Уроки, які варто винести з пожежі в Одесі

Розповідаємо, як діяти у разі пожежі та на що звертати увагу

Минулого тижня пожежа в одеському коледжі забрала життя понад десятка людей. У зв’язку з цим усі дитячі садки, школи, коледжі та вищі навчальні заклади у Черкасах ще раз позапланово перевірять. Що робити, аби безпечно евакуюватися, Громадське: Черкаси запитало у рятувальників.

Типової для всіх інструкції бути не може, каже речник управління ДСНС України в Черкаській області Костянтин Проценко. Все залежить від стану будівлі, скільки вона має поверхів і кількості людей, що в ній перебуває.

Що ви маєте знати, аби безпечно евакуюватися при пожежі:

  1. Як викликати службу порятунку. 101 – пожежно-рятувальна служба; 102 – поліція, 103 – «швидка» допомога; 104 – газова служба.
  2. Якщо ви вдома, маєте зорієнтуватися, що з собою взяти (документи, теплі речі). Вимкніть електрику, перекрийте газ і воду.
  3. Вдома ви не зобов’язані мати вогнегасники, а от у публічних приміщеннях вони мають бути. Це саме стосується і установ, де ви навчаєтеся чи працюєте. Ви маєте знати, де вони встановлені, а також вміти ними користуватися. Варто пам’ятати, що вони теж мають термін придатності.
  4. Вдома чи на роботі ви маєте знати шляхи евакуації. На сходах мають бути відповідні вказівники.
  5. У жодному разі не користуйтеся ліфтом.
  6. Якщо почалася паніка і одразу вийти не вдалося, відійдіть від натовпу людей.
  7. Якщо опинилися у натовпі, рухатися треба в напрямку основного потоку людей. Схрестіть руки на грудях, виставляючи лікті вперед і тримаючи руки за плечі. Це дозволить дихати у натовпі.
  8. Виходячи з палаючого чи задимленого приміщення, прикладіть до обличчя мокру тканину. Вона буде фільтром.
  9. Рухаючись до виходу, тримайтеся за стіни, щоб не втратити орієнтацію.
  10. Якщо евакуюватися не вдалося, найкраще очікувати допомоги біля вікон. Вистрибувати з вікон є сенс, якщо ви перебуваєте не вище третього поверху, або другого – якщо це торговельний центр.

За словами Костянтина Проценка, на кожному підприємстві чи установі є людина, яка відповідає за дотримання правил пожежної безпеки. Це може бути інженер з охорони праці. Ця людина повинна проводити інструктаж для працівників та відповідає за план евакуації.

Водночас рятувальники щорічно перевіряють приміщення за планом. Проте не завжди власники будівель усувають порушення. Саме це і може призвести до трагедії у подальшому.

«Інспектор може прийти перевірити і виявити сотні недоліків, але власник будівлі може їх не усунути. Якщо треба переробити шляхи евакуації, типова відмовка – немає грошей. Тоді ми звертаємося до суду. Якщо позов задовольняють, будівлю зачиняють, до неї обмежують доступ, аж поки не усунуть недоліки. Така практика на Черкащині є», – додає речник управління ДСНС України в Черкаській області.

Нагадаємо, коли у 2018-му в одному з ТРЦ в Росії сталася пожежа, черкаські заклади теж почали перевіряти. Під час перевірки рятувальники виявили майже тисячу порушень на 32 об’єктах. Тоді вони рекомендували зупинити експлуатацію частини приміщень ТРЦ «Дніпроплаза». Та навіть звернулися до суду, щоб припинити експлуатацію магазину «Фокстрот» у «Depo’t-центр».