Врятував село від голоду. Про черкащанина випустили тизер фільму (ВІДЕО)

Завдяки Якову Дроботу його село в роки Голодомору вижило

Він врятував три тисячі селян від голоду. Про драбівчанина Якова Дробота українська режисерка зняла тизер українського фільму «Яків». Вікторія Трофіменко розказала «РадіоСвободі» чому взялася за цю історію.

Режисерка говорить, що ця історія не є типовою в часи Голодомору 1932-1933 років. Яків Дробот був комуністом. У 1928 році створив колгосп «Незаможник». Багато людей було проти. Але коли настав вимушений голод, і Яків рятував селян, ніхто його не зрадив.

Такі випадки під час Голодомору не були поодинокими. Коли голови колгоспів таємно рятували людей, знаходилися ті, хто їх «здавав». Тоді цих рятівників висилала або розстрілювала радянська влада. Вікторія Трофіменко каже, що цим є унікальне це село. Адже незважаючи на всі суперечності, змогло вижити.

«Для мене ця історія дуже важлива, і дуже цікавий цей персонаж. Яків – сильна людина, яка мала якісь свої політичні погляди та ідеали, але зреклася їх заради гуманізму. Він не змінює один прапор на інший, а для нього стає найвищою цінністю життя людини. І як мені здається, це найбільш правильні цінності», – каже Вікторія.

На сайті села Великий хутір пишуть, що Яків Дробот організував громадську кухню, де випікали хліб для селян та безпритульних дітей. Щоранку бригадири обходили село та доповідали голові, кому насамперед потрібна їжа.

Односельці згадують, що на території колгоспу від голоду масово не вмирали. У Великому Хуторі на початку тридцятих жили близько три тисячі людей. Від голоду померли до 200 селян.

Зйомки тизеру тривали чотири дні у селі Прихідьки на Полтавщині, а також у Ніжиловичах та Плахтянці на Київщині. Сам фільм не знімали і невідомо, чи знімуть. Ідею фільму Держкіно відкинуло. Тому важливо було зняти тизер, аби знайти гроші на зйомки фільму.

Презентували тизер другого листопада на одному з українських телеканалів. Вчора він з’явився у вільному доступі на Youtube.