Люди, які змінюють місто. Іван Подолян

Співзасновник громадської організації «Промолодь»

Минулого року він разом із іншими активістами втілив у нашому місті близько 10 різних соціальних проектів. Цьогоріч Іван втілює новий проект – «Вивіска LAB».

Його мета – зробити місто красивішим, охайнішим, «щоб краса міста стала однією з цінностей черкащан».

 Інформація про автора проекту – Івана Подоляна:

• Співзасновник ГО «Промолодь»
• Співавтор проектів «Майстерня вуличних меблів», SYLVAN THEATRE, «Вивіска LAB» та інших
• Закінчив аспірантуру Київського національного університету ім. Т. Шевченка
• Кандидат економічних наук, захистив дисертацію з економіки
• Менеджер проектів в IT-компанії

Інформація про проект:

Мета проекту: розробка і популяризація альтернативних рішень оформлення вивісок, вітрин, фасадів будівель у Черкасах, які дозволяють бачити місто і не створювати візуального шуму.

В рамках проекту проведено хакатон:

• 33 учасники-дизайнери
• 18 готових проектів – дизайнерських рішень для найвідоміших будівель Черкас
• 5 менторів-кураторів
• приміщення для хакатону надав Черкаський бізнес-коледж

– Ти маєш вчений ступінь. Чому вирішив його отримати?

– Я їздив на різні студентські олімпіади. І після однієї з моїх доповідей на якійсь із олімпіад мене запросили в аспірантуру Київського національного університету. Та я не сприйняв це серйозно: «Ну, таке…», – подумав. Я не хотів туди вступати, тому що після університету мені вже хотілося працювати, будувати кар’єру – я в цьому бачив розвиток. Але мій батько наполягав. Як зараз пам’ятаю: копаємо картоплю в селі на городі, а батько на мене тисне: «Поїдь у Київ, подай документи». І я здався, просто щоб заспокоїти батька. Я не думав, що складу екзамени та вступлю. Але іспити склав успішно і мене зарахували.

– Що навчання в аспірантурі тобі дало?

– Мені це дало певний образ мислення і деякий специфічний багаж знань. Я сам для себе відкрив механізми, які рухають суспільство. Для мене стало очевидною ідея, що силами невеликої кількості людей можна рухати суспільство. І далі вже я зосередився на напрацюванні конкретних механізмів цього впливу.

– Чому ти не став викладачем?

– Так я став! Викладав у Черкаському державному технологічному університеті, Черкаському національному університеті, Інституті банківської справи. Я викладав управлінські дисципліни: менеджмент в малому бізнесі, економіка праці тощо. Однак, викладання в системі вищої освіти – це дещо специфічна робота, дуже бюрократична. Тому зараз я продовжую викладати, однак не в цій системі. Мене періодично запрошують поділитися своїми знаннями в якості спікера. Остання тема, з якою я виступав, була «Тайм-менеджмент» для однієї з черкаських IT-компаній.

– Ти працюєш в ІT-компанії, але робиш важливі проекти для громадського сектора. Не розглядав можливість зробити громадську діяльність постійним джерелом доходу?

– Громадський сектор у нас зараз переважно фінансується грантовими коштами. І для нас, для «Промолоді», це проблема, тому що ми дуже мало знаходимо грантів, які б фінансували ті цілі, які ми перед собою ставимо. Хапатися за кожен грант тільки через те, що це гроші – це для нас не варіант. Ми не готові виконувати «замовлення» грантодавця, якщо вважаємо, що це не є необхідним для Черкас. Тому зараз ми напрацьовуємо мережу довіри громадян, для того, щоб виходити на взаємодію з бізнесом і відпрацьовуємо ідею постійного партнерства з ним. Це коли є стабільні партнери, які нас фінансують на договірній основі, а ми звітуємо за результати нашої діяльності.

– Чи готовий наш бізнес до такого партнерства?

– Ця ідея не нова, і в Україні вона реалізована в Івано-Франківську – проект «Тепле місто». На сайті проекту створено блок для найпрогресивніших компаній міста, який поступово заповнюється партнерами з бізнесу. Зараз таких партнерів уже 49. І це є живий зразок взаємодії бізнесу і громадського сектора. Взагалі, організація громадського сектора в Івано-Франківську є для нас прикладом. До речі, на проект «Вивіста LAB» ми надихнулися, вивчаючи досвід цього міста.

– Тоді розкажи, як виникла ідея проекту «Вивіска LAB»?

