«Воля України або смерть». У Черкасах презентують фільм «Чорний ворон», відзнятий за романом Василя Шкляра (ТРЕЙЛЕР)

Кінопрем’єра пройде 5 грудня в усіх кінотеатрах України

У кінотеатрах Черкас 5 грудня презентують повнометражну історичну драму «Чорний ворон». Картину зняли за однойменним романом черкащанина Василя Шкляра.

Василь Шкляр – український письменник. Народився у селі Ганжалівка Лисянського району Черкаської області. Автор бестселерів «Ключ», «Маруся», «Троща». Деякі літературні оглядачі називають його «батьком українського бестселера» «Чорний ворон». Роботи Шкляра переклали англійською, болгарською, вірменською, шведською, словацькою, російською мовами.

фото Василя Шкляра
Письменник просить своїх читачів не ототожнювати фільм із книжкою. Фото glavcom.ua

У книжці події відбуваються на території Холодного Яру і Мотронинського монастиря, що на Черкащині. Для українського фільму святиню знімали у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику. 

Роботу над фільмом завершили у липні 2019 року. Режисером картини став Тарас Ткаченко (фільм «Гніздо горлиці»). Головні ролі виконали Тарас Цимбалюк, Павло Москаль, Андрій Мостренко, Ксенія Данилова, Наталя Сумська, Аліна Коваленко, Олексій Тритенко та інші.

Василь Шкляр каже, що режисер створив добрий фільм про повстанців Холодного Яру. 

«Давайте подивимося це кіно з відкритим серцем. Переймімося духом холодноярської боротьби з її гаслом «Воля України або смерть». Відчуймо, що ця боротьба, ця війна триває і нині. Запитаймо себе, чому за сторіччя нічого не змінилося у наших стосунках з Москвою? Чи це не ті самі хлопці і сьогодні підіймають на Сході чорний бойовий прапор з тим самим гаслом і називають цілі підрозділи іменем Холодного Яру?»

фото уривку трейлеру чорний ворон
Увесь процес організації зйомок фільму «Чорний Ворон» супроводжували «містичні речі», каже Василь Шкляр

Письменник просить своїх читачів, аби вони не ототожнювали фільм із книжкою. 

«Це різні твори. Неможливо багатоплановий історичний роман вмістити у двогодинне екранне зображення. Фільм вимагає лінійного сюжету, послідовного відтворення подій, а отже, відсікання багатьох живих гілок роману. Доводиться жертвувати цілими сюжетними розгалуженнями, колоритними сценами, окремими персонажами, ретроспективним матеріалом тощо. Тому сам я навіть не брався за написання сценарію, аби не наступати на горлянку власній пісні».

Увесь процес організації зйомок фільму «Чорний Ворон» супроводжували «деякі містичні речі», каже Василь Шкляр. Найцікавіший містичний збіг вийшов з іменами. Спочатку Василю Шкляру молодий чоловік на ім’я Тарас пообіцяв, що зробить все для того, аби «Чорний Ворон» був екранізований. Згодом Тарас зумів дати фінансовий поштовх екранізації. 

«Далі писали сценарій, але нічого путнього не виходило. І нарешті його написав молодий талановитий письменник і сценарист Тарас Антипович. Так само вийшло і з режисером. Після різних митарств вибір упав на Тараса Ткаченка. Це вже скільки у нас Тарасів? Три? Четвертим став другий режисер фільму Тарас Рибальченко. Потім відбувся кастинг на головну роль отамана Чорного Ворона. Переміг, звичайно, також Тарас – Цимбалюк. Так відбувся мимовільний збіг під іменем Тараса Шевченка, який далекого 1845 року висловив пророцтво «І повіє огонь новий з Холодного Яру». Шевченко став натхненником тієї визвольної боротьби. Ці його слова холодноярці написали на другому боці свого бойового прапора».