на кожному кроці. Біля смітників, кафе і просто на тротуарах. Два роки тому уманські зоозахисники нарахували в місті близько півтори тисячі безпритульних тварин. Переважна більшість із них раніше мала господарів.

Останні три роки в Умані діє програма регуляції чисельності вуличних тварин. За цей час стерилізовано більше 600 собак і котів. Але цього недостатньо, каже зоозахисниця Яніна Тиховська.

«Ми давно просили в міста, щоб побудували або дали приміщення для реабілітаційно-стерилізаційного центру для безпритульних тварин. Практика, яка існує в Україні: відлов, стерилізація, пошук нової домівки. Якщо не знаходиться домівка, то тварину, якщо вона здорова, повертають в ареал власного існування. З ініціативи Антона Яценка та місцевої влади був заснований такий проект – будівництва притулку.

В моєму баченні, це не має бути притулок, а все-таки стерилізаційно-реабілітаційний центр. Розрахований він на 50 поточних місць – 20 місць карантинної зони, 20 місць післяопераційної зони, і 20 місць інфекційної. А притулок як такий я вважаю, що він непотрібний. Тому що через день там буде 10 тварин, через два –  двадцять. І всі бабусі і дідусі в мішках почнуть дружно зносити, а стерилізувати не будуть, бо то ж природа», – каже керівниця уманського фонду захисту тварин «Серце друга» Яніна Тиховська.

Собак в Умані можна зустріти на кожному кроці – біля смітників, магазинів, просто на тротуарах

Де і хто його будує?

Притулок вирішили розташувати в промисловій частині міста – на території комунального підприємства «Уманьтеплокомуненерго». У липні 2016 року департамент архітектури та містобудування Черкаської обласної адміністрації провів торги на будівництво й облаштування притулку. На них перемогло приватне підприємство зі статутним капіталом у 100 гривень – «Сфера-Пласт». Із ним у 2016-му уклали договір більш ніж на чотири мільйони гривень.

«З підрядною організацією, яка виграла тендер і в 2016-му році розпочала роботи, було укладено два договори. Згідно з ними підрядній організації було оплачено 6,5 мільйонів гривень», – каже начальник відділу технічної документації департаменту містобудування Черкаської ОДА Владислав Журавльов.

Із цих майже семи мільйонів гривень півтора віддали з порушенням закону. Так вважає представник громадської організації «Молода Черкащина» Артур Чемирис. Адже департамент архітектури наприкінці 2017 року уклав з підрядником ще один договір, але без проведення публічних торгів. Активіст звернувся про це зі скаргою до Держаудитслужби. Там відповіли, що перевірять закупівлю під час «чергового планового заходу». Але коли він буде – невідомо.

Згідно з договором будівлю повинні були звести ще до кінця 2016 року. Точніше дві – за проектом мали збудувати також харчоблок. Однак у січні 2019-го ми бачимо лише двоповерхову будівлю, довкола – чагарники та будівельне сміття.

«Головне «не так» із цим будівництвом – те, що воно не здане в експлуатацію. Терміни постійно змінюються. І незрозуміло, хто відповідальний за те, що фактично роботи не виконані. Гроші витрачено, але об’єкт не здали в експлуатацію. Ми бачимо, що спочатку мали одне будувати, зараз маємо зовсім інше. Мало бути два приміщення, а маємо одне. Приміщення харчоблоку, на який закладали кошти, не збудоване. І тут питання: де ці кошти, куди їх витратили і на що?» – говорить активіст «Dozorro»-спільноти, громадського контролю держзакупівель Артур Чемирис.

Такий вигляд має будівля уманського стерилізаційного центру згори

Коли ж таки запустять притулок?

Натомість у департаменті архітектури Черкаської ОДА говорять, що будівництво давно завершене – роботи закінчили ще в середині 2017-го. Більше того, підрядник перевиконав робіт на 300 тисяч гривень. Тобто де-факто об’єкт збудований, не завершений він лише на папері. Мовляв, потрібно знайти і доплатити підряднику гроші, внести зміни в проектну документацію – лише тоді можна здати притулок в експлуатацію.   

«Ми неодноразово письмово зверталися до Уманської міськради з проханням прийняти від нас притулок як об’єкт незавершеного будівництва, потім провести коригування проектної документації, і за свої кошти ввести об’єкт в експлуатацію. На що депутати відмовилися це робити і сказали: вони погоджуються його прийняти після повної добудови. Ми зараз зайшли в глухий кут: коли Уманська ЖКГ не хоче коригувати і виділяти гроші на це, а без цього департамент не має права щось підписувати», – каже Владислав Журавльов.

У цих клітках ще з 2017 року мали утримувати тварин. Принаймні так обіцяли чиновники обласної адміністрації
Замість тварин у клітках – бурульки

Однак в Уманській мерії говорять, що об’єкт ще далекий до завершення. А  грошей, щоб його добудувати, в уманському міському бюджеті раніше не було.

«Ми домовлялися, що завершать ці роботи вони (Департамент містобудування – ред.) Для них воно типу зроблено. Але ми розуміємо, що ми собак в такі умови не поселимо.Ззовні сам майданчик, вигули, сам притулок недороблений. Не доробили все, що зазначено в проекті, бо не вистачило фінансування. Тому довелося вносити зміни в проект. І це не той проект, який був спочатку. Ми прибрали одне приміщення, а замість нього мали площу вигулу збільшити для собак», – каже заступник міського голови Умані Сергій Клочко.

Аби повністю облаштувати територію притулку, потрібно ще близько двох мільйонів гривень, каже Сергій Клочко. Де їх візьмуть, наразі невідомо. Так само невідомо, скільки коштуватиме його утримувати. Але в уманській мерії обіцяють знайти на це гроші в міському бюджеті, а за потреби – звертатися до благодійників.

А от де візьмуть гроші на медичне обладнання та автомобіль для вилову тварин, один із ініціаторів створення притулку народний депутат Антон Яценко відповідає: у спонсорів і благодійників. Таких, за його словами, в Умані знайдеться багато.

«Сенсації не буде, що його не беруть на баланс. Проблема полягає в тому, що дуже складно знайти спеціалістів, які змогли б там працювати і були компетентні. А те, що притулок запрацює орієнтовно 1 квітня, це 100%», – каже Антон Яценко.

І поки Антон Яценко вдруге за останні два роки обіцяє запустити притулок навесні, вартість об’єкта може сягнути більше 10 мільйонів гривень. І навіть коли цей дороговартісний притулок запустять, повністю проблему безпритульних тварин в Умані це не вирішить. Допоки люди безперестанку викидатимуть непотрібних тварин на вулицю і не матимуть за це жодного покарання.

Олексій Хуторний