Люди, які змінюють місто. Євгенія Марчук

Створила музичний фестиваль «Музичні імпрези України»

Любов з дитинства до органної музики надихнула Євгенію Марчук самотужки навчитися грати на рідкісному інструменті. А любов до академічної музики спонукала створити в Черкасах унікальний музичний фестиваль.

«Музичні імпрези України» – безкоштовні концерти просто неба, де всі охочі зможуть послухати музику українських композиторів.

 Інформація про авторку проекту – Євгенію Марчук:

  • Композиторка, член Національної спілки композиторів України
  • Лауреат міжнародних композиторських конкурсів, учасниця всеукраїнських та міжнародних фестивалів «Київ Музик Фест», «Прем`єри сезону», «Звукові шляхи молодих» та інших
  • Викладачка в Черкаському музичному училищі ім. С. Гулака-Артемовського
  • Органістка

Інформація про проект: 

Назва проекту: Міжнародний фестиваль «Музичні імпрези України»
Мета проекту: знайомство черкащан із найкращими зразками української професійної музики

Команда проекту:

  • Тетяна Бачул – київський композитор, член Національної спілки композиторів України
  • Наталія Брижата – піаністка, солістка колективу «ARTTERRA» та органного залу Черкаського музичного училища
  • Олеся Рожкова – солістка Капели бандуристів, колективу «ARTTERRA», органного залу Черкаського музичного училища
  • Лариса Снозова – органістка, піаністка, солістка колективу «ARTTERRA» та органного залу Черкаського музичного училища
  • Олександр Дяченко – заслужений діяч мистецтв України, диригент Черкаської обласної філармонії

Важливі дати проекту:

– 26 квітня о 15-00 в органному залі Черкаського музичного училища – перший концерт-лекція з композитором Святославом Крутиковим;
– концерт камерної музики просто неба – у кінці червня;
– концерт симфонічної музики – у кінці серпня.

 

– Євгеніє, у Вас незвична музична спеціалізація, Ви – органістка. Чому вирішили грати на органі?

– У дитинстві, коли мені було років 8, я побувала з батьками на концерті у Білій Церкві, де грав орган. І я закохалася у це звучання. Також у музичній школі, коли вивчали музичну літературу, нам розповідали про музику часів бароко, про Баха, і мені завжди хотілося відтворити його твори по-справжньому, на органі.

– Де Ви вчилися грати на органі?

– Самостійно вчилася. Я піаністка, а піаніно з органом є спорідненими інструментами. Я завжди хотіла професійно грати на органі, але на цей факультатив у консерваторії було складно потрапити. Тому потрошку вчилася грати у костьолі, трошки приватно займалася у київської органістки, переймала досвід моїх колег.

– А де в Черкасах можна зіграти на органі?

– Тільки у музичному училищі. Орган там унікальний: йому 100 років, зроблений він у Німеччині спеціально для конкурсу, який проходив у Франції. Це кіноорган – спеціально для німого кіно тих часів. Орган мав спеціальні звуки – звучання машини, які на той час також були рідкістю, сирени тощо. Наш орган тривалий час подорожував, хоча це не дуже добре для такого інструменту. Згодом він потрапив до Одеського оперного театру і кілька десятків років там грали на ньому. Потім під час Другої світової війни він був пошкоджений і його хотіли «списати». Тоді один працівник нашого Черкаського музичного училища, і до того ж великий прихильник органної музики, забрав його до нашого міста. Після перевезення з Одеси орган дуже довго збирали і ще досі повністю не склали так, як потрібно. Він працює десь лише на 15% від своїх можливостей. Наш орган ще унікальний тим, що він наполовину електричний, а наполовину пневмонічний (механічний – прим. автора). Зараз на ньому можна заграти лише музику бароко. Органістам з усієї України, які є лауреатами різних конкурсів, цікаво заграти саме на цьому інструменті, тому що він є старовинним і пневмонічним.

– Давайте повернемося до проекту-переможця. Як з’явилася ідея фестивалю «Музичні імпрези України»?

– У мене було багато ідей – і створити органну школу, і школу композиції для дітей, щоб діти вчилися імпровізувати. Але втілити ці ідеї без допомоги музичного закладу нереально. А от музичний фестиваль ми вже планували зробити роки 2 тому, але тоді було багато цвяхів, за які ми чіплялися. У нас 5 музичних шкіл у місті, 3 музичні училища в області, тому багато академічних музикантів, але їм немає де себе проявити. І вони їздять кудись, щоб виконати свої твори. У місті є конкурси, фестивалі популярної пісні, є фестивалі джазової музики, а хотілося зробити на Черкащині осередок академічного напрямку. А ще мало людей знають саме українську музику. Знають різні відомі мелодії, але не знають, що це саме твори українських композиторів. Наприклад, одна з мелодій фільму «Один удома» – це «Щедрик» Миколи Леонтовича. Тому подумала, що в Україні повинен бути фестиваль саме української академічної музики – це є новим для країни.

– Що проведення такого фестивалю може дати місту?

– Головна мета фестивалю – познайомити широкі кола слухачів саме з такою музикою. Усі музичні концерти у місті є «раптовими» – там один концерт у місяць трапився у філармонії, там три концерти через два місяці. Я спостерігаю, що деякі музичні заклади через те, що у нас є брак виховання у сприйнятті класичної академічної музики, почали підлаштовуватися під популярний напрямок. У садочках діти співають переважно під фонограму, що є неправильним для дитячого вуха. Якщо змалечку слухаєш «живу» музику, то звикаєш до неї. Тому багато містян не хочуть ходити на концерти класичної музики, бо просто її ніколи не чули і для них ця музика є дивною. Тому цей проект є свого роду вихованням суспільства, прилучення його до прекрасного.

– Як буде відбуватися фестиваль?

– В рамках фестивалю заплановано 3 заходи: перший – концерт-зустріч з видатною постаттю музичного мистецтва, другий – концерти камерної музики і третій – це концерт симфонічної музики. В рамках першого заходу фестивалю 26 квітня ми запрошуємо до Черкас Святослава Крутикова. Це композитор-експериментатор, піонер електронної музики, він використовує не тільки живі інструменти, а й різні комп’ютерні програми, додаткові мікрофони – це, можна сказати, музика майбутнього.

В рамках другого заходу буде два концерти: професійної групи виконавців, в тому числі з інших міст України, можливо, Європи, та “молодіжки” – студентів та учнів музичних закладів. Тут буде вільний вхід та виконання на відкритому майданчику міста – в парку, сквері. Останній концерт планується у приміщенні філармонії. Якщо все пройде добре, то плануємо, що цей фестиваль стане щорічним.

– Яка допомога потрібна для проекту?

– Для концерту симфонічної музики потрібне приміщення. Ми плануємо провести його у Черкаській філармонії. Я роблю все можливе, але організувати безкоштовний концерт у філармонії майже нереально. Тому потрібні кошти. Також є потреба в рекламі фестивалю, а це також гроші. Потрібні кошти і на проїзд та розміщення виконавців.

Якщо ви хочете допомогти провести в Черкасах фестиваль академічної української музики – звертайтеся за наступними контактами:

сторінки у соц. мережах: www.facebook.com/Музичні-імпрези-України-250358138648190/?pnref=story
https://www.facebook.com/yevgeniya.marchuk