Відклич мене, якщо зможеш

Навіщо суперники міського голови Черкас намагаються забрати мандати у шістьох депутатів міськради?

Зрадники, на вихід. Наприкінці минулого тижня у Черкасах почали відкликати депутатів міськради. Представники опозиційної до міського голови політичної силиПартії вільних демократів організували закриті збори, де люди голосували за відкликання п’ятьох депутатів. У відповідь за кілька днів партія «Національний корпус» влаштувала показове «відкликання» екс-секретаря міськради Олександра Радуцького.

30 березня за ініціативою депутатів від Партії вільних демократів Олександра Згіблова і Тараса Коломійця у приміщенні ТОВ «ГРУПА ВЕНЕТО», що на території заводу ТЕМП, відбулися громадські збори. На них відкликали депутатів, які вийшли з лав «вільних демократів» і приєдналися до промерської більшості. За компанію на зборах проголосували за відликання «радикала» Віталія Косяка й представника ВО «Черкащани» Максима Скорика.

Фото Руслана Зорі

«Депутати Альона Цегвінцева, Тетяна Чорнобіль, Максим Шадловський зрадили Вільних демократів. Спочатку ми і не планували їх чіпати, взагалі не було бажання з ними зустрічатися. Сидять та й сидять, продалися меру, то продалися. Максим Шадловський пішов на посаду (директора департаменту освіти – ред.), Альона Цегвінцева і Тетяна Чорнобіль «отримують заробітну плату», і всі це знають. Ситуація загострилася після того, як ці троє депутатів дуже активно стали відстоювати забудову пляжу на Митниці, а згодом виступили проти дитячої школи «Черкаських мавп». У зв’язку з цим ми почали процес відкликання. Вивчили законодавство, звернулися до своїх політичних партнерів, повідомили ЗМІ і провели збори. Розраховували на 300 осіб, а прийшло майже півтисячі. Це було для мене здивуванням, що прийшло так багато людей», – каже депутат Олександр Згіблов.

За словами депутата, відкликати «радикала» Віталія Косяка та «черкащанина» Максима Скорика вони не планували, але цього захотіли містяни.

«Люди запропонували відкликати й представників інших фракції, зокрема від ВО «Черкащани». Але проголосували тільки за Максима Скорика та Віталія Косяка», – додає Олександр Згіблов.

Фото Руслана Зорі

Незаконними такі збори вважають і «відкликані» депутати, і міський голова Анатолій Бондаренко.

«Розцінюю цю ситуацію як свідомий тиск, аби заблокувати роботу Черкаської міської ради та відправити у відставку новообраний склад виконавчого комітету», – написано на сайті міськради.

На його думку, такий сценарій вигідний тим, хто знову хоче повернутись до влади, щоб мати доступ до бюджетних грошей.

Депутати, яких відкликали, кажуть: їм заблокували доступ до зали, де проводили збори, тому вони не змогли потрапити на захід. Вони обурювалися, що не мали можливості виступити перед громадою, хоча це гарантовано законом.

Натомість 1 квітня відбулися ще одні збори. Цього разу «відкликали» колишнього секретаря міськради Олександра Радуцького. Організувала збори у приміщенні Черкаської міської ради партія «Національний корпус».

«Перед цим були громадські слухання у стінах заводу ТЕМП. Я дуже хотів взяти у них участь, але мене туди не пустили. І сама процедура відбувалася із порушеннями. Ми вирішили привернути увагу всіх містян і провели також громадські слухання, на які, до речі, прийшло більше 500 осіб, для того, щоб показати, що можна все робити з порушеннями – і це просто сходить з рук. Суть в тому, що якщо мої документи не приймуть в територіальній виборчій комісії, то так само мають не прийняти і документи стосовно попереднього слухання. І ті, і наші слухання провели з порушенням, але наші були показовими, аби продемонструвати їм, що так робити не можна», – розповідає керівник Черкаського осередку Нацкорпусу Дмитро Кухарчук.

Сам же Радуцький основною метою проведення зборів назвав намагання зірвати засідання міської територіальної виборчої комісії. Воно мало відбутися тієї ж години в приміщенні міськради.

«Організатори та замовники заходу боялися, що на цю комісію принесуть списки з протоколами та витягами зборів по відкликанню депутатів Віталія Косяка, Максима Скорика, Максима Шадловського, Альони Цегвінцевої та Тетяни Чорнобіль. Адже напередодні у місті відбулися громадські збори по їх відкликанню», – зазначив Радуцький.

Що це все означає?

Голова черкаського обласного осередку комітету виборців України Максим Михлик:

«Депутата відкликати можна – Закон передбачає такий інструмент. Процедура дещо складна і заплутана, але якщо іти крок за кроком і гарно підготуватися, то виконати можна. «Самопоміч» вже намагалася зробити це більше року тому, але заплуталася в юридичних нюансах і не довела процес до завершення. В Україні є поодинокі випадки, коли це вдалося зробити.

Для того, щоб відкликати депутата, потрібно добре підготуватися і мати залізні підстави для цього. Потрібна підтримка територіальної виборчої комісії. Без неї нічого не буде, бо на якомусь етапі вона підключається до ухвалення рішення. По-друге, потрібна дуже серйозна суспільна підтримка громадськості, депутатського корпусу, міського голови та секретаря. По-третє, сам процес має бути прозорим, із залученням громадськості і ЗМІ. Цього всього не було.

Для Партії вільних демократів зрада однопартійців була «тузом у рукаві». Вони могли ним шантажувати їх і таким чином вести боротьбу. Фактично вони цей «туз у рукаві» виклали відразу, невчасно і непідготовлено. Зараз вони зробили фальстарт і вже такої можливості у них не буде, бо ті, проти кого вони виступили, згуртуються і підготуються.

У ПВД хочуть відкликати депутата за зраду політичної сили. У нас чи не кожен депутат цим грішить. Якщо всіх виключити, то у нас не буде кому працювати і ухвалювати рішення.
Максим Михлик

Закон чітко передбачає підстави для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради. Це і порушення Конституції, і пропуск пленарних засідань, і невиправдання довіри. У ПВД ж хочуть відкликати депутата за зраду політичної сили. У нас чи не кожен депутат цим грішить. Якщо всіх виключити, то у нас не буде кому працювати і ухвалювати рішення.

Розцінюю такі збори як елемент політичної гри. Дуже сумно, що депутати замість того, щоб вирішувати питання життєдіяльності міста, займаються такими іграми та збирають народ для того, щоб на когось тиснути».

Керівник ГО «Академія стратегічних досліджень» Сергій Пасічник:

«Як на мене, мова не йде про відкликання депутатів. Думаю, що це більше гра м’язами і намагання виторгувати собі позицію по тій чи тій ситуації. Не виключено, що ми не знаємо якихось моментів. Можливо, готується якесь чергове голосування по землі чи забудові і для того, щоб покращити свою позицію чи тиснути на учасників переговорів, вдаються до таких маневрів.

Ми можемо спостерігати тільки зовнішні ознаки. Це як боротьба бульдогів під килимом. Ми можемо бачити, що під ним є якийсь рух, але точно не можемо сказати, що там відбувається. Зараз ми спостерігаємо тільки загострення.

Думаю, що це більше гра м’язами і намагання виторгувати собі позицію по тій чи тій ситуації.
Сергій Пасічник

Боротьба буде перманентною і не зміниться, тому що позиції двох груп є приблизно однаковими і тут треба домовлятися. Традиційно, якщо згадати ще часи Олійника, як тільки міська рада з міським головою не можуть домовитися, ми маємо конфлікт. Таке було при Олійнику, Волошину, Одаричу, а тепер Бондаренку.

Зараз прогнозувати нічого не можна».

Як відкликати депутата?

Законодавством задекларована «відповідальність» депутата перед виборцями, і якщо народний обранець є «невідповідальним», то можна його відкликати.

Така відповідальність передбачена Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» за:

  • порушення депутатом місцевої ради Конституції і законів України;
  • пропуск депутатом більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії;
  • невиконання ним без поважних причин своїх депутатських обов’язків;
  • невиконання передвиборної програми;
  • невиконання обов’язку звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.

Більше про те, як відкликати депутата, читайте тут.