Вірус страху. Що робити, коли всі навколо панікують

Як не заразитися панікою, пояснюють черкаські психологині

«Болячка, яка унічтожить всіх і все». Протягом тижня на Тернопільщині, Львівщині та Полтавщині люди влаштували протести, щоб у їхні міста не везли евакуйованих з Китаю. Люди встановлювали блокпости, перекривали дорогу, палили шини. У Нових Санжарах були навіть сутички між поліцією, Нацгвардією та місцевими жителями. Як паніка впливає на людей та як їй не піддатися, розказали психологині Інна Кукуленко-Лук’янець та Вікторія Гуро.

Як паніка впливає на людей?

Інна Кукуленко-Лук’янець

Паніка – це найпростіший тваринний інстинкт, який запускає страх. Страх – це емоція, яка захищає нас від знищення. Природою закладено, що всі організми спрямовані на виживання і в людського організму також є інстинкт самозбереження.

Коли людина панікує, у її крові зростає рівень адреналіну. Його теж запускає страх. Людина може перебувати навіть в стані афекту. Через це вона не здатна контролювати себе, свої емоції і вчинки. В такому стані люди стають неконтрольовані і агресивні.

Вікторія Гуро

Паніка ніколи не впливає на людину позитивно. З панікою порушується робота організму. Тобто паніка – це «вірус», який пожирає всі поживні речовини і провокує вироблення гормонів стресу. І як наслідок – зниження імунітету.

Тому людина, яка часто панікує, перебуває у хронічній тривозі, страхові. Має погану опірність організму до будь-яких вірусів та хвороб.

Які люди більш схильні до паніки?

Інна Кукуленко-Лук’янець

До паніки більш схильні ті люди, в яких інстинкти домінують над розумом. Тому що вищий інтелектуальний розвиток людини, то менша схильність до паніки.

Вікторія Гуро

Люди з хронічними захворюваннями: цукровий діабет, хвороби щитоподібної залози, виразкові хвороби шлунку, дванадцятиперсної  кишки, мігрені, серцево-судинні хвороби, різні види неврозів, психічних розладів, синдромів. А також люди, які мають залежність від алкоголю, наркотиків, психотропних речовин.

Які умови сприяють поширенню паніки?

Інна Кукуленко-Лук’янець

Масовість. Тому, що люди «заражаються» цим станом один від одного. І в основі, завжди має бути загроза життю.

Коли люди панікують, ними найлегше маніпулювати. Неконтрольований натовп є зручним для того, аби люди виконали дії, які їм накажуть зробити. При цьому посилаючись на те, що джерело паніки є загрозою для їхнього життя.

Вікторія Гуро

Невміння та небажання брати відповідальність на себе, а перекладати відповідальність за своє життя на плечі держави, Бога, медиків, інших людей, більш схильних до паніки.

Людина у паніці слабка в усіх сенсах цього слова. А слабкою людиною легко маніпулювати. Вона не має сили боротися з чимось, бо вся її енергія йде на паніку, на обсмоктування страху, причин якого може і не бути.

Що робити, якщо всі навколо панікують?

Інна Кукуленко-Лук’янець

Треба покинути скупчення людей, які панікують. Такі стани дуже «заразні», як емоційна інфекція. Коли людина ізолює себе від маси цих людей, треба спокійно зважити всі реальні ризики та загрози і у спокійному стані приймати рішення.

Вікторія Гуро

Вмикати здоровий глузд, тобто бути свідомим. Важливо бути обізнаним. Замість того, щоб панікувати, треба дізнатися якомога більше про джерело паніки. 

Абстрагуватися і займатися своїм життям. Тобто максимально приділяти увагу собі, своїм рідним. Побільше позитивних  моментів, відпочинку. Не дивитися новини! Приділити увагу харчуванню і спорту. Це те, що підвищує імунітет. 

Якщо ж ви відчуваєте що паніка керує вами, а не ви цим станом, то варто звернутися до спеціалістів (лікарів, психологів, психотерапевтів), які можуть допомогти знизити рівень тривоги і страху.

Фото на головній Настасьї Петрової для «Простір»

Фото в статті РБК-Україна з Нових Санжар