Війна за Яблунів: як на Черкащині село з містом не можуть об’єднатися

Місцеві жителі кажуть, у процес децентралізації почало втручатися підприємство, потужності якого розташовані на території села

У 2015 році в Україні почалася децентралізація – з’явилися об’єднані територіальні громади. Отримавши більше повноважень та джерел фінансування, місцеві громади почали визначати власний курс розвитку. Сьогодні на Черкащині таких громад уже 26 та ще 27 – готуються до виборів. Утім для деяких громад процес об’єднання виявився затяжним і болючим. У хід пішли політичні інтриги та маніпуляції. У такому підвішеному стані сьогодні перебуває село Яблунів на Канівщині.

Улітку у селі Яблунів провели громадські слухання. На них село вирішило приєднатися до Канева. Потому таке рішення підтримала і сесія сільської ради. Канів теж погодився взяти під своє крило село.

«Наша думка села, що ми усі ідем до Канева, тому що це місто. І транспорт нам дасть, і людей в лікарню, і школи для дітей і все інше», – говорить жителька села пані Тетяна.

«Ми, жителі села Яблунів, виступаємо за об’єднання громади із Каневом. У даній ситуації, що склалася, підприємство МХП цькує людей, лякає звільненням з роботи. Намагаються нас насильно приєднати до Литвинця», – зазначає жителька села Наталія Леонова.

«Куди люди їздять на базар? – У Канів. Куди лікуватися їздять? – У Канів. У Литвинці все це потрібно буде створювати заново. Якщо влада в Каневі вже утворена і там не потрібно додаткових коштів, то тут потрібно буде заново її збирати. І це більші видатки у порівнянні з Каневом. Фактично село отримує те, що має, плюс інфраструктурну субвенцію і плюс, ті податки, які, я впевнений, зараз недоплачуються у цьому селі», – каже радник з питань децентралізації Центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Гончар.

Утім довести це рішення до логічного завершення не вдалося. За словами екс-сільського голови Віктора Огородніка, на нього та депутатів почали чинити тиск. Мовляв, приєднання села до Канева не влаштовує агрохолдинг, потужності якого розташовані на території села.

«Яблунівська громада вирішила приєднатися до Канева ще два роки тому. Село чекало цього моменту і одноголосно на загальних зборах підтвердило свій намір об’єднатися із громадою Канева. І коли ми вже пройшли 90 відсотків цієї процедури, ми отримали позитивний висновок обласної адміністрації, тут втрутилося підприємство Миронівска птахофабрика – їхній підрозділ «Урожай». Вони приїхали у село, зібрали сходку. Сказали, що вони не зацікавлені у цьому об’єднанні. Вони розпочали чинити спротив. Так вийшло, бо частина депутатів сільради є працівниками МХП. На них почали чинити тиск. Ці депутати проголосували, щоб скасувати попереднє рішення про об’єднання, а оскільки я не пішов на угоду з МХП, вони змінили голову села. Ці депутати на позачерговій незаконній сесії відсторонили мене від обов’язків сільського голови, – розповідає відсторонений голова села Яблунів Віктор Огороднік.

14 серпня на сесії сільради у Яблуневі депутати зняли сільського голову з посади. У ній брали участь навіть троє депутатів, які втратили повноваження. Зараз питання, чи законно відкликали сільського голову Яблунева і чи мали право відкликані депутати голосувати, розглядають у судах.

«Людей, які не хочуть об’єднуватися із Каневом, ну може десяток – не більше. Наш центр уже далеко не перший раз на сходках села. Це унікальне село тим, що на сходки сюди приходить майже все село. Вони чітко проголосували і адміністрація дала висновок, що все це законно. Залишилося одне останнє рішення, але тут є інтереси агрохолдинга. Агрохолдинг подивися, що йому не цікаво. Ми всі розуміємо утримувати владу в маленькому селі на 300 мешканців і домовлятися із владою міста обласного значення це дві великі різниці. Вони бачать у цьому ризики і тому вирішили зробити по своєму – приєднати село до Литвинця. Почалися якісь незрозумілі рухи по голосуванню в сільській раді, де голосували не депутати, а їхні голоси рахувалися. Далі було фальшування документів. Зрозуміло, громада відкликала цих депутатів і пішов, м’яко кажучи, бардак, коли бізнес втручається в життя громади», – розповідає радник з питань децентралізації Центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Гончар.

Сільського голову зняли 14 серпня. А за чотири дні до цього до Яблунева приїздив директор компанії «Урожай» Олександр Воскобойнік. Він закликав селян ще раз подумати, чи приєднуватися до Канева:

«Я говорю: Канів для села на сьогодні вам це не треба. Вам це не треба. Зважте всі «за» і «проти». Я вас дуже прошу ви ще раз подумайте зважте. Не спішіть, просто відмініть рішення і нічого не робіть чекайте до 20 року. Подивіться, як живуть інші ОТГ.

У коментарі Громадському Олександр Воскобойнік запевнив, що компанія «Урожай» не заперечує проти приєднання Яблунева до Канева:

«Якщо Яблунів буде з Каневом, особисто для мене і товариства «Урожай» це нічого не змінить, оскільки земельні договори з людьми заключені. Нам немає чого боятися. Якщо Яблунів піде до Канева, то хай іде. Це їхній вибір».

Після зняття сільського голови Віктора Огородніка частина депутатів без проведення будь-яких громадських обговорень голосує за скасування рішень про об’єднання з Каневом і ухвалює нове – про приєднання до сусіднього села Литвинець. Дізнавшись про таке рішення, жителі села відкликали тих депутатів, які зрадили ідею об’єднання з Каневом.

Життєдіяльність села заблокована. На жаль, те питання, яке мало надати розвиток громаді, перетворилося в політику. З простого економічного питання почали гратися в політику. Позиція обласної адміністрації вже висловлена у позитивному висновку по приєднанню села до Канева. Якби не було рішення про приєднання до Литвинця, я думаю, що воно б і рухалося до приєднання до Канева. На сьогодні є документ і я маю ним користуватися, – зазначає заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Ярослав Березань.

Чим завершиться ця історія, залежить від самих селян та від депутатів Черкаської обласної ради. 11 листопада в Яблуневі відбудуться вибори. На них оберуть нових депутатів, і вже вони вирішать, з ким об’єднуватися – Каневом чи сусіднім селом Литвинець. А обласні обранці мають внести зміни до перспективного плану об’єднання громад та включити туди село Яблунів.