У мінусах. Як карантин змінив життя черкаського бізнесу

За що живуть компанії, які не продають товари та послуги першої необхідності

Ті, хто закрилися, – у мінусі. І ті, хто працюють, теж мають збитки. Якщо ви не виробляєте маски чи не торгуєте гречкою, значить карантин заліз до вас у гаманець. Що зараз робить черкаський бізнес, розпитало Громадське: Черкаси.

Не можуть відмовити людям, яких треба забрати з аеропорту

Компанія «Трансфер Черкаси», яка перевозить пасажирів в аеропорти «Бориспіль» і «Жуляни», наразі працює ненаповну. Частина водіїв і диспетчерів – в оплачуваній відпустці. Решта – працюють. Загалом у колективі близько півсотні працівників. За словами власника компанії Володимира Полянського, вони у «бойовій» готовності.

«Яка зараз ситуація. Хоч авіапростір закрили, але в Україну досі повертаються наші громадяни на гуманітарних рейсах та чартерах з Єгипту. Українців за кордоном дуже багато, тож усі фізично не змогли повернутися за ті кілька днів, які дав уряд. Ми зустрічаємо наших пасажирів. Це на особистій ініціативі. В принципі ми мали закритися із оголошенням карантину, але оскільки людей завезли в аеропорт, то маємо їх і забрати. Це наша позиція», – говорить Володимир Полянський.

Такі рейси не за розкладом, їх немає в табло аеропорту. Ситуація змінюється щодня. Не завжди сама диспетчерська аеропорту розуміє, скільки у них рейсів прилітає завтра. Компанія змушена маневрувати.

Як карантин змінив життя черкаського бізнесу

«Диспетчери на своїх місцях чекають дзвінків. Нам телефонують і кажуть, що вилетіли з Єгипта, і ми підлаштовуємося. Машини в аеропорт ідуть повністю пусті. Прогнозованості ніякої. Навіть якщо у нас не буде жодного рейсу, ми все одно будемо чекати у бойовій готовність. Бо щодня щось може змінитися»,  – каже власник компанії.

Усі машини, які зараз працюють, дезінфікують. Це робить та сама компанія, що обробляє і увесь транспорт по місту, – «Нова якість». Усі водії проходять медогляд і без захисних масок не можуть виїхати на рейс. Водіїв, які б відмовлялися забирати людей через страх підхопити вірус, немає.

«Мені жоден з водіїв не підійшов і не сказав, що не поїде. Питання про те, що вони щось бояться, у колективі я не чув ні разу. Правда, були випадки, коли самі пасажири робили бронювання і вказували, що якщо з ними будуть їхати люди з Італії, то вони у цій машині не поїдуть. У нас є послуга індивідуального трансферу. Не хочете з усіма, тоді за вами окремо машина приїде. Але це питання вартості такого трансферу: чи це 300 гривень чи 1500», – розповідає Володимир Полянський.

Виходячи на рейси, компанія втрачає більше, ніж якби просто автомобілі стояли. Бо туди машини їдуть пусті, а назад можуть вести двох-трьох пасажирів. Це невигідно.

«Ми не зупинили жодного процесу розвитку. Зарплату виплачуємо. У нас сталий колектив, тож не хотілося б втратити працівників. Наскільки довго ми це зможемо робити, я не знаю. Але будемо максимально старатися», – додає власник компанії.

Не піднімають ціни, хоч імпортні продукти вже дорожчі на 20 відсотків

Із 18 березня ресторан KIM bar працює на доставку і на виніс. У таких умовах про заробіток не йдеться. Співвласник закладу Микола Калашник сподівається, що це дасть змогу виплатити працівникам принаймні 60-70 відсотків зарплатні і не мати заборгованості  перед постачальниками і комунальними службами.

«У нас більше 35 працівників. Це великий зарплатний фонд – сотні тисяч гривень. Плюс комунальні платежі і вартість продуктів. Якщо це порахувати, стає зрозуміло, що ситуація непроста. Але тим не менш ми продовжуємо працюємо над якістю», – говорить Микола Калашник.

В умовах карантину ресторан скоротив кількість робочих годин. Тепер він працює з 11-ої до 21-ої. Першого дня надійшло близько 20-30 замовлень. Другого – трохи менше. До кожного замовлення заклад дарує десерти. Доставка коштує 50 гривень.

Як карантин змінив життя черкаського бізнесу

«На кухні працює менше людей. Було дев’ятеро. А зараз працює по троє. Вони чергуються кожні три дні. Щоб кожен працював і отримав зарплату. У залі лише дві людини. Вони приймають замовлення, допомагають його збирати і викликають кур’єрів. Усіх працівників забираємо на зміну і розвозимо по домівках», – розповідає співвласник ресторану.

За словами Миколи Калашника, перед кожною зміною усіх працівників перевіряють, міряють температуру, щоб не було жодних ознак застуди. На кухні всі працюють у масках. Усі співробітники користуються антисептиком. Його закупили раніше, тож дефіциту не відчули. Кур’єри теж у масках.

Із постачанням продуктів проблем немає. Тільки один підприємець пішов на карантин. Але ті, які працюють з імпортом, уже зробили нові ціни. Через падіння гривні продукти, які завозять із-за кордону, вже на 20 відсотків дорожчі.

«Імпорт – це алкоголь, сири, соуси. Це все плюс 20 відсотків. Поки що у нас є товарний запас. Ми не піднімаємо ціни, бо розуміємо, що краще, можливо, не дати знижку на наші страви, але залишилися ще три тижні на старих цінах. Це лояльність до гостей», – додає Микола Калашник.

Закрилися, хоча могли б схитрити і працювати далі

Із початку карантину не працює салон краси «Raiskiy». Його власниця Ніна Черник каже, вони могли б схитрити і працювати, але вирішили, що не будуть ризикувати здоров’ям працівників і клієнтів.

«Я знаю, що деякі наші колеги, які мають медичну ліцензію, не закрилися і продовжують працювати. У нас теж є така ліцензія і ми б теж могли теоретично сказати, що ми – медичний заклад. Але я вважаю, що це занадто великі ризики для людей. Вони того не варті», – говорить Ніна Черник.

Як карантин змінив життя черкаського бізнесу

Клієнти телефонують. Єдине, чим можуть допомогти, то це проконсультувати щодо домашнього догляду.

«В Інстаграмі ми робимо різні майстер-класи. Розповідаємо, як самостійно зняти гель-лак, як зробити масаж обличчя чи обгортання водоростями. Я також залишися без цих послуг, і я розумію наших клієнтів», – розповідає власниця салону.

Хоча були й такі клієнти, які хотіли, щоб заради них відкрили заклад. Аргумент, що вони здорові, не подіяв. Так само і ніхто з майстрів не надає послуги вдома.

«Зазвичай у день до нас приходило 20-30 клієнтів. А тепер щодня це мінус 20-30 клієнтів. Втрати за місяць – сотні тисяч гривень. А виплати потрібно робити. Зокрема, це зарплати нашим працівникам. Звичайно, це не те, що вони заробляють зазвичай, але будемо підтримувати їх. Розуміючи, як складно зараз бізнесу, постійні клієнти закладу купують подарункові сертифікати. Ми за це дуже вдячні», – додає Ніна Черник.