Як полюбити сучасне мистецтво: пояснюють Конячка і Пінгвін

Черкащани створили україномовний ютуб-канал, який допомагає зрозуміти творчість сучасних митців

За десять хвилин зрозуміти митця та його роботи. На початку року черкащани запустили україномовний канал про сучасне мистецтво «Horse & Penguin». Там уже вийшло чотири випуски. Громадське: Черкаси поспілкувалося з авторкою проекту Оленою Окунєвою.

Олена каже, що кілька років виношувала ідею, шукала формат і, зрештою, зрозуміла, що більше не можна терпіти. Бо done is better than perfect (зроблене – краще, ніж досконале).

«Підготовка до написання текстів почалася багато років тому, відколи ми з чоловіком Гаррі Єфімовим почали активно подорожувати. Наразі ми побували у близько двадцяти країнах, здебільшого європейських. І в кожній з них ми відвідували мистецькі музеї та галереї. Я маю звичку фотографувати таблички біля робіт, що зацікавили, а потім читаю про митців та їхні твори. За ці роки назбиралося багато таких фото, а ще більше – знань та досвіду взаємодії з мистецтвом. Окрім цього, з подорожей ми з чоловіком привозимо не делікатеси та сувеніри, а книжки про художників та фотографів. Вирішила, що знаннями треба ділитися», – розповідає авторка проекту.

Youtube-канал назвали Horse & Penguin. Бо це улюблені тварини подружжя, а ще їхні кодові імена. Раніше під цією назвою вони випускали листівки. Профіль змінили, а назву вирішили залишити, бо вона про них. Зараз у команді четверо людей. Усі волонтерять на проекті. Нині це більше хобі, каже Олена.

За десять хвилин черкащани вже розповіли про китайського художника і політичного активіста Ая Вейвея та його роботи. Зокрема і про інсталяцію «Насіння соняшника». Для неї він замовив сто мільйонів порцелянових фігурок соняшникового насіння. Це на два з половиною роки забезпечило роботою село, що займалося виготовленням порцеляни. Що символізувала ця робота, якраз і пояснюють на каналі Horse & Penguin.

Десятихвилинний формат виник випадково. Олена написала два перші тексти, не рахуючи слова. А потім, коли все відзняли, начитали та змонтували, виявилось, що вони обидва вийшли по 10 хвилин. Тоді наступні сценарії вже намагалась приблизно підігнати до такого ж хронометражу. Однак це питання не принципове. Якщо для того, щоб розкрити тему знадобиться більше часу, то так і буде.

«Я намагаюся писати так, щоб інформація була максимально концентрованою, без несуттєвих життєвих подій, фактів біографії та дат. Тільки те, що важливо для розуміння мистецтва конкретно взятої особистості. Адже я орієнтуюся здебільшого на людей, які хочуть зрозуміти сучасне мистецтво як таке, а не дізнатися біографію художника. Тому в кожному сценарії я ще намагаюсь поділитися ідеями та підказками, які можуть полегшити сприйняття арту не тільки того митця, про якого йдеться, а і будь-якого іншого», – говорить Олена.

Канал про мистецтво – україномовний. Це було принципове питання, каже авторка проекту.

«Я усвідомлюю, що ті ж самі відео російською набирали б набагато більше переглядів. Але для мене це принципове рішення, хоча я з російськомовної родини. Я створюю освітній культурний контент і вважаю, що в Україні він має бути українською, я відчуваю на собі цю відповідальність», – додає авторка проекту.

Зараз команда працює над новою заставкою та новими форматами – ідей багато.