Як владі дбати про жінок не «для галочки». Без концертів і привітань за бюджетні гроші

Чому до 8 березня краще відремонтувати тротуар для мам із візочками, ніж влаштовувати концерти

До 8 березня черкащанок вітатимуть концертом Арсена Мірзояна. Міська влада купила його виступ за 320 тисяч. Гроші взяли у міському бюджеті. У міськраді вважають, що співи – це гідне пошанування жінки. Як дбати про жінок не «для галочки», дізнавалося Громадське: Черкаси. Дослідниця і публіцистка Олена Стрельник пропонує альтернативні варіанти.

Олена Стрельник – докторка соціологічних наук, феміністка і мама двох дітей. 8 березня вона іде на жіночий марш. Цього дня вона не чекає від чоловіка подарунків, хоча не проти такої традиції. Експертка каже: не треба акцентувати увагу на тому, що 8 березня – це свято жіночності і краси. Воно не має бути прикладом шанування жінок на словах. Насправді це Міжнародний день боротьби жінок за свої права. Саме таким його визнала ООН у 1977 році. Тому цього дня варто говорити про реальні проблеми жінок і виклики, з якими вони стикаються.

«Я завжди кажу так: якщо ви чоловік і очолюєте компанію, то замість квітів чи хоча би на доповнення до них, подумайте, як ви реально можете подбати про жінок, які у вас працюють. І далеко не всі кроки вимагають якихось фінансових вкладень. Скільки грошей треба, якщо ви частину роботи працівниці із сімейними обов’язками дозволите робити вдома? Адже далеко не всі роботи вимагають присутності на робочому місці з 9-ої  до 18-ої. Чи коштує багато грошей поставити дитячий куточок в офісі? Якщо у школі карантин і мама не має куди подіти дитину, то доводиться її брати на роботу. Для куточка можна поставити стіл і стільчик, покласти туди розмальовки чи пазли. Це дієва турбота про жінок. Не поставити на умовний п’єдестал і сказати, що вони «берегині та окраса світу». А зробити для них щось конкретне вже тут і зараз», – говорить Олена Стрельник.

Поради від Гендеру в деталях

Варіанти є. Вони обмежуються тільки бажанням керівництва. Якщо у вас є працівниця у декретній відпустці, то її можна залучати до якихось короткотермінових проектів, щоб вона не втрачала зв’язок із компанією. Якщо є мама, яка годує дитину грудьми і має зціджувати молоко, то можна створити комфортний і безпечний простір для неї. Або виділити поличку в холодильнику для зберігання молока. Можна робити сімейні свята і показувати, що важливо підтримувати баланс роботи і сім’ї – як жінкам, так і чоловікам.

Будь-який формат святкування 8 березня має право на існування, каже експертка. У масштабах міста концерт хороший тим, що публічний. Але якщо його робить влада і вона має ресурс, то можна подумати над іншими сценаріями, більш дієвими.

«Я запропонувала би подбати про стан тротуарів, щоб мама з візочком могла безперешкодно пересуватися містом. Подбати про встановлення дитячого куточка у державних та приватних компаніях чи сповивального столика в туалеті. Подбати про те, щоб були нормальні пандуси у публічних місцях. Можна ініціювати проєкти, спрямовані на підтримку жінок, які починають власну справу. Ці кроки будуть дієвіші, але вони складніші і це вимагає значно більше зусиль і тривалого періоду часу, ніж організація концерту, – каже Олена Стрельник.

Якщо влада захоче втілювати подібні проєкти, то і експертів можна залучити, щоб це не було зроблено формально. Бо все залежить від політичної волі керівництва міста та бажання змін.

Поради від Гендеру в деталях