«Страшно, бо не знаєш, що з тобою буде далі», – на Черкащині онкохворі залишилися без ліків

Препарат допомагав боротися з агресивною формою раку молочної залози

В Україні на рак хворіє понад мільйон людей, на Черкащині з таким діагнозом живе понад 37 тисяч осіб. Цьогоріч із закупівлею життєво необхідних препаратів для онкохворих виникла юридична колізія та були призупинені торги. Без своєчасного лікування, говорять пацієнти, хвороба неминуче повернеться.

«Із діагнозом живу з 2014 року. Тоді була проведена успішна хіміотерапія. Оскільки вливання препарату з діючою речовиною трастузумаб не було зроблено, через два роки хвороба повернулася з метастазами в легенях, печінці та кістках. Увесь 2017 рік я пройшла інтенсивне лікування. Було і опромінення, і хіміотерапія, приймала трастузумаб. Я отримала 10 вливань і 4 було придбано за гроші моєї сім’ї. На одне вливання мені потрібно 2 тисячі доларів. Моя родина чимало чого продала, аби перекрити нестачу крапельниць. І зараз, коли я дізналася, що препарат не закуповуватиметься державою, стає страшно, бо ти не знаєш, що з тобою буде далі і що покаже наступне обстеження. Коли я приймаю препарат, я впевнена, що хвороба не повернеться, бо він уже перевірений», – розповідає черкащанка Наталія Самойленко.

Ольга Любовцева хворіє з 2013 року. Тоді у неї виявили четверту стадію раку молочної залози.

«Трастузумаб я приймаю вже чотири роки. Грубо кажучи, міністр Супрун (ред. Уляна Супрун – в.о. міністра охорони здоров’я) підписала мені смертельний вирок. Приймаючи препарат, я маю дуже хороший результат – я живу. Щойно забрала результати томографії. У мене було в груді два утворення, і їх сьогодні немає. Можна сказати, цей препарат робить чудо. І без нього я не можу тому, що мені його потрібно приймати пожиттєво з перервою у 21 день. Тоді я почуваю себе дуже добре, зі мною радіє моя сім’я, мої діти. У мене троє синів», – додає жінка.

Як розповідає головна редакторка українського онкологічного порталу Лілія Гудзь, сьогодні поза підтримкою держави залишилися пацієнти з онкологічними паталогіями та рідкісними захворюваннями, для яких вартість препаратів є захмарною. Більшість таких ліків не включили до Національного переліку основних лікарських засобів. Препарати поза Переліком могли закуповувати місцеві бюджети. Але Кабмін ухвалив Постанову №180. Вона прописана так, що робить закупівлю таких препаратів регіонами фактично неможливою. Так, у Черкаській області планували придбати ліки для хворих на рак молочної залози, але зупинили тендери через законодавчі обмеження.

До Національного переліку не потрапив і трастузумаб. За словами головного хіміотерапевта області Юрія Самохвала, в Америці його застосовують для лікування пацієнтів уже 20 років, в Європі – трохи менше. ВООЗ включила його в список життєво необхідних препаратів.

«У середньому щорічно в реєстр додається до 450 пацієнтів з новим діагнозом – рак молочної залози. Близько 300 із цих пацієнтів потребують хіміотерапії. 15-30 відсотків пацієнток потрібно лікувати саме трастузумабом. На сьогодні Національний перелік не дає можливості допомогти цим пацієнтам. Рік-два тому ми мали таку можливість. На жаль, сьогодні у нас зв’язані руки», – констатує медик.

І медики, і пацієнти планують звернутися до Уряду і Міністерства охорони здоров’я, аби там роз’яснили, яким чином регіони можуть закуповувати препарати. Їх потрібно або вносити до Національного переліку або робити правки в Постанову.

Як повідомили Громадському у МОЗі, за останній рік в Україні вдвічі збільшилося фінансування на закупівлю препаратів для лікування онкології у дорослих, і на 63% – для лікування раку у дітей. Так, у 2017 році на закупівлю ліків для дорослих виділено 809 млн грн (у 2016 році – 397 млн грн), для дітей – 558 млн грн (у 2016 році – 353 млн грн).

Окрім того, Міністерство охорони здоров`я оптимізувало витрати на низку програм протягом 2017 року, тож вдалося заощадити у 100 млн грн. Ці кошти перерозподілили на закупівлю препаратів для лікування дорослої онкології. Однак навіть цього недостатньо, щоб забезпечити абсолютно усіх пацієнтів необхідними ліками.

Що ж стосується трастузумабу, то Експертний комітет з відбору та використання основних лікарських засобів провів аналіз наявності клінічної ефективності та безпеки лікарського засобу. За результатами аналізу Експертний комітет рекомендував включити трастузумаб до Національного переліку основних лікарських засобів.

Однак, враховуючи високу вартість курсу лікування цим лікарським засобом щодо можливих обсягів фінансування та можливого впливу на бюджет країни при забезпеченні 100% потреби Міністерство охорони здоров’я за рекомендацією Експертного комітету, включило трастузумаб в перелік лікарських засобів, які потребують подання Заяви щодо внесення до Національного переліку.

Таким чином для включення лікарського засобу Трастузумаб до Національного переліку основних лікарських засобів було рекомендовано подати Заяву про внесення змін до Національного переліку основних лікарських засобів та матеріали щодо обґрунтування економічної доцільності з урахуванням вартості лікарського засобу та загальної вартості лікування у цілому.

У профільному відомстві також додають: після того, як заклади охорони здоров’я закуплять 100% обсягу потреби в ліках, включених до Нацпереліку, вони можуть закуповувати інші лікарські засоби, зареєстровані в Україні та не включені до Нацпереліку. Це можна робити і за кошти державного, і за кошти місцевого бюджетів.