У сквері в Черкасах спиляли дерева. Люди бідкаються, влада розводить руками

6 ТЕЗ
ПОЯСНЮЄМО НА ПАЛЬЦЯХ

Чи справедливо гніваються черкащани через зрізані ялинки та як за законом правильно спилювати дерева

четвер, 12 березня 2020
Садити чи не садити? Реконструкція скверу «Юність» наробила галасу у місті. За проектом там запланували озеленення, тож старі ялинки спиляли, а разом з ними – і молоду акацію хлопчика Марка. Громадське: Черкаси дізналося, що робити, якщо хочеш посадити дерево, але непокоїшся, що воно потрапить під чиюсь сокиру. Говоримо з начальником відділу екології департаменту житлово-комунального комплексу міської ради Володимиром Гусаченком і завідувачем кафедри біології, екології та агротехнологій ЧНУ імені Богдана Хмельницького Олександром Спрягайлом.
Так, у кожного дерева має бути свій документ. Хоча раніше за дерева у місті ніхто не відповідав. Тільки у 2008 році зелені насадження почали інвентаризувати. В описі дерева вказують, де воно росте, його породу, вік, стан, діаметр стовбура. Таким чином завжди можна оцінити, чи змінилися насадження та проконтролювати, як доглядають за ними.

За словами Володимира Гусаченка, інвентаризацію у Черкасах проводять кожні п'ять років. Попереднього разу задокументували 60 відсотків насаджень на основних вулицях міста. У 2020-му інвентаризацію потрібно проводити знову. У скільки це обійдеться бюджету міста, поки невідомо. За інвентаризацію бульвару Шевченка востаннє заплатили 35-40 тисяч гривень.
Чи мають дерева документи? Їх взагалі рахують?
1
За загальним правилом за деревами в населеному пункті доглядає той, хто користується землею. Якщо земля комунальна і її не передали в оренду, то дерева, що на ній ростуть, утримує місто, тобто якесь із комунальних підприємств.

Наприклад, за насадження у сквері «Юність» відповідає комунальне підприємство «Дирекція парків». А деревами біля водоканалу вже опікується «Черкасиводоканал».
Хто відповідає за дерева у місті?
2
Щоб дерево зрізали, потрібно звернутися до міської ради. Це можуть робити як підприємства і організації, так і безпосередньо жителі міста. На таке звернення реагує комісія з обстеження зелених насаджень. За заявкою вона виїжджає на місце і оглядає дерево чи групу дерев.

Якщо дерево сухостійне, аварійне чи пошкоджене через несприятливі погодні умови, комісія складає акт на видалення. На його підставі готують рішення на виконком. Якщо виконком його схвалює, на заявника виписують дозвільний документ. Тільки після цього дерево можна зрізати.

Але у випадку з ялинами у сквері «Юність», дерева зрізали відповідно до проекту реконструкції на підставі дозволу та після обстеження зелених насаджень. На своїй сторінці у фейсбуці Дирекція парків запевняє, що здорові ялини, дерева та кущі залишаються.
Хто вирішує, що дерево можна зрізати?
3
У кожного дерева є своя балансова вартість. Її визначають, коли проводять інвентаризацію. На цю вартість посилаються, коли дерево незаконно спиляють і треба буде стягнути компенсацію.

Наприклад, коли в Соснівці підприємство незаконно спиляло дерева, воно заплатило 65 тисяч гривень компенсації. За зрізане дерево на бульварі порушники відшкодували 12 тисяч.

Якщо сумніваєтеся, що дерева зрізають законно, варто запитати документи у працівників, які виконують роботу. Якщо ж вам відмовляють, повідоме поліцію.
Якщо дерево все ж зрізали, за це хтось платить компенсацію?
4
І хто ж садить дерева в Черкасах?
5
Місто замовляє послугу з озеленення території і утримання зелених насаджень на відкритих торгах. Підприємство, яке перемагає, висаджує дерева з гарантією. Тобто протягом року дерево має прижитися. Якщо дерево всохло через неналежний догляд, його замінюють безкоштовно. Гарантія не працює, якщо дерево пошкодили вандали чи збила машина. Таке у місті трапляється систематично.

У нормі, коли 90 відсотків дерев приживаються. Інший показник, коли люди самоорганізовуються і з власної ініціативи висаджують дерева. Зі своєї практики Володимир Гусаченко каже, що у таких випадках виживають 10-12 відсотків дерев, бо за ними не доглядають. Натомість, якщо суботник організовує міськрада, то висаджені дерева беруть на баланс міста, а отже, і утримують їх.


Світлана Тесленко опублікувала у фейсбуці історію свого сина Марка. Коли хлопчику було вісім років, він посадив у сквері акацію й протягом трьох років доглядав за нею. Коли у сквері почалися роботи, дерево зникло.

Хлопчика і дерево шкода. Але закон каже, що це дерево незаконне. Не можна просто прийти і посадити дерево. За словами Володимира Гусаченка, це все одно, що встановити кіоск чи облаштувати перехід у місті.

Аби можна було пред'явити комусь претензії за зрізане дерево, спочатку потрібно отримати дозвіл. Ви звертаєтеся до міської ради, що хочете висадити дерево такої то породи у такому то місці. Це може бути свій двір, район чи територія парку. Якщо і місце підходить, і порода дерева, вам дадуть дозвіл. В іншому випадку ніхто не гарантує, що дерево вціліє.
Разом із ялинками у сквері «Юність» спиляли акацію, яку посадив і доглядав хлопчик Марк. У забудовників взагалі є совість?
6