Чи можна у Черкасах замовити таксі з дитячим автокріслом? Експеримент

Ми зателефонували в 10 черкаських таксі і дізналися, чи дбають там про безпеку малюків

Щодня в Україні в автомобільних аваріях страждають 10 дітей. У більшості випадків вони не були захищені належним чином. Водії часто ігнорують правила безпеки перевезення дітей й не використовують автокрісла. Ми перевірили, чи готові таксі Черкас подбати про безпеку маленьких пасажирів й запропонувати автокрісло.

Чому ми взагалі говоримо про дитячі автокрісла?

29 жовтня 2019 року Верховна Рада ввела нові штрафи за порушення правил перевезення дітей. Відтепер водіїв штрафуватимуть за те, що перевозять дітей не в автокріслі. 

Дитину, нижчу 145 сантиметрів, або яка не досягла 12 років, заборонено перевозити без автокрісла. Це зазначено у Правилах дорожнього руху. Безвідповідальним водіям доведеться заплатити штраф у розмірі 510 гривень, якщо такий випадок станеться вперше. Або 850 гривень, якщо це повториться. У Німеччині порушники платять штраф у розмірі 60 євро, Чехії – 78 євро, Естонії – до 400 євро,  Польщі – 35 євро.

В Україні власники автівок використовують дитячі крісла лише для 12% дітей віком до шести років, та майже ніколи для старших дітей. Про це свідчать результати всеукраїнського опитування, проведеного у 2016 році дослідницькою компанією «Ipsos». Натомість, в Німеччині рівень користування дитячими кріслами становить 99%, Чехії – 96%, Естонії – 96%, Польщі – 93%.

Що буде з дитиною під час аварії, якщо вона не сидить в автокріслі?

Звичайні автомобільні сидіння і паски безпеки не гарантують захисту пасажира, зріст якого менше 145 сантиметрів, йдеться у пояснювальній записці законопроекту. При фронтальному ударі дитина легко вислизає з-під паска, виготовленого під габарити дорослого пасажира.

При зіткненні на швидкості 50 кілометрів на годину дитина в автомобілі без автокрісла отримує такі ж травми, якби вона впала з висоти четвертого поверху. Про це каже речниця Управління патрульної поліції у Черкаській області Зоя Вовк. 

фото автокрісла таксі черкаси
При зіткненні на швидкості 50 кілометрів на годину дитина в автомобілі без автокрісла отримує такі ж травми, якби вона впала з висоти четвертого поверху. Фото: mobil.co.access.ly

Не менш небезпечний випадок, коли дитина сидить на руках у пристебнутих батьків. У момент зіткнення на швидкості автомобіля 50 кілометрів на годину, дитина вагою 30 кілограмів набуває ваги в одну тонну. Тому руки батька не в силах його утримати.

 

Стегно непристебнутої дитини, яка сидить на задньому сидінні, при зіткненні на швидкості 50 кілометрів на годину врізається в спинку переднього сидіння з силою 1,3 тонни.

Манекен, який замінює дитину при краш-тестах, під час зіткнення вилітає в лобове скло так, що уламки скла проникають в голову на глибину одного сантиметра. 

Правильно встановлені дитячі автомобільні крісла є найдієвішим засобом пасивної безпеки для дитини, каже ексміністерка охорони здоров’я Уляна Супрун. Дитячі автомобільні крісла зменшують ризик серйозної травми на 80% у порівнянні з дітьми, які пристебнуті в авто дорослим паском безпеки. Якщо правильно обрати крісло та надійно зафіксувати в ньому дитину, можна зберегти їй життя навіть у важкій аварії.

За словами речниці патрульної поліції Черкас Зої Вовк, у цьому році на Черкащині в автомобільних аваріях  постраждало 32 дитини.

Чи є в Черкасах таксі з автокріслом?

Ми зателефонували у 10 місцевих служб таксі. Лише три з них мають автокрісла: «Максим», «CabLook taxi» і «Smile». Щоправда, операторка останнього таксі сказала, що у них є лише один автомобіль, в якому є одне автокрісло. Оператори інших служб таксі або відразу говорили, що у них немає автомобілів з автокріслами, або не знали, чи у автівках таксистів вони є.