«Сидимо вдома»: як коронавірус змінив життя людей за кордоном

Черкащани розказали, як проходить карантин в Берліні, Мілані, Баку та Братиславі

Коронавірус виявили у більш, ніж 60 країнах світу. Щоб припинити поширювати інфекцію, на різних континентах запровадили карантини. В Україні він почався 12 березня. Поки українці звикають до нових умов роботи та навчання, Наталія Піка дізналася, як перечікують карантин черкащани за кордоном.

Андрій Левік. Братислава, Словаччина

Людей на вулицях поменшало. Всі пішли у парки, гори, ліси. Люди шукають місце, де нікого немає. В громадському транспорті дуже мало людей. До 10 людей в автобусі чи трамваї. 99 відсотків людей в транспорті – у масках.

В аптеках і магазинах помітний психоз, але до паніки не доходить. Набирають цілий візок туалетного паперу або сосисок або приходять в маркет в захисному костюмі та протигазі.

Не працюють столові. Деякі бари і ресторани теж закриті. Але в «Макдаках» чомусь люди сидять.

Дітям під час карантину немає коли сумувати. Кожен день їм задають домашні завдання через електронний щоденник. Від суботи (14 березня) я і моя сім’я теж на карантині, на роботу і в школу не ходимо. Можна взяти відпустку або піти на лікарняний по догляду за дитиною.

Пусті вулиці Братислави

Ми теж намагаємося в транспорті і в магазині бути в масках або баффах (головний убір, який захищає від вітру, сонця, холоду та пилу). Вимушені сидіти вдома. Не відвідуємо місця з підвищеним скупченням людей. Від п’ятниці спілкування – лише в родині. З друзями спілкуємося через соціальні мережі.

Загалом, люди досить відповідально ставляться до рекомендацій влади й намагаються дотримуватися карантину.

Карантин в Словаччині триває з 13 до 26 березня. Наразі в країні – 72 інфікованих. Померлих немає.

Наталія Ярошенко. Баку, Азербайджан

Паніки немає. Люди сидять вдома і чекають, коли закінчиться карантин. Більшість нікуди не виходить. Панікерів серед мого оточення немає. Всі собі спокійно ходили на роботу минулого тижня.

Людей майже немає на вулицях. В кав’ярнях сидять поодиноко або взагалі нікого немає.

Люди скуповують антисептики, захисні маски, але не масово. Не скуповують масово і продукти в супермаркетах. Пустих полиць немає.

Фото jam-news.net

Торговельні центри працюють, але при вході людям міряють температуру. У громадські заклади, наприклад, книжковий центр, який за розмірами як ТРЦ «Любава», не можна заходити не більше п’ятьом людям.

Кав’ярні й інші заклади харчування працюють, але закриваються раніше – о 21:00.

Нічні заклади зачинені. Також не працюють розважальні та спортивні центри.

Постійно дезінфікують вулиці, навчальні заклади, незважаючи на те, що діти не ходять в школу вже майже місяць. Заняття проводять онлайн по телебаченню, відповідно до розкладу, який поширило Міністерство освіти.

Карантин в Азербайджані триває з 14 березня. Наразі в країні – 25 інфікованих. Померла одна людина. 

Інна Сахарова-Вольф. Берлін, Німеччина

Людей на вулицях поменшало. Хоча по вулицях у масках ходять одиниці. Але черги в магазинах величенькі. Люди по магазинах ходять, в парках гуляють.

У супермаркетах не все є. Люди з переляку розкупили туалетний папір, макарони. В аптеках людей багато – захисні маски купують. Наприкінці січня у Берліні одна маска коштувала 3,5 євро. Зараз – 15 євро.

Музеї, дитсадки, школи, дискотеки, клуби, паби, церкви, торговельні центри закриті до 19 квітня, поки не закінчаться великодні канікули. Фрау Меркель радить навіть на дитячих майданчиках не збиратися.

Такий вигляд має центральний район Берліна. Фото REUTERS

Банки, магазини, ресторани працюють. Громадський транспорт – теж. У міських автобусах пасажирам обмежили доступ до водія. Раніше люди завжди заходили на передні двері і оплачували проїзд водієві. Зараз ці двері не відчиняють. Двері у вагони метро раніше ми самі відчиняли, натискаючи на кнопки. Зараз вони відчиняються автоматично.

Серед моїх знайомих люди не панікують. Коли ми зустрічаємося, віднедавна за руки не вітаємося, не обіймаємося. Кожен розуміє, що краще на цей час уберегтися від контактів з іншими людьми.

Мене з понеділка (16 березня) відпустили з роботи раніше. А розважальний заклад, в якому я працюю, тимчасово закрили. Тому тепер я теж сиджу вдома.

Карантин в Німеччині триває з 16 березня до 20 квітня. Наразі в країні – 5 тисяч інфікованих. Померло 12 людей. 

Світлана Стеценко. Мілан, Італія

Людей на вулицях дуже мало. Всі сидять вдома. Можна виходити на вулицю лише за необхідності. Наприклад, собаку вигуляти. Та й то на хвилин 15. Хто виходить – більшість в масках, один до одного близько не підходять. Я також у хаті сиджу вже два тижні. У мене через дорогу магазинчик невеличкий є. Я туди раз в тиждень виходжу по молоко й хліб.

Транспортом теж мало хто їздить. В центрі міста одна-дві машини проїде і все. По телевізору показують вулиці міста. Мені так дивно – Мілан пустий.

Так виглядає Мілан. Фото Getty Images

Скрізь стоять патрульні і перевіряють, куди хто їде.  Якщо людині треба кудись поїхати, має бути вагома причина. Для цього вона має взяти довідку в державному органі, яка б пояснювала, чому і куди їде людина. Просто так гуляти по місту не можна. Якщо їдеш чи ходиш без поважної причини – штрафують. Якщо ситуація повториться – закривають у в’язниці. Тут дуже суворо, і люди законослухняні.

Лікарні переповнені. Якщо ти й підеш до лікарні, тебе можуть не прийняти. Тому якщо у когось температура 37,5 градусів – залишатися вдома. Якщо більше 38 градусів – пити антибіотик. Якщо вже взагалі погано – викликати «швидку».

Є, звичайно, страх. Але Уряд каже не панікувати і організовано дотримуватися правил карантину.

Карантин в Італії триває з 10 березня до 3 квітня. Наразі в країні – 28 тисяч інфікованих. Померло дві тисячі людей. 

В Україні ввели тритижневий карантин з 12 березня. Офіційно інфікованих українців – сім. Померла одна людина. 

Читайте також: «Які заклади у Черкасах тимчасово закриють»