За новим стилем. У Черкасах збирають підписи за святкування Різдва 25 грудня

Чому треба святкувати Різдво до Нового року? Розказує отець Іоан

Різдво 25 грудня, а не 7 січня. Священники Черкаської єпархії збирають підписи тих, хто хоче святкувати Різдво на два тижні раніше, ніж зазвичай. Чому в Свято-Троїцькому соборі хочуть відзначати Різдво за новим стилем, «Громадському: Черкаси» розказав митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан.

У Черкаській єпархії не збираються переносити Різдво з сьомого січня на 25 грудня. Підписи збирають для того, щоб були підстави проводити додаткове богослужіння. В рамках різдвяних богослужінь священники мають відслужити спеціальні служби, на яких лунатимуть молитви Різдва Христового.

«Це парафіяни запропонували збирати підписи. Вони сказали, що хочуть святкувати Різдво 25 грудня, а не сьомого січня. Ми вирішили з’ясувати, скільки черкащан готові відзначати це свято за новим стилем», – каже отець Іоан.

25 грудня священнослужителі зробили вертеп і показали постановку. Після звичайної літургії усім, хто був у церкві, роздали тексти з колядками і разом поспівали їх. Потім віряни підписалися під зверненням до керуючого архієрея із проханням наступного року зробити різдвяну службу на 25 грудня.

Митрополит говорить, що для парафіян важливо знати, коли готуватися до святкування Різдва у грудні. Вони мають починати постувати з 14 листопада, а не з 28-го, як зараз. Тому що різдвяний піст має тривати 40 днів.

Чому важливо святкувати Різдво саме 25 грудня?

На це є кілька причин. Отець Іоан каже, що 25 грудня – день, коли сонце потроху починає переважати ніч. В цей день язичники святкували свято Непереможного Сонця. Щоб зменшити вплив язичницького свята, християни відзначали силу Правдивого Сонця, як символ Христа. Вони прославляли Ісуса, який народжується.

У службовій книзі священників, святковій мінеї, чітко прописали, що Різдво Христове –  25 грудня.

Ще одна причина, чому треба святкувати Різдво у грудні – Новий рік. Це свято обрізання й найменування Господнього. Після народження Ісуса настає нова епоха. Тому Новий рік має бути після Різдва, а не тоді, коли Ісус ще не народився.

«Сенс Нового року – не наїстися олів’є і напитися вина. А зустріти новий період божественної творчості. Бог приніс у світ нове – те, що воскресає, оновлюється і дає перспективу. Але замість цього зараз в Новий рік ми молимося до святого Боніфація, який рятує від пияцтва», – каже отець Іоан.

Не зручно зустрічати Новий рік, коли йде піст, говорить митрополит. Коли ми святкуємо Різдво 7 січня – різдвяний піст триває з 28 листопада до 6 січня. У свято всі хочуть поїсти смачненького. Тому люди традиційно порушують піст. Якщо Різдво святкувати 25 грудня – піст триватиме до цього дня, й на Новий рік можна їсти все, чого захочеться.

Юліанський календар, за яким живуть та відзначають свята українці, неточний. Він відстає від астрономічного на 13 днів. І продовжує відставати. Земля робить оберт навколо Сонця на близько 12 хвилин повільніше, ніж думали давні римляни. Тому Різдво почало помалу наближатися до весни, а Пасха – до літа. А Григоріанський календар максимально наближений до астрономічного, тому є точнішим.

«З 15 автокефальних православних церков, куди входить і наша церква, 10 церков святкують Різдво Христове саме 25 грудня. Зокрема, й материнська церква – Константинопольська. Чому би нам не приєднатися до цієї когорти православних церков?» – каже Іоан.

Чому не можна забороняти святкувати Різдво 7 січня?

Може статися розкол церкви, говорить митрополит. Більшість людей ще не готові носити кутю 24 грудня, а співати колядки і влаштовувати вертеп – 25-го. Тому поспішати змінювати календар свят не варто.

Прикладом розколу церкви є грецька. Коли в минулому столітті вона зробила реформу – багато парафіян та монахів протестували проти цього. Зараз більша частина людей живуть за новим стилем – григоріанським календарем, інші – за старим, тобто юліанським.

У минулому столітті Російська православна церква теж робила спробу перейти на Григоріанський календар. Видали відповідний указ, надрукували нові церковні календарі. Священники служили різдвяні служби 25 грудня, але ніхто не прийшов. Люди прийшли в церкви лише сьомого січня, як зазвичай. Але там не проводили служби. Люди були не готовими до змін. Тому новий указ скасували і повернули все, як було.

«Тому я постійно розказую людям, чому треба святкувати Різдво саме 25 грудня. Деякі архієреї навпаки – застерігають. Кажуть, що в жодному разі не можна переходити на інший календар. Навіть закликають не робити додаткове свято 25 грудня. Вони говорять, що у нас дуже багато московських парафій і московські священники нас звинувачують у тому, що ми окатоличуємося і хочемо окатоличити українців. Ці священники свідомо обманюють. Тому що ніякого стосунку до окатоличення немає у святкуванні Різдва 25 грудня. Цього дня Різдво як католицьке, так і православне», – каже Іоан.