Виборчий кодекс. Як голосуватимемо із 2020-го

З’ясовуємо, чи справді відкрили списки кандидатів

Майже 20 років історії. Вперше про виборчий кодекс в Україні заговорили ще у 2000-му. У грудні 2019-го з пропозиціями президента Володимира Зеленського його нарешті ухвалили. З першого січня 2020 року він набуде чинності. Що означають зміни для виборця та чи будуть «відкриті» списки кандидатів, дізнавалося «Громадське: Черкаси». Говоримо з головою Комітету виборців України в Черкаській області Максимом Михликом.

Виборчий кодекс передбачає нові виборчі системи для парламентських та місцевих виборів. А от президента обиратимемо як і у попередні роки.

Дотепер області ділили на виборчі округи. На Черкащині, до прикладу, їх було сім (№194-200). За кодексом виборчими регіонами стануть області України. На всю Україну їх буде 27. На два округи поділили тільки Київ і Дніпропетровську область. Херсонську область, АР Крим і Севастополь об’єднали в один Південний округ.

Кожна партія укладатиме загальнонаціональний список. І по кожному округу висуватиме своїх кандидатів з нього, формуючи регіональні списки. У партійних списках на кожен округ буде від п’яти до 17 кандидатів. Виборець голосуватиме і за партію, і за когось з кандидатів від цієї партії. Голосувати за партію обов’язково, бо бюлетень буде вважатися недійсним. Натомість, за конкретного кандидата голос можна й не віддавати. Однак проголосувати за одну партію, а за кандидата від іншої – не можна.

Виборчий кодекс. Як голосуватимемо із 2020-го

«Насправді виборці можуть заплутатися. За звичкою вони можуть проголосувати тільки за партію і не шукати далі кандидата. Це по-перше. По-друге, порядок, у якому кандидатів розташують у списку, визначає партія. У законодавстві юридично закріплено: якщо партія набере п’ять відсотків, 9 людей у списку проходять. Після визнання цих 9-ти кандидатів обраними, залишки місць розподілятимуть між кандидатами у регіональному списку. Відповідно у перших номерів шансів більше», – говорить Максим Михлик.

Але для того, щоб кандидат пішов вгору за списком, він має набрати 25% виборчої квоти (у 2019 році приблизно сім тисяч голосів).

Якщо зараз від нашої області у Верховній Раді сім представників (по одному від округу), то тепер їх буде більше – до 20. Однак їхня кількість залежиме від явки виборців. Якщо на Черкащині проголосують 90 відсотків виборців, а на Полтавщині – тільки 50 відсотків, то від нашої області представників у парламенті буде більше.

При формуванні списків партії будуть дотримуватися гендерного балансу. Тепер у партії має бути щонайменше 40 відсотків представників однієї статі. Зараз це 30 відсотків. Однак виборчий кодекс передбачає санкції за порушення. Партію навіть можуть не зареєструвати.

Самовисуванців теж уже не буде. Право висування кандидатів на парламентських виборах закріпили винятково за політичними партіями. До слова, на цьогорічних виборах від Черкащини до ВРУ зайшли два самовисуванці – Антон Яценко і Сергій Рудик.

«Сильні кандидати будуть шукати сильну партію, сильні партії – сильних кандидатів. Бо вони один одного доповнюють. Сильному немає сенсу йти у слабку партію, бо вона може не набрати прохідні п’ять відсотків і він пролетить. Так само і партії зацікавлені у сильних кандидатах. Тому вони домовлятимуться з регіональними лідерами», – каже Максим Михлик.

Ще одним «плюсом» є те, що члени окружних виборчих комісій повинні будуть отримати сертифікат, щоб працювати. Тобто випадкових людей, які не розуміються у виборчому процесі, не буде.

«Через те, що члени комісій не підготовлені, потім виникають проблеми із підрахунком голосів. Тепер для того, щоб стати членом окружної виборчої комісії, треба буде обов’язково мати сертифікат і пройти навчання від ЦВК. Однак, на жаль, ця вимога не стосується членів дільничних комісій», – каже Максим Михлик.

Зміни стосуватимуться і місцевих виборів. У містах, в яких проживає понад 90 тисяч людей, вибори проходитимуть за пропорційною системою з відкритими списками. У населених пунктах, де менше 90 тисяч жителів, вибори відбуватимуться за мажоритарною системою.

Виборчий кодекс не ідеальний, але це крок уперед, каже Максим Михлик. Хоча чимало питань у ньому і не врегулювали. Це стосується технічних кандидатів і «двійників». Не прописали у кодексі поняття політичної агітації в інтернеті, процедуру фінансування кандидатів. Виборчі спори теж не врегульовали.

Виборчий кодекс. Як голосуватимемо із 2020-го

На головній – фото УНІАН