Люди, які змінюють місто. Олена Желєзняк

Олена Желєзняк створила проект «Ораторська платформа

Це проект із навчання людей ораторському мистецтву. Він не просто розвиває навички публічного виступу, а є майданчиком для вирощування прогресивної черкаської еліти, – переконана авторка проекту.

 Інформація про авторку проекту – Олену Желєзняк:

  • Журналістка інтернет-видання «Діловий регіон»
  • Поетеса, член Спілки письменників України
  • Організаторка поетичних слемів (змагань між поетами в артистичному читанні) та Дискусійного клубу

Інформація про проект:

Назва проекту: Ораторська платформа
Мета проекту: надати майданчик для розвитку навичок публічного виступу
Співорганізатори: Сергій Ганницький і Денис Чернов
Проект триває з лютого 2016 року
Коли проводяться заняття: кожного вівторка о 18-30
Місце проведення: Молодіжний ресурсний центр, вул. Смілянська, 23, офіс 28

– Олено, як з’явилася ідея проекту «Ораторська платформа»?

– Насправді ідея не нова. Ще у 2012 року ми організували Дискусійний клуб, який був подібним до цього проекту. Але, можливо, тоді народ був ще не готовий до таких проектів, тому що з часом коло відвідувачів зменшилося. І для того, щоб знайти охочих удосконалювати ораторську майстерність, я прийшла на лекції «Промолоді». Але вийшло так, що там народилася ідея оновленого Дискусійного клубу – Ораторська платформа.

– Чому саме ораторське мистецтво Вас зацікавило?

– Я завжди хотіла навчитися переконувати людей у чому завгодно, як це робив Сократ. А ще, напевно, в мене є нереалізований викладацький потенціал. Мені цікаво організувати, просвітити, розкрити людину. Також я була на різних тренінгах: з ораторської майстерності, вмінню просувати свої проекти, як проводити презентації, що надихають. І мені захотілося поділитися усіма знаннями, які я отримала. Я подумала, що ораторське мистецтво не може бути цікавим лише мені одній, а головне – воно може бути корисним для багатьох.

– Яка мета проекту «Ораторська платформа»?

– Наш проект розвиває вміння публічно виступати. А також корисний для розвитку організаторських навичок. У нас на «Ораторській платформі» долаєш проблему комунікації, страх спілкування, страх аудиторії. Людина вчиться розуміти, що її ніхто не покусає, якщо вона почне щось розповідати привселюдно. Також вчишся формулювати коротко і чітко свої думки. Вміння комунікувати збільшує впевненість людини у собі. Взагалі страх публічного виступу на другому місці після страху смерті. Тому коли виходиш перед аудиторією, ти долаєш внутрішній страх. І якщо ти бачиш, що твоя промова знаходить відгук у аудиторії, то це всиляє впевненість.

– Як проводяться заняття?

– Кожна зустріч учасників «Ораторської платформи» починається з самопрезентації – ти розказуєш про себе. Це може бути у різноманітних формах – розповідь про себе через якусь тваринку, розповідь про найкращі свої сторони. Були люди, які приходили до нас, і їм було навіть важко представитися. Також у нас відбуваються дебати. Теми дебатів найрізноманітніші – від «Вільного носіння зброї» до «Усі вусаті чоловіки – негідники». Але смисл не в темах. Дебати передбачають розподіл на дві команди: «За» і «Проти». Мені подобаються найбільше ті моменти, коли особисто відстоюєш позицію «за», а потрапляєш у команду «проти». І чим це цікаво? Тим що в тебе вмикається фантазія, тому що логічних доводів знайти неможливо. Це «розганяє» мозок насправді, допомагає подивитися на будь-яку проблему з різних боків. Крім того, ти вдосконалюєшся як оратор. А взагалі особливість ораторської платформи – це командне навчання. Тобто ми один одного навчаємо. Кожен готує тему, розказує її і так покращує ораторські навички. А я є тільки модератором.

– Хто відвідує «Ораторську платформу»?

– 50% усіх відвідувачів – це студенти. Також з’являються іноді викладачі. Але загалом різні люди. Наприклад, є хлопчина – зубний технік, який незадоволений своєю професією і хоче спробувати себе у чомусь іншому; чоловік, який займається промисловим альпінізмом та приходить до нас, щоб вчитися гарно говорити. Був випадок, коли наш відвідувач – російськомовний «технар», далекий від поняття філології – виступав українською. І він зумів подолати свій бар’єр, «включити» нас, ми почали турбуватися за його виступ. Такі моменти надихають.

– Як можна долучитися до «Ораторської платформи»?

– У нас немає поняття сформованої групи. Наші засідання відкриті, у будь-який момент може прийти нова людина. Разом з тим є «кістяк» людей, яким це цікаво і які вносять щось цікаве в наші заняття. За весь час існування проекту на заняттях було найменше 11 людей, а в середньому до 20 людей збирається щоразу.

– Чи запрошуєте тренерів на проект?

– Так. Олесь Павлютін, режисер і актор театру, проводив у рамках нашого проекту тренінг «Як видобути свій справжній голос?». Було багато цікавого: ми виконували спеціальні вправи, які мали певний психологічний ефект. Деякі учасники розповідали, що під час вправ знімалися психологічні блоки, ставалися якісь прозріння. Було дуже багато охочих потрапити на цей тренінг – до 50 осіб. Хоча він був не безкоштовним – була встановлена символічна плата у 20 гривень. Усі зібрані кошти ми віддали на відновлення театру. Ще планується як мінімум один тренінг.

– Що цей проект може дати місту?

– Найголовніше «Ораторська платформа» – це майданчик для вирощування громадських активістів, це перший крок до формування місцевої еліти. Це такий собі «старт» для тих людей, які хочуть щось зробити для міста. Наші відвідувачі навчаються формулювати свої думки, ідеї, цілі, знати, чого вони хочуть. Люди будуть знати, що вони хочуть, наприклад, нову набережну, а не черговий торгово-розважальний центр. І будуть відстоювати інтереси нашої громади. Я хочу, щоб такі люди змінили тих людей, які хочуть, знають і роблять, але все тільки для себе.

– Скільки ще триватиме проект?

– Ми плануємо працюємо по «сезонах». Весняний сезон буде закриватися на початку червня. Його фіналом буде Конференція історій – це виступи як на TEDx (TED – відома щорічна конференція, присвячена цікавим ідеям– ред.). Буде не більше 6 спікерів – це і наші вихованці «Ораторської платформи», і запрошені спікери, які були у нас тренерами. Вони розкажуть успішні історії – як вони «зробили» себе або як реалізували якийсь проект. Для цього я зараз шукаю приміщення на мінімум для 70 людей. А потім знову стартуємо з вересня.

– Чому збираєтеся продовжувати цей проект?

– Тому що він затребуваний людьми. Мені цікаво проводити заняття доти, поки буде на це запит. Поки народ буде ходити, поки це буде комусь цікаво – я буду продовжувати цей проект. Я отримала дуже багато досвіду за цей перший сезон.

– Яка допомога вам потрібна для проекту?

– Потрібне приміщення для Конференції історій або кошти для його оренди. А також тренери – хто вміє, готовий і кому цікаво проводити тренінги на волонтерських засадах.

Якщо ви хочете допомогти (фінансово або в якості тренера) – звертайтеся за наступними контактами:

Телефони Олени: (050) 944 24 82
Сторінки у соц. мережах: https://vk.com/discussion_clbhttps://www.facebook.com/groups/764847130310097