Що робити, якщо потрібна кров?

5 ТЕЗ
ПОЯСНЮЄМО НА ПАЛЬЦЯХ

Розказуємо, як працює Черкаський обласний центр служби крові

ВІВТОРОК, 4 березня 2020
У 2018 році обласну комунальну станцію переливання крові передали компанії «Біофарма». За це приватник пообіцяв повністю оновити службу крові і забезпечити пацієнтів компонентами крові. Ремонт приміщення майже завершили, сучасне обладнання купили. Проте черкащани і досі шукають донорів у соцмережах. Чому так відбувається і як сьогодні працює центр служби крові, говоримо із заступником директора ТОВ «Черкаський обласний центр служби крові «Черкаси-Плазма» Ярославом Березанем і головним медиком Черкас Олегом Стадником.
У Черкаському центрі служби крові «Черкаси-плазма» запевняють, що мають п'ятиденний запас компонентів крові. Родичі чи друзі пацієнта не зобов'язані шукати донорів. Утім у службі крові не приховують, що популяризують донорський рух, тож можуть просити здати компоненти крові.

Раніше медзаклади замовляли кров під потенційно можливу потребу на квартал чи півріччя. Такий порядок змінили. Тепер кров замовляють під конкретну потребу. Тобто умовний лікар Іванов замовляє для свого пацієнта Петрова необхідну групу крові і її кількість. Для цього він подає письмову заявку до служби крові.
Що змінилося після того, як центр крові став приватним?
1
Поки що оплачують компоненти крові з міського та державного бюджетів. Із 1 квітня компоненти крові, як і інші послуги, оплачуватиме Національна служба здоров'я України.

До того часу усім медичним закладам країни затвердять пакети послуг, за які платитиме НСЗУ. Як такої вартості послуги «переливання крові» немає. Вона входитиме у вартість інших послуг. Наприклад, у пакет «хірургічне лікування хворих в умовах стаціонару».

За словами Олега Стадника, НСЗ уже підтвердила отримання усіх восьми пакетів послуг, на які претендувала Третя міська лікарня. Очікує укладання договору і Перша міська лікарня. У ній теж переливають кров, бо там є опікове відділення.
Окей, так а хто платить за кров?
2
У центрі кажуть, що тільки у Черкасах і Сумах є унікальний роботизований ПЛР-комплекс Cobas. Він розпізнає інфекцію на найбільш ранній стадії. Тобто інфікувати пацієнтів зараженою кров'ю з черкаського центру неможливо.

Як це працює. Потенційний донор приходить у центр. У нього беруть кров перед донацією. Пробірку поміщають в аналізатор і протягом хвилини він дає результат. По ньому визначають, чи може людина здавати кров.

Платять донорам по-різному: від 200 до 700 гривень. Все залежить від об'єму і що саме донори здають – еритроцити, плазму чи тромбоцити. Плюс дають 70 гривень на обід. День донації – вихідний. Також за здавання крові за законом до відпустки можна отримати додатковий день.
Так а це безпечно – переливати кров? Як її перевіряють?
3
У службі крові кажуть, що оперативно реагують на такі прохання. Зв'язуються з людиною, яка безпосередньо розмістила оголошення у соцмережі. З'ясовують ситуацію і тоді вже за заявкою лікарів надають кров.

Побачивши такі оголошення, людям радять перевіряти інформацію, чи справді крові бракує. Бо часто, коли родичам пацієнта кажуть, що потрібне переливання, вони починають шукати донорів, навіть не поцікавившись, чи є кров.

Часто люди хочуть допомогти та не знають як, а тому і просять здати кров. Так було із мамою двійнят, яка постраждала під час пожежі. Їй надали і плазму, і кров, але користувачі соцмереж продовжували писати, що потрібні донори.
У соцмережах часто шукають донорів крові. Її справді бракує?
4
І все ж, що робити, якщо потрібна кров?
5
Черкаський центр служби крові не відпускає кров напряму людям. Тобто не можна просто прийти і купити кров для себе чи своїх рідних, як це було раніше. Якщо потрібне переливання, лікар повинен подати заявку до центру. За словами Ярослава Березаня те, що вас просять надати донорів – це теж нормально. Адже культура донорства у Черкасах не досить розвинена.

Якщо ж вас лякає непідйомна вартість компонентів крові чи вам кажуть, що її немає, звертайтеся до адміністрації закладу, де лікується пацієнт, або ж безпосередньо до центру крові. Їм можна написати повідомлення у Facebook.