Вільний ринок землі – це добре чи погано


5 ТЕЗ
ПОЯСНЮЄМО НА ПАЛЬЦЯХ

Чому українці бояться скасування мораторію та кому не вигідний вільний ринок землі

ВІВТОРОК, 18 лютого 2020
Поки нардепи розглядають законопроєкт про ринок землі, 73 відсотки українців виступають проти зняття заборони на продаж сільгоспземлі. Люди бояться, що землю заберуть рейдери або все куплять іноземці. Журналістка Наталія Піка разом із правовим експертом із земельних питань Людмилою Боровик та консультантом Світового Банку Романом Грабом розбиралася, вільний ринок землі – це добре чи погано.
У 90-их в Україні ліквідували колгоспи, а земельні частки та інше майно розділили між їхніми членами. Близько семи мільйонів колишніх працівників колгоспів отримали паї. Землю почали вільно купувати та продавати. Об'єми купівлі були незначними, близько одного відсотка, але у 2001 році вперше ввели тимчасовий мораторій.

Тоді в країні була криза і землю продавали за безцінь. Щоб у людей масово не скуповували землю для ведення сільського господарства, на три роки заборонили продавати її. Влада пояснила це тим, що їм потрібен час для підготовки відповідної інфраструктури для ринку, закону про користування землею.

Відтоді заборону щоразу продовжували. У 2019 році його продовжили удев'яте.
Навіщо взагалі заборонили продавати сільгоспземлі?

1
Мораторій призвів до того, що земля сільськогосподарського призначення перестала цінуватися. Люди, яким все ж вдалося за допомогою заплутаних схем продати свої паї, отримали за них символічні гроші. Хто здав в оренду свій пай фермерам чи агрофірмам на десятки років з автоматичним продовженням дії договору на новий термін, зараз усвідомлюють, що уклали договори на невигідних умовах, жодним чином не захистивши свої інтереси.

Людмила Боровик каже, що мораторій порушує норми 41 статті Конституції України. У ній йдеться про те, що «кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю».


І як заборона продавати землю вплинула на ринок?


2
Кожен зможе розпоряджатися власною землею на власний розсуд. Земля набуде вартості і цінності. Як для фермера, так і для звичайного громадянина. За прогнозами фінансових аналітиків, це позитивно вплине на стабільне економічне зростання країни.

Україна отримає фермера, який нарешті усвідомить, що він несе відповідальність за земельну ділянку, якою користується, чи яка перебуває у його власності. Усвідомить, що від нього залежить якість землі, відновлення її родючості, правильне використання.


Уявімо, що в Україні з'явиться вільний ринок землі. Що це дасть українцям?


3
1. Тим, хто проти збільшення конкуренції. Вільний ринок землі «розв'яже руки» людям, які хотіли стати фермерами.

2. Тим, хто хоче зберегти дешеву оренду. Аграрні підприємства зібрали в громадян землю і користуються нею «за копійки». Після скасування мораторію їм доведеться платити за землю реальну ціну.

3. Підприємствам, які тільки почали працювати. Вони взяли великі кредити, вклалися у господарство та техніку. Вільний ринок землі для них стане додатковим фінансовим навантаженням.

4. Хто працював «у чорну», тобто немає кредитної історії та фінансової звітності. Кредит для купівлі землі їм буде складно отримати. У законопроєкті про земельну реформу є вимога про те, що треба декларувати походження грошей, а це можливо тільки по перерахунку.

5. Хто ідеологічно виступає проти ринку землі. Ці люди вважають, що земля не може бути товаром. Україна має непросту історію, пов'язану з боротьбою за незалежність держави і захист кордонів та власного права на землю. Тому поширюються різноманітні історії, які фактично створюють хибне уявлення в населення про земельну реформу.Кому не вигідний вільний ринок землі?


4
Люди повірили тим міфам, які їм розказують політики: «до вас прийдуть і заберуть землю. Все куплять за безцінь. Вас обмануть». Ще люди протестують проти земельної реформи через те, що не розуміють норми, які приймають.

Основний ризик, якого бояться на місцях, це монополізація – коли земля опиниться в одних руках. Тому коли скасують заборону, треба контролювати купівлю-продаж землі. Без контролю за прозорістю продажів землі реформа не працюватиме.

У проєкті Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», є обмеження: заборонено купувати більше 10 тисяч гектарів в одні руки. І за цим теж потрібен контроль.

Монополізації не станеться ще й через те, що лише 13 відсотків власників паїв готові продати землю. А більшість сільгоспземлі – орендована на кількадесят років наперед.
Якщо все так добре, чому ж 73% українців проти зняття мораторію?
5