Ваша бабця тепер онлайн. Репортаж зі школи ІТ для людей поважного віку

Як бабусі вчаться самі платити за комуналку онлайн і заводити акаунти у фейсбуці  

Якщо людина на пенсії – це привід не лише дивитися телевізор, а й навчитися чомусь корисному. Наприклад, освоїти Інтернет.  У Черкасах на це є великий попит. Це довела Школа ІТ для людей поважного віку. Тут навчаються 150 людей. На наступний навчальний сезон записалося ще 80. Журналістка Наталя Піка відвідала школу ІТ для літніх людей і розпитала, як це – вивчати комп’ютер у старості. 

У невеличкій кімнаті, чотири на п’ять метрів, вісім літніх жінок наполегливо клацають по клавіатурах. Їхні очі метушливо бігають по екрану. Навколо жінок ходить учитель Юра. Так вони його називають. Він підходить до кожної з них і постійно щось пояснює. Жінки ставлять питання і бідкаються, що знову зробили щось не так.

– Я нажала Enter – і воно мені нижче зробило. А я не хочу нижче. – худа, коротковолоса білявка в окулярах підняла руку. Все, як у школі. На вигляд їй років 60.

– Не знаю, як ко́му поставить. – а це вже каже повненька низенька жінка приблизно того ж віку.

 Я не знаю, де буква «і», – розгублено погукала вчителя жінка у фіолетовій кофті й окулярах.

фото з школи ІТ для старших людей у Черкасах

Програміст Юрій Спіжовий усміхається і спокійно допомагає жінкам знайти букву «і», кому й курсор. На комп’ютері в блокноті вони друкують поезію Лесі Українки «На зеленому горбочку…»

«Господі, та не можна ж знайти цю букву!» «Село і люди!» – вигукують жінки, коли сердяться, що у них не виходить виконати завдання. Юрій відповідає на всі запитання. Дехто за ним записує алгоритм виконання якоїсь дії.

 Навіщо ви все записуєте? Ви б краще запам’ятовували? – каже вчитель.

Жінка у шапці й червоному світері винувато усміхається, кладе ручку на зошит і далі вже просто слухає.

 А якщо в мене закінчиться сторінка, що тоді?

 Не хвилюйтеся. Їх безкінечна кількість. Просто друкуйте далі.

фото з школи ІТ для старших людей у Черкасах

– У мене не нажимається буква.

– Є така штучка, яка називається курсор. Ота паличка, пам’ятаєте? Ви її загубили.

 Я знову забулася, як кому ставить.

 Нічого страшного. Ви просто випадково змінили мову. Англійська вам знадобиться, коли вводитимете електронну пошту.

За десять хвилин словосполучення «нічого страшного» Юра каже разів двадцять. Вчитель постійно заспокоює жінок і знову й знову пояснює одне й те ж. А жінки знову і знову його перепитують.

 Не кожен запам’ятає навіть з третього разу. – каже Юрій Спіжовий. – Було таке, що жінка, у якої щось не виходило, голосно панікувала, хвилювалася, а потім просто йшла і більше не приходила.

Короткострижена, худорлява жінка в окулярах назвалася Людмилою Григорівною. Вона ходить на курси щосереди. Заняття триває годину. Її записала на заняття подруга.

фото з школи ІТ для старших людей у Черкасах

– Я дивлюся телебачення. А в Інтернеті є й «Українська правда», і «Цензор.net». Але я не вмію туди заходити. Внук «тик, тик, тик» –  і все, відкрив якийсь сайт. Але я не запам’ятовую, як це зробити. Прошу, щоб пояснив ще раз, а він каже: «Бабусю, я тобі вже все розказував і показував». Тому я нікого не хочу просити. Вирішила самій навчитися, як користуватися інтернетом, – розказує Людмила.

Жінка тримає в руках кілька сторінок А4 із текстом. Каже, що це домашнє завдання. Бідкається, що багато роботи додому задають. Але їй тут подобається. Тепер Людмила хоче записати на курси своїх сусідів.

фото з школи ІТ для старших людей у Черкасах

Сьогодні учениці вчаться друкувати, щоб пізніше вміти вводити пароль, логін чи електронну пошту. Згодом вони вчитимуться, як користуватися сервісом «MapaMagic», щоб слідкувати за громадським транспортом, оплачувати комунальні послуги, як придбати квиток на залізницю, записатися онлайн на прийом до сімейного лікаря, зареєструвати особистий кабінет на сайті Пенсійного фонду. А ще – користуватися фейсбуком. 

Врешті урок закінчився. Він тривав годину. Учениці дякували вчителю і прощалися до наступної середи. На зміну їм мала прийти інша група учнів. В день таких груп навчається три.

«70 відсотків людей записуються лише через те, щоб поспілкуватися»

 70 відсотків людей записуються лише через те, щоб поспілкуватися. Комусь вдома нічим зайнятися, і вони приходять до нас. Тому ці курси – своєрідна соціальна підтримка для людей поважного віку, – каже координатор Школи ІТ для літніх людей Сергій Шмиголь.

Започаткував школу керівник місцевої ІТ-компанії «eKreative» Віктор Євпак. У місті є курси і для дітей, і для молоді. А от для старших людей не було. Тому й виникла ідея допомогти їм навчитися користуватися комп’ютером та Інтернетом.

фото з школи ІТ для старших людей у Черкасах

Із 20 січня 2020 року стартував другий сезон. На навчання записалося 150 учнів, каже Сергій Шмиголь. 90 відсотків із них – жінки. Чому так мало чоловіків? Можливо, вони бояться визнавати, що чогось не вміють. От і не приходять на курси вчитися новому, вважає Сергій Шмиголь.

У першому сезоні, який розпочався в листопаді 2019 року, записалося 150 людей. Але завершили курси лише 108. Для одних людей була занадто слабка програма. Хтось не хотів вчитися. Перша поразка – і людина йшла не повертаючись. Частина людей захворіла. Так і цього разу. Група складається з десяти людей. Але на заняття прийшли вісім.

На курси з комп’ютерної грамотності ходять люди різного віку. Є сорокарічні жінки. Частина з них – працівники медичних установ, яких зобов’язали вносити дані пацієнтів через Інтернет. Тому вони вирішили підтягнути навички володіння комп’ютером. А є жінки, які казали, що їм 82 роки. Вони вважають: вчитися ніколи не пізно.

Фото «Громадського: Черкаси»


Читайте також