– Був доволі довгий аморфний період, коли тобі просто неприємно дивитися, який вигляд має місто. Ідеш в районі ринку, в районі скупчення дрібних бізнесів, які конкурують між собою яскравістю і розміром вивіски, і ти відчуваєш невдоволення. А коли спілкуєшся з друзями, знайомими, то розумієш, що ця проблема тривожить багатьох людей. Особливо дизайнерів, для яких проблема реклами у місті, – це точка болю.

– Як ти бачиш вирішення цієї проблеми?

– У багатьох містах (Києві, Львові, Одесі, Івано-Франківську) є нормативи по розміщенню зовнішньої реклами. Але в українському суспільстві часто буває так, що приймаються якість нормативи, а потім вони не виконуються. Тому що сама система взаємодії міської влади і громади не спрацьовує. І звинувачувати бізнес не потрібно, оскільки це люди, які підтримують економіку міста. Але система була побудована так, що їм довелося конкурувати між собою яскравими вивісками. Тому хочеться, щоб проблему почали вирішувати «знизу»: щоб більшість людей усвідомили, що мають непроявлену потребу бачити своє місто гарним. І почали про це говорити.

– Як зародився проект «Вивіска LAB»?

– Все почалося з розмови з професійним дизайнером Олексієм Сальніковим про вивіски у місті. І я запропонував зробити зразки того, як можуть виглядати будівлі. Оскільки, коли люди бачать альтернативу і їм це подобається, то вони починають розказувати про це: «А я там бачив…», «прикольно так зробили…», «було б класно…», «шкода, що поки що не так». І коли таких людей багато, то бізнес отримує сигнал для зміни вивісок, він розуміє, що втіливши дизайнерський проект, він досягне більшої прихильності з боку людей до його товару. Я зрозумів, що потрібно об’єднати багато дизайнерів, щоб це була масова подія. Так з’явилася ідея хакатона [хакато́н — захід, під час якого різні спеціалісти інтенсивно і згуртовано разом працюють над розв’язанням якоїсь проблеми, – ред]. Ми одразу створили групу в соціальних мережах та відкрили реєстрацію дизайнерів на хакатон. Дизайнери відгукнулися моментально і дуже дружньо.

– Як проводився хакатон?

– Насамперед учасники були розбиті на групи по 2-3 дизайнери. Розпочали хакатон ми з промови двох спікерів, які задали певний тон, певну ідею заходу, показали зразки дизайнерських розробок, надихнули учасників. Один з них – це Василь Гошовський, керівник проекту «Вивіски» в Івано-Франківську, лекція якого відбулася скайпом. Почалося все о 10-й годині ранку в суботу, а закінчилося о 14-й годині в неділю. Хто витримав – працював цілу ніч. А хто ні – то спав на кріслах-мішках у зоні відпочинку. Це була така сюрреалістична картина, коли ти ходиш о 2-й ночі по навчальному закладу і бачиш: там – ноги з мішка стирчать, там – люди, закутані у ковдру лежать, хтось як сновида ходить, а когось «накрило» натхнення і він працює, аж клавіатура димить. Це за атмосферою було схоже на новорічну ніч – був драйв і позитив. Закінчилося все загальною презентацією – кожна команда представила свій проект.

– Які відгуки отримали від учасників заходу?

– Вони були в піднесеному стані, отримали заряд натхнення, бажання об’єднуватися і творити щось разом.

– Як буде реалізовуватися проект далі?

– Оптимальний сценарій реалізації наступний: ми показуємо проекти черкащанам і їм це подобається, вони активно обговорюють проекти, розповідають про них друзям, знайомим. Ця інформаційна хвиля доходить до бізнес-середовища – і вони так само знайомляться з нашими проектами. Після цього в нас є велике бажання зустрітися з власниками будівель, що опрацьовували дизайнери, і запропонувати втілити проекти. Наступний крок – це розробка міських стандартів вивісок і зовнішньої реклами у місті Черкаси, офіційне затвердження і подальший громадський та адміністративний контроль за їхнім дотриманням.

 

– Що це повинно дати місту?

Хочеться, щоб місто стало красивішим. Щоб краса міста стала однією з цінностей містян. Оскільки ми так дуже критикуємо міську владу за те, що щось у Черкасах зроблено негарно, неестетично, але ніхто не думає, що над цим потрібно працювати і самим черкащанам. Зараз активно обговорюють ідею туристичної привабливості Черкас… Та давайте для себе щось зробимо спочатку! А потім будемо запрошувати гостей у наш дім.