Цирк без тварин. Як черкаські активісти борються за волю звірів

Закон про жорстоке поводження з тваринами та використання їх у ненаукових цілях існує вже понад 10 років, але не працює

На початку вересня місцева активістка Діана Тяско зареєструвала петицію, щоб заборонити у Черкасах розміщення пересувних цирків, зоопарків, звіринців та виставок із тваринами. Петиція набрала необхідну кількість голосів, аби її розглянули депутати на сесії міської ради. За останній рік заборонили використання тварин для шоу декілька українських міст – Львів, Луцьк, Мукачеве, Ужгород, Дніпро та Миколаїв.

Місцеві організації не вперше борються проти використання диких тварин у циркових шоу та виставках. У січні 2017 року в ТРЦ «Хрещатик-Сіті» вони разом з поліцією закрили виставку тварин.

«Ми виступаємо проти використання тварин у показових заходах – це пересувні цирки, виставки, зоопарки, звіринці. Ми як нормальні цивілізовані люди – проти жорстокого поводження з тваринами. Вже у всьому світі ветеринари і навіть колишні працівники цирків визнали те, що тварини піддаються дресурі дуже важко. І тому дресирувальники використовують різноманітні силові засоби: б’ють, не годують тварин, звірі сидять у тісних клітках. Це робиться для того, щоб придушити особистість, дикість тварини», – розповідає активістка черкаської громадської організації «Сокіл» Діана Тяско.

15 вересня до Черкас приїхав цирк «Олімп». У своїй рекламі він анонсував виступи диких тварини: ведмедя та дикобраза.

Це при тому, що в червні Верховна рада посилила відповідальність за жорстоке поводження з тваринами, а пересувні звіринці заборонено ще 10 років тому.

«Ми зверталися також до виконкому, до міського голови, просили вплинути на ситуацію, поширити інформацію про об’єкти, що є незаконними і немає дозволу про їхнє розміщення. Нас направили до директора КП «Центральний стадіон». І ми прийшли до нього на прийом. Він пояснив, що не знав про цирк «Олімп», який приїжджає з дикими тваринами», – каже Діана Тяско.

Керівник центрального стадіону Черкас Юрій Гончаров пообіцяв активістам: якщо дикі тварини таки братимуть участь у циркових виставах, він звертатиметься до поліції.

Цирк «Олімп» таки приїхав до Черкас без диких тварин. Його керівник Дмитро Яресько показує журналістам вольєри зі звірами – ніяких дикобразів і ведмедів. Дмитро переконаний: дикі тварини в цирку повинні бути. Він пропонує не забороняти їх використовувати, а підвищити вимоги щодо їхнього утримання, зокрема збільшити вольєри для комфорту звірів.

«Так і виходить, що країна одна, закон один, але вже минуло майже півтора місяці. І всі по різному його трактують. Тому в деякі міста ми без тварин приїжджаємо, а в деякі привозимо тварин. Виходить, зараз ми знаходимось у такому напівпідвішеному стані – ми самі не знаємо, як що має бути. Немає конкретного тлумачення закону.

Має бути період перехідний, мають бути розписані правила: як адаптувати цю тварину, куди її подіти. Чи краще буде цій тварині в зоопарку, яка від туги через місяць помре? Так само дресирувальнику як психологічно? Він із дитинства її виховував, 15 років здмухував пилинки, лікував. Це зрештою як дитина, а не предмет заробітку», – каже керівник цирку «Олімп» Дмитро Яресько.