В Україні зростатиме вартість сигарет. Кінцева мета – 90 гривень за пачку

Акциз на тютюнові вироби підвищуватимуть у подальші шість років

Наприкінці 2017-го Верховна Рада ухвалила зміни до Податкового кодексу України. Ними Уряд підвищив вартість акцизів на тютюнові вироби. Так у подальші 6 років він зростатиме на 20% щорічно, поки не досягне європейського рівня в 90 євро за тисячу сигарет. Досі акциз в Україні становив приблизно 20 євро за тисячу штук.

Метою Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо наближення ставок акцизного податку на тютюнові вироби до мінімального рівня діючого в ЄС» є виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. До 2025 року передбачене поступове підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби в Україні. Зокрема у 2018 році – на прогнозний індекс споживчих цін 11,2% та додатково на 16,7%, а у подальші роки – на 20% до рівня 90 євро за 1000 штук.

Довгостроковий план зростання акцизів на тютюнові вироби є позитивним рішенням. Так вважає керівник Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя» Андрій Скіпальський.

«Це сприятиме зменшенню цінової доступності сигарет, збільшенню надходжень до держбюджету та скороченню споживання тютюну. Це головне. Очікуємо, що вже в цьому році українці викурять на три мільярди сигарет менше. Проте навряд чи Україні вдасться досягнути мінімальних цін на сигарети в ЄС, згідно з цим планом, оскільки не врахований індекс інфляції. За нашими оцінками, середня ціна на пачку сигарет у 2024 році буде 90 гривень, або три євро за теперішнім курсом. Безумовно, тоді курс євро буде інший, а сигарети в ЄС ще дорожчі», – пояснює керівник Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя».

За даними Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну (GATS), проведеного в Україні у 2017 році, 40,1% чоловіків, 8,9% жінок та 23% дорослих загалом (8,2 млн осіб) споживають тютюнові вироби.

35,9% чоловіків, 7% жінок та 20,1% дорослих загалом (7,2 млн осіб) курять тютюнові вироби щодня.

62,5% теперішніх курців планували або думали про те, щоб припинити курити.

39,4% курців з-поміж тих, хто звертався до медичних працівників впродовж останніх 12 місяців, отримали від них пораду припинити курити.

1,2% курців, які намагалися припинити курити за останні 12 місяців, змогли утриматися від куріння впродовж більше ніж 6 місяців.

92,7% дорослих вважають, що куріння призводить до серйозних захворювань.

25,8% теперішніх курців почали б курити менше, а 21% спробували б припинити курити, якби ціна на тютюнові вироби істотно зросла.

Як вказують в Українському центрі контролью над тютюном, наша країна має позитивний досвід попередніх років підвищення податків на тютюнові вироби, що сприяло не лише збільшенню надходжень до бюджету, але й зменшенню поширеності куріння. У 2008-2017 роках середня ставка акцизу на пачку сигарет в Україні зросла більш ніж у 20 разів, завдяки чому надходження до Держбюджету зросли з 3,5 мільярдів гривень до прогнозованих 40 мільярдів у 2017 році при зменшенні кількості курців в Україні з 10 мільйонів до 6,5 мільйонів. Глобальне дослідження поширеності куріння в Україні, проведене у 2017 році, показало зменшення поширеності куріння на 20% серед дорослого населення за останні 7 років.

Інфографіка Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя»

Що стосується зміни цін на сигарети, то експерти Українського центру контролю над тютюном прогнозують, що в 2018 році ціни на сигарети зростуть приблизно на 6 гривень і середня вартість пачки сигарет становитиме 29-30 грн. До 2025 року ціна пачки сигарет може сягнути 88 гривень.

Сьогодні вартість сигарет в Україні є однією із найнижчих. Так пачка «Marlboro» коштує в середньому 1,04 долара. Найдорожчими вони є в Австралії, Новій Зеландії, Норвегії, Ірландії та Ісландії. Там пачку сигарет, дешевшу 10-ти доларів, не знайдеш.

У сусідніх країнах сигарети також вартують у кілька разів дорожче, ніж в Україні. У Чехії пачка коштує 4,84 долара, у Словаччині – 4,54, в Угорщині – 4,6, у Польщі – 4,41 та Румунії – 4,20.

Дорогі сигарети змушують курців відмовлятися від згубної звички

Компромісною нову ставку акцизу називає виконавчий директор фундації «Паритет» Сергій Гончар. Він вважає, що вона могла би бути й вищою.

«Тютюнова індустрія має потужне лобі у Верховній Раді та Кабміні. Ставки, які передбачили новими змінами у Податковому кодексі, все ще занизькі. Україна зацікавлена у вступі в ЄС, але при цьому ми залишаємося країною номер один за контрабандою цигарок у світі. Вона породжується там, де є великий розрив між варістю аналогічної продукції. Суттєве збільшення акцизів на сигарети здатне зменшувати обсяги контрабанди», – зазначає Сергій Гончар.

У 2016 році Україна вийшла на перше місце серед країн, що постачають контрабандні сигарети в країни ЄС. Протягом 2015 та 2016 років контрабанда українських сигарет в ЄС зросла більш ніж в 10 разів і сягнула 5,8 мільярдів штук.

Основною причиною цього явища стало знецінення національної валюти. У 2016 році середня ціна пачки сигарет в Україні становила приблизно 0,5 євро, в сусідніх країнах ЄС – 3 євро, в країнах Західної Європи – до 10 євро.

Українські сигарети виявили не тільки в сусідніх Польщі, Словаччині, Угорщині та Румунії, але також в Австрії, Болгарії, Чехії, Естонії, Латвії, Литві, Франції, Німеччині, Греції, Великій Британії, Нідерландах, Норвегії, Фінляндії, Швеції, Люксембурзі та Мальті. Контрабанда українських сигарет в Італію в 2016 році сягнула 1 мільярда сигарет.

У той же час підвищення вартості сигарет може змусити людину переглянути свій спосіб життя.

«Чоловік моєї сестри уже другий тиждень не курить. Вирішив кинути саме через вартість сигарет. Тримається поки що погано – купив електронну сигарету. Вона ніби обходиться дешевше. Але ми знаємо, що електронні сигарети придумані тютюновою індустрією, щоб не дати людині кинути курити. Покуривши кілька місяців електронну сигарету, людина знову повертається до звичайної. Навіть з нею курець залишається залежним. Тютюнова індустрія боїться тільки одного – підвищення вартості тютюнових виробів. Тільки це примушує курців кинути згубну звичку. Іншого механізму немає. Жодна пропаганда здорового способу життя так ефективно не працює. Людина може кинути курити тільки через фінансові показники. Або коли вже потрапила в лікарню, отримавши інфаркт, інсульт чи певну стадію раку – ці три хвороби викликає тютюнозалежність», – каже Сергій Гончар.

 

Ця публікація підготовлена в рамках проекту «Просування реформ в регіони» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Громадське телебачення: Черкаси» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